(© Fot. Piotr Krzyżanowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Krotoszycki pałac, pieczołowicie odrestaurowany przez Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane Sp. z o.o. ze Złotoryi, zaczął drugie życie.

Efektowna budowla otoczona drzewami, liczącymi sobie kilkaset lat, już przyciąga młode pary, marzące o ślubie w romantycznej scenerii. Weselnicy do dyspozycji mają dwie sale balowe, trzygwiazdkowy hotel na 59 łóżek oraz centrum rekreacyjne z krytym basenem i SPA.

W części folwarcznej codziennie od godziny 12 do 22 gości podejmuje restauracja, w której swoje autorskie menu serwuje Piotr Gietner.

W regionie legnickim pałac zdobywa także popularność jako miejsce konferencji i bankietów. Unikatowa wartość obiektu, jego niepowtarzalna atmosfera i legenda podnoszą rangę organizowanych tu spotkań. Data w kartuszu nad wejściem świadczy, że pałac został zbudowany w 1686 roku. Prawdopodobnie jest to jednak tylko data przebudowy, a obiekt jest jeszcze starszy.

Inne zamki i pałace Dolnego Śląska

Historycy wiążą jego początki z osobą Hansa Sebaldusa Heinricha, do którego w latach 1597-1636 należały Krotoszyce. Wieś zawsze była bardzo zasobna: posiadała własny browar, karczmę, kuźnię, kościół ewangelicki z plebanią i szkołę. To Heinrich, choć był obywatelem Legnicy, wzniósł w niej obronny zameczek otoczony fosą. Gdy umarł, kolejni właściciele remontowali budowlę i przerabiali, aż w 1686 roku Florian Gottlob von Thielau nadał jej kształt neobarokowego pałacu. Nie zatarła go kolejna przebudowa, w drugiej połowie XIX wieku, ani remont z 1964 roku.

Do 1949 roku pałacem administrowały wojska radzieckie, a po ich odejściu budynek przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne. Po upadku PGR-u Agencja Nieruchomości Rolnych szukała inwestora, który uchroniłby zabytek przed popadnięciem w ruinę.

Zobacz przewodnik sudecki

Do pałacu przylega zabytkowy park z ciekawymi i cennymi gatunkami drzew. On również przechodzi renowację. Na obszarze 6 hektarów rosną wiekowe platany, kasztanowce oraz dęby szypułkowe. Osobliwością jest liczący około 350 lat platan klonolistny. Park przecinał od południowego zachodu na wschód równie stary ciek wodny, Młynówka. Jedna z jego odnóg zasilała niegdyś staw położony za pałacem. Nieużytkowany, zdążył zarosnąć.

Pałac w Krotoszycach ma dwa skrzydła, łączące się w kształt litery "L". Wschodnie jest dwukondygnacyjne z poddaszem, zachodnie zaś posiada trzy kondygnacje.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!