Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

89 proc. prac wykonanych- nowy blok Turowa w fazie rozruchowej

Paulina Gadomska
PGE GIEK S.A.
Nowy blok energetyczny Turowa jest w fazie rozruchowej. Według raportu wykonawcy realizacja prac objętych kontraktem wynosi 89 proc. Będzie spełnił rygorystyczne normy BAT, a wyprodukowana w nim energia elektryczna wystarczy do zaspokojenia potrzeb ok. 1 mln domów.

– Budowa nowoczesnego i wysokosprawnego bloku energetycznego w Turowie, obok budowanych bloków w Elektrowni Opole, jest przykładem realizacji celów unijnej polityki energetyczno-klimatycznej, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski- mówi Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. - Nowy blok w Elektrowni Turów to nie tylko jedna z najnowocześniejszych tego typu jednostek na świecie, ale również gwarancja przedłużenia działalności turoszowskiego kompleksu wydobywczo-wytwórczego aż do całkowitego wykorzystania pokładów węgla brunatnego z pobliskiej kopalni, a co za tym idzie, zapewnienia przez kolejne lata wielu atrakcyjnych miejsc pracy i dalszego, dobrego funkcjonowania gospodarki w tym regionie.

Kiedy w 2013 roku nastąpiło wyłączenie ostatniego z trzech najstarszych bloków energetycznych podjęto decyzję o budowie nowego bloku, który uzupełniłby ubytek mocy. Prace te podjęte zostały w obliczu wystarczających zasobów węgla brunatnego. Przekazanie bloku do eksploatacji nastąpi do 30 października 2020 roku.

Równolegle prowadzone są prace nad gruntowną modernizacją bloków 1-3. Ta, warta 800 mln zł, inwestycja ma na celu przedłużenie żywotności jednostek wytwórczych o kolejne 20 lat, zwiększenie ich mocy z 235 MW do 250 MW, a także poprawienie ich sprawności i dyspozycyjności. Zmodernizowane zostaną wyspy technologiczne bloków, tj. kotły, turbiny, generatory, elektrofiltry oraz systemy sterowania. Realizacja projektu zaowocuje również istotnym zmniejszeniem emisji tlenków azotu, dwutlenku siarki i pyłu.

Ochrona środowiska to dla nas priorytetowy aspekt działalności. Przede wszystkim koncentrujemy się na rekultywacji terenów pogórniczych, ograniczeniu emisji gazów i pyłów do atmosfery, ochronie wód i gleb oraz ich racjonalnym wykorzystywaniu. Od początku funkcjonowania Elektrowni Turów wprowadzano niestandardowe rozwiązania techniczne i ekonomiczne. Dzięki innowacyjnym technologiom Elektrownia Turów jest teraz w pełni nowoczesnym, strategicznie ulokowanym oraz przyjaznym dla środowiska i pracowników zakładem produkującym energię elektryczną- dodaje Robert Ostrowski.- Ponadto, planujemy modernizację elektrofiltrów na blokach 4–6, co w znaczący sposób przyczyni się do redukcji emisji pyłu

Konkluzja BAT (Best Available Techniques) wchodzi w życie w 2021 roku. Zakłada ona rygorystyczne normy emisyjne oraz wdrożenie najlepszych i najbardziej proekologicznych dostępnych technologii. Nowy blok będzie spełniał surowe normy ochrony środowiska. Jego emisja SO2 w porównaniu z wyłączonymi blokami nr 8, 9 i 10 zmniejszy się prawie 20-krotnie, a emisja pyłów około 10-krotnie

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 89 proc. prac wykonanych- nowy blok Turowa w fazie rozruchowej - Bogatynia Nasze Miasto

Wróć na bogatynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto