Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczniej w gminie Lubin. Trzy fotoradary w Osieku, Niemstowie i Miłosnej

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Gmina Lubin z własnych środków sfinansowała trzy nowe fotoradary, które stanęły przy drodze krajowej 36. Fotoradary staną w Osieku, Niemstowie i Miłosnej. - Wnioskując o montaż fotoradarów wójt zadeklarował, że gmina jest gotowa ponieść wszystkie koszty, jeśli to może przyspieszyć decyzję. Bezpieczeństwo było nadrzędnym celem, dlatego kiedy zapadła konkretna decyzja gmina wywiązała się ze swoich zobowiązań i teraz kwestią kilku dni jest przekazanie gotowych fotoradarów GITD - mówi Sylwia Rozkosz z Urzędu Gminy w Lubinie.

W Miłosnej, Niemstowie i Osieku ruszą jeszcze w tym roku fotoradary, których instalacją organizacyjnie i finansowo zajmowała się gmina Lubin. W tym celu podpisano specjalne porozumienie z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego, który oficjalnie będzie zarządzał fotoradarami. Gmina przekazała na ten cel prawie 190 tysięcy złotych.

Wielokrotnie wójt Tadeusz Kielan wnioskował o poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 36 relacji Lubin – Wrocław. We wrześniu 2019 roku Rada Gminy wystosowała w tej sprawie oficjalny apel. Kilka miesięcy później doszło do spotkania wójta z przedstawicielami GITD, podczas którego zapadły deklaracje w sprawie urządzeń monitorujących prędkość. GITD zgodziła się na przeniesienie fotoradarów z dróg, które utraciły status dróg krajowych, gmina podjęła się technicznej, organizacyjnej i finansowej realizacji tego przedsięwzięcia.

– Odcinki zabudowane drogi nr 36 to miejsca, w których notorycznie przekraczana jest prędkość, co powoduje zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Interweniowałem w tej sprawie wielokrotnie i gdy tylko pojawiła się możliwość instalacji fotoradarów, to zaangażowaliśmy się w to przedsięwzięcie. Teraz kiedy kierowcy zwolnią z obawy przed mandatem, piesi będą mogli bezpieczniej przejść przez ulicę i łatwiej będzie wyjechać z wiosek na drogę krajową- mówi wójt Tadeusz Kielan.

– Zleciliśmy i sfinansowaliśmy opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej pozwalającej na realizację przedsięwzięcia. Dokonaliśmy niezbędnych uzgodnień i ustaleń związanych z organizacją ruchu drogowego, wykonaliśmy przyłącza, demontaż, przenosiny i docelowy montaż urządzeń. Dokumenty niezbędne do zawarcia umowy na dostarczenie energii elektrycznej przekażemy do końca miesiąca Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego, który sfinalizuje umowy z dostawcą energii elektrycznej i uruchomi fotoradary – wyjaśnia Marta Fuczek, kierownik referatu infrastruktury Urzędu Gminy w Lubinie.

Całe to przedsięwzięcie kosztowało gminę prawie 190 tysięcy złotych. Do Miłosnej przeniesiono fotoradar z Mąkolic, do Niemstowa z Koiszkowa– oba działały wcześniej na drodze 323 relacji Legnica-Jawor. Do Osieka trafił natomiast fotoradar z Kochlic, z trasy Lubin-Legnica. Te odcinki dróg utraciły status dróg krajowych i stały się drogami wojewódzkimi, po tym jak oddano do użytku trasę S3.

źródło ug.lubin

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto