Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cała ulica Dąbrowskiego w dzielnicy Białym Kamień w Wałbrzychu do wyburzenia? Stan budynków jest fatalny - zdjęcia

Gospodarka mieszkaniowa w Wałbrzychu, gdzie przez dekady nie inwestowano budowanie nowych i remonty starych lokali, to prawdziwe wyzwanie. Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej podjęto temat wyburzeń na terenie miasta. Okazało się, że w Wałbrzychu są ulice w tak kiepskim stanie, że wszystkie stojące tam budynki powinny być wyburzone. Nie chodzi o dolny Sobięcin (Palestynę).

Spis treści

Ulica Dąbrowskiego na Białym Kamieniu w Wałbrzychu - cała do wyburzenia?

Podczas debaty nad budżetem Wałbrzycha na rok 2024 podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej prezydent Roman Szełemej zapowiedział, że będzie to kolejny rok dużych nakładów na remonty mieszkań. Są duże oczekiwania dotyczące dofinansowań do remontów i termomodernizacji terenów pogórniczych, których w Wałbrzychu nie brakuje.

- Pozyskamy na pewno ogromne środki na termomodernizację substancji komunalnej - zapowiedział włodarz i dodał, że lista niezbędnych remontów kamienic jest długa.

To prawdziwe wyzwanie.

- Jest ogromny problem zdegradowanej substancji mieszkaniowej komunalnej. Każdego roku nasze plany obejmowały rozbiórkę 10 lub czasami więcej dużych kamienic. Z przykrością muszę stwierdzić, że nadal stoimy przed takim wyzwaniem - referował prezydent Wałbrzycha.

Jako przykład, prezydent podał ulicę Dąbrowskiego na Białym Kamieniu.

- Po ocenie aktualnej, dosłownie sprzed miesiąca-dwóch, wszystkie budynki nadają się do rozbiórki - zaznaczył Szełemej i dodał, że to pociąga za sobą konieczność ponoszenia dużych wydatków na budowę nowych mieszkań, do których wprowadzają się m.in. rodziny z kamienic wyburzanych.

Miasto pozyskuje na ten cel środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, a także wcześniej z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego banku Odbudowy i Rozwoju.

Oczywiście nie dojdzie do sytuacji, że nagle z mapy miasta zniknie cała ulica, a przynajmniej budynki komunalne przy niej stojące. Ul. Dąbrowskiego liczy około 34 budynków (wedle numeracji - 44, dwa budynki - nr 8 i 28 - wyburzono w ostatnich latach). Dane przytaczane podczas sesji budżetowej są niepokojące, jednak podobnych przypadków można znaleźć kilka na terenie różnych dzielnic.

  • Na listach kamienic do wyburzenia powtarzają się często ul. Św. Barbary, Średnia i Wschodnia na dolnym Sobięcinie, czyli "Palestyna".
  • Na Podgórzu zaś m.in. ul. Szkolna i część ul. Niepodległości.

W oparciu o okresowe przeglądy oraz dokumentację techniczną wykonano "Wieloletni Program Gospodarowania Zasobem Mieszkaniowym Gminy Wałbrzych na lata 2024-2028", obejmujący plany remontowe, ale i rozbiórkowe na terenie miasta.

- W wyniku przeprowadzonej analizy zostały wytypowane budynki, które powinny być poddawane remontom kapitalnym i modernizacjom lub powinny być wyburzane. W planie rozbiórek na lata 2023-2027 umieszczono 46 budynków, a w kolejnych latach do roku 2028 planuje się przeznaczyć do rozbiórki ogółem 60 budynków ze względu na ich stan techniczny lub planowane inwestycje - czytamy w tym dokumencie przyjętym przez Radę Miejską w formie uchwały.

Na liście do wyburzeń, pojawić się mogą pierwsze gmachy z ul. Dąbrowskiego.
Zobaczcie zdjęcia archiwalne autorstwa Pawła Gołębiowskiego. Dokumentują jak wyglądała ul. Dąbrowskiego ponad 2 lata temu - 2 października 2021 roku.

Cała ulica Dąbrowskiego w dzielnicy Białym Kamień w Wałbrzyc...

Stan budynków komunalnych na terenie Wałbrzycha poprawia się, w najbliższych latach będzie dużo remontów

  • Według stanu na dzień 31 grudnia 2022 ok. 90,75 % budynków będących własnością Gminy Wałbrzych zostało wybudowanych przed 1945 rokiem.
  • Około 5,2% budynków zostało wybudowanych w latach 1945-1978,
  • po 1980 roku – 4,13%.

W skład zasobu komunalnego Gminy Wałbrzych wchodziło w 2023 roku 501 budynków.

  • 37 z nich (7,39%) w stanie dobrym,
  • 52 (10,38%) w stanie zadowalającym,
  • 269 (53,69%) w stanie średnim,
  • 120 (23,95%) w stanie lichym, czyli zdekapitalizowane w 50-70%
  • a także 23 (4,59%) w stanie złym, czyli zniszczone w 70% i więcej.

"Wieloletni Program Gospodarowania Zasobem Mieszkaniowym Gminy Wałbrzych na lata 2024-2028" wskazuje, że w 2028 roku liczna budynków w stanie lichym i złym zmniejszy się do 3 budynków (0,64%). Co znaczy, że remonty poprawiające stan infrastruktury oraz wyburzenia powinny dotyczyć 140 budynków będących obecnie w dwóch najbardziej zniszczonych kategoriach. Jeśli do wyburzenia zaplanowano 46 z nich, to remontem powinny być objęte 94 kamienice mieszkalne.

Ulica Dąbrowskiego w Wałbrzychu.

Ostatnie wyburzenia w Wałbrzychu - te gmachy znikły na naszych oczach

Prace rozbiórkowe przy ul. Małej

Beethovena 24 A w Wałbrzychu częściowo do wyburzenia

Pankiewicza 7A i zaplecze Moniuszki 30 - zobaczcie zdjęcia

Budynek przy ul. 1 Maja 132

Głowackiego 1

Niepodległości 245

Pankiewicza 7a

Legnicka 13

Pawilon przy ul. 1 Maja - skrzyżowanie z Karkonoską

Mickiewicza 35a

Wałbrzych, który znika...

Głowackiego i Beethovena - ostatnie chwile budynków

Zobaczcie, jakie budynki wyburzono na Sobięcinie na potrzeby przebudowy Trasy Sudeckiej

Inne galerie z rozbiórek

Nasze ostatnie teksty o budownictwie i wyburzeniach

Cała ulica Dąbrowskiego w dzielnicy Białym Kamień w Wałbrzyc...

Porcelana Krzysztof do wyburzenia...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto