Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czad: cichy zabójca w twoim domu! Jak mu przeciwdziałać?

Karolina Niemczyk
Karolina Niemczyk
arc. polskapresse
Według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej co roku w okresie jesienno-zimowy z powodu niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych ginie średnio 500 osób, a około 4 tys. trafia do szpitala z powodu zatrucia czadem i w wyniku pożarów. Jak skutecznie ochronić się przed tym bezwonnym, trującym gazem?

Co roku Państwowa Straż Pożarna prowadzi akcję „Nie dla czadu”. Pomimo licznych apeli i ostrzeżeń wciąż dochodzi do zbyt wielu zatruć w tym śmiertelnych.

Czad może pojawić się w każdym domu, w którym znajduje się otwarty ogień. Dotyczy to gazowych podgrzewaczy wody, kuchenek gazowych, pieców oraz kominków. Niesprawne przewody kominowe, brak odpowiedniej wentylacji i swobodnego przepływu świeżego powietrza w miejscu, gdzie dochodzi do spalania to główne czynniki powodujące zatrucie czadem.

- Aby zabezpieczyć się przed tlenkiem węgla trzeba przynajmniej raz na trzy miesiące wykonać przegląd przewodów kominowych w przypadku pieców na paliwo stałe, natomiast przegląd przewodów w przypadku pieców gazowych i na olej opałowy powinno się wykonać dwa razy w roku – mówi mł. bryg. Hubert Jarosz z KP PSP w Zgorzelcu.

Te osoby, które dbają o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny regularnie zapraszają do domu kominiarza, który dokonuje kontroli przewodów. Dzięki temu można uniknąć nie tylko zatrucia tlenkiem węgla ale również pożaru.
– Kominiarz przychodzi do mnie dwa razy do roku. Przeczyści kominy i dzięki temu mogę bezpiecznie palić w piecu węglem lub drewnem – mówi Władysława Kamińska, mieszkanka Zgorzelca.

Równie często do zatrucia czadem dochodzi podczas pożaru. Wówczas często czad zbiera śmiertelne żniwo podczas okresu grzewczego. Wychłodzony dom bądź mieszkanie dogrzewane jest przez właścicieli za pomocą przenośnych piecyków czy farelek. Niesprawne urządzenie może stanowić poważne zagrożenie.

- Tego typu urządzenia należy ustawić w odległości minimum jednego metra od elementu wystroju mieszkań, mebli, zasłon, firanek czy sofy. Są to elementy łatwo palne. Należy również pamiętać, że absolutnie nie powinno używać się urządzenia które iskrzy, jest to prosta droga do wywołania pożaru – ostrzega Hubert Jarosz.

Przed pożarem i zatruciem tlenkiem węgla może ochronić czujka. Warto ją zainstalować dla bezpieczeństwa swojej rodziny. Tlenek węgla nie ma zapachu, dlatego jest dla ludzi niewyczuwalny i może stanowić śmiertelne zagrożenie.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla:

Pierwszym objawem zatrucia tlenkiem węgla jest ból głowy, który z czasem przybiera na sile. Następnie pojawiają się nudności, ogólne osłabienie i zmęczenie, a nasza skóra staje się coraz bardziej sina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto