Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk: Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia (zdjęcia, wideo)

lublin112.pl
lublin112.pl
Jeżeli ktoś nie skorzystał jeszcze z letniego wypoczynku i nie ma pomysłu na to jak spędzić letnie wakacje, zwiedzanie Dolnego Śląska to idealny pomysł na urlop.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Hasło reklamowe "Dolny Śląsk. Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia" pasuje jak najbardziej do tego regionu Polski. Jednak zanim zobaczycie atrakcje turystyczne tej krainy pozwólcie, że opowiem co warto zwiedzić. Tajemniczy Dolny Śląsk przyciąga turystów m.in. takimi atrakcjami jak: zamki, muzea, zabytkowe kościoły, a także górskie szklaki. Dodatkowo blisko stąd do Czech i Niemiec. Za kilkadziesiąt złotych możemy udać się na jednodniową wycieczkę do Drezna lub Pragi. Bogactwo miejsc do zwiedzenia jest niesamowite. Oto niektóre z nich:

Zamek Chojnik

Zamek usytuowany nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Na wysokości 627 m n.p.m. znajduje się warownia wzniesiona latach 50. XIV wieku. Podejście na zamek prowadzi łatwiejszym czerwonym szklakiem oraz trochę trudniejszym czarnym przez "Zbójeckie Skały". Na zamku jest możliwość wejścia na wieżę i podziwiania pięknego widoku na Jelenią Górę i okolice. Od 1991 na zamku odbywa się jeden z największych w Polsce turniejów kuszniczych "O Złoty Bełt Zamku Chojnik". Co ciekawe zamek ten nigdy nie został zdobyty przez wroga.

Zamek Czocha

Obronny zamek położony w miejscowości Sucha, gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I. Zamek urokliwy i tajemniczy, "wystąpił" m.in. w takich filmach jak: Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Legenda, Poza Lasem Sherwood (Beyond Sherwood Forest) oraz seriali Tajemnica twierdzy szyfrów, Dwa światy (Spellbinder) oraz Pierwsza miłość. Część zamku wykorzystywana jest jako hotel. Do zwiedzania mamy salę tortur, zamkowe komnaty, muzeum przedzamcza, a dodatkową atrakcja jest rejs po zbiorniku zaporowym u podnóża góry zamkowej. Stąd rozpościera się piękna panorama na zamek. W czasie zawieruchy wojennej z zamku wywieziono zabytkowe wyposażenie. Największej kradzieży dopuścił się 1 lutego 1946 roku burmistrz Leśnej – Kazimierz Lech wspólnie z Krystyną von Saurma – zamkową bibliotekarką, która odkryła zamkowy schowek – wywieźli pełną ciężarówkę mienia zamkowego (insygnia koronacyjne Romanowów, 60 popiersi carów rosyjskich, 100 ikon, zastawy porcelanowe, biżuterię, obrazy).

Zamek Książ

Trzeci co do wielkości zamek w Polsce po Malborku i Wawelu. Zamek powstał w latach 1288 – 1292 z inicjatywy Bolka I Surowego. Pełen tajemnic związanych z II wojną światową. W podziemiach zamku znajdują się setki metrów podziemnych korytarzy budowanych przez pracowników obozów koncentracyjnych. Wszystko za sprawą tajnych hitlerowskich projektów, które miały zmienić zamek w główną kwaterę Adolfa Hitlera. Rozmach prac był ogromny. Są domysły, że podziemia zamkowe miały pomieścić pociąg i ciężarówki. Ich długość miała mieć kilometry i prowadzić m.in. do kompleksu Osówka, leżącego ponad dwadzieścia kilometrów od zamku. Całość w ramach projektu Riese miała stworzyć podziemne miasto. Sam zamek bardzo ucierpiał w czasie wojny. Wywieziono stąd niemal wszystko. Zniszczono ściany i sufity, z których pozrywano zabytkowe zdobienia. Książ przyciąga co roku tysiące turystów bardziej za sprawą tajemnic związanych z zamkiem, niż z jego aktualnymi zabytkami. To gdzieś tutaj prawdopodobnie ukryto Bursztynową Komnatę i być może w podziemiach zamku znajduje się... cały pociąg. Jednymi z atrakcji komnat zamkowych są barokowe zdobienia, meble, malowidła ścienne, kasetony i ponad 200 kominków zachowanych w nienaruszonym stanie, w których nadal się pali. Dużą atrakcją są tarasy zamkowe, pełne fontann i rzeźb. Dodatkowo można podziwiać stadninę koni rasy śląskiej i zabytkową powozownię.

Sanktuarium w Krzeszowie

Historia parafii w Krzeszowie sięga XIII w. Jednak największy rozwój i rozbudowa przypada na XVIII w. Bazylika Mniejsza w Krzeszowie to jeden z najpiękniejszych zabytków z tego okresu. Nazywany jest Europejska Perłą Baroku. Kościół klasztorny stał się mauzoleum książąt świdnicko-jaworskich. Spoczęli tu: Bolko I Surowy, Bolko (zmarły wcześnie syn Bolka I), Bernard świdnicki, Henryk I jaworski, Henryk II świdnicki, Bolko II Mały. W Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w ołtarzu głównym mieści się najcenniejszy skarb Diecezji Legnickiej - ikona Matki Boskiej Łaskawej. Jest to najstarszy, bo XIII-to wieczny wizerunek Matki Boskiej na ziemiach Polski, i jeden z pięciu najstarszych w Europie. Zanim zaczniemy zwiedzanie obiektów w Krzeszowie należy udać się do Obsługi Pielgrzyma. Tam zostaniemy poinformowani, na jakich zasadach można zwiedzać sanktuarium. Wymagany jest odpowiedni strój, a za filmowani i fotografowanie trzeba wykupić cegiełkę. Samo zwiedzanie to koszt kilku złotych. Dostajemy jednak audio przewodnik, który przeprowadzi nas przez wszystkie ważne miejsca i zabytki sanktuarium. 

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

To jedno z ciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku. Dlaczego? Otóż na kilkuset metrach kwadratowych znajduje się tutaj kilkadziesiąt miniatur zabytków znajdujących się na terenie Dolnego Śląska. Możemy je zobaczyć w skali 1:25. Są tutaj zamki, pałace, kościoły, zabytkowe rynki miast a nawet miniatura schroniska na Śnieżce. Muzeum działa od 2009 r. i stało się strzałem w dziesiątkę. Rocznie odwiedzają to miejsce rzesze turystów z Polski i zagranicy. Niezwykła gratka dla dzieci, ale także i dorosłych. Kto nie ma czasu na zwiedzanie wszystkiego co na Dolnym Śląsku się znajduje, muzeum to jest najlepszym rozwiązaniem.

Sztolnie Kowary

Nieopodal Parku Miniatur możemy zwiedzić podziemne korytarze sztolni w Kowarach. Wydobywano tam rudy uranu a obecnie podziemna trasa jest przystosowana do ruchu turystycznego. Długość trasy to 1600 m, a temperatura pod ziemią 9 °C. Wymagany jest ciepły strój, Podczas spaceru podziemiami zobaczymy wiele skał i minerałów oraz poznamy historię kopalni i związane z nią zakłady budowy rakiet V1 i V2.

Podziemne Tajemnicze Miasto w Osówce - Kompleks Riese

Powiązane z zamkiem Książ Podziemne Miasto w Osówce, w Górach Sowich, to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. To tutaj w górach wydrążono rękami pracowników obozów koncentracyjnych setki metrów podziemnych hal i korytarzy. Projekt "Riese" zakładał wybudowanie podziemnego miasta. Do dziś nie poznano skali budowy i przeznaczenia niektórych obiektów kompleksu w Osówce. Z miejscem tym związanych jest wiele tajemnic. Być może odtajnienie dokumentów w 2020 przez archiwa niemieckie da odpowiedź co tak naprawdę znajduje się na terenie Gór Sowich i jakie miało być przeznaczenie całego podziemnego kompleksu. "Tajemnicze Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy zostało wybrane glosami publiczności w konkursie "HIT LATA 2007" na Międzynarodowych Targach Polska Sp. z o.o. w Warszawie. W 2010 r. Podziemne Miasto zajęło I miejsce w konkursie internautów - Perła w Koronie Dolnego Śląska.

Świątynia Wang w Karpaczu

Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany powszechnie jako Kościół Wang lub Świątynia Wang, jest ewangelickim kościołm parafialny w Karpaczu, przeniesionym w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie w Norwegii. Kościół został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii, na przełomie XII i XIII w. Powstał jako jeden z ok. tysiąca (przetrwało kilkadziesiąt) norweskich kościołów klepkowych (słupowych) – stavkirke. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce. Do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa.

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie

Będąc w Szklarskiej Porębie warto zajrzeć do Muzeum Mineralogicznego. Znajdują się w nim nie tylko takie atrakcje jak fragmenty minerałów ale i prehistoryczne skamieliny; w tym szkielety i skamieniałe jaja dinozaurów. Oprócz tego zobaczymy fragmenty meteorytów, samorodki złota i diament. Jeden z diamentów kilka lat temu został skradziony z muzeum. Był to największy w Polsce nieoszlifowany diament. Niestety do dziś nie udało się go znaleźć.

Przemieszczając się po drogach Dolnego Ślaska natrafimy na inne zabytki, do których prowadzą czytelne drogowskazy. Warto zjechać na chwilę z trasy, aby przenieść się w czasie i zobaczyć co do zaoferowania mają zabytkowe obiekty Dolnego Śląska. To już trochę opowiedziałem. Do zobaczenia na Dolnym Śląsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto