Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk otrzymał sporo unijnych środków. W co teraz inwestować? Ruszyło Dolnośląskie Forum Gospodarcze

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
W pierwszym Dolnośląskim Forum Gospodarczym wzięli udział dolnośląscy przedsiębiorcy, samorządowcy, politycy oraz naukowcy.
W pierwszym Dolnośląskim Forum Gospodarczym wzięli udział dolnośląscy przedsiębiorcy, samorządowcy, politycy oraz naukowcy. Janusz Życzkowski
Dolny Śląsk to jeden najdynamiczniejszych regionów w Europie, który otrzymał niedawno ponad 2 mld euro środków europejskich. W co teraz powinien inwestować? Co ze strategią zrównoważonego rozwoju? Rozpoczęło się Dolnośląskie Forum Gospodarcze.

Spis treści

O perspektywie rozwoju regionu mówili prelegenci Dolnośląskiego Forum Gospodarczego. Wydarzenie odbywa się w dniach 23-24 marca w Szczawnie-Zdroju pod patronatem Gazety Wrocławskiej.

- Forum to wielkie święto. Format konferencyjny podejmuje wyzwanie z odkrywaniem przyszłości Dolnego Śląska, kreowaniem rozwiązań, które posłużą przyszłym pokoleniom. Dolny Śląsk to wspaniale miejsce do życia, nauki, robienia biznesu. To unikalne walory krajobrazowe, piękne trasy turystyczne, warunki do uprawiania sportów. To miejsce, gdzie kreuje się nowe technologie, by w każdej dziedzinie gospodarki podnosić poziom rozwoju - mówił wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska.

Zaznaczył, że Dolny Śląsk to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Europie. Tutaj działają najlepsze w Polsce strefy ekonomiczne: wałbrzyska, legnicka i kamiennogórska.

- Chcemy aby również południe Dolnego Śląska wykorzystało swoja szansę na rozwój inteligentnych specjalizacji. Duszniki Zdrój, Lądek Zdrój to miejsca, które mogą stanowić alternatywę dla wielkich kurortów turystycznych, takich jak Zakopane.
W ostatnich latach Dolny Śląsk rozwija się szybciej niż poprzednio przez politykę zrównoważonego rozwoju – opisywał pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.

Poinformował, że w 2021 roku do dolnośląskich gmin trafił 1 mld 700 mln zł z Polskiego Ładu. W 2022 r. 1 mld 300 mln region otrzymał na uzbrojenie terenów inwestycyjnych.

Region przejściowy ma swoje wymagania

- Dolny Śląsk należy do regionów przejściowych w rozumieniu Unii Europejskiej. A tych regionów w Polsce jest dwa. Pozostałe 14 są zaliczane do regionów biednych. To efekt dobrej współpracy między samorządami, nauką, biznesem, ale i trzecim sektorem. Nie można zapominać o współpracy z rządem – mówił Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Przypomniał, że Unia Europejska zaproponowała na początku 870 milionów euro dla Dolnego Śląska. A udało się zdobyć ostatecznie aż 1 miliard 764 mln milionów euro.

- To była duża batalia. Ogromna zasługa rządu i ministra Michała Dworczyka. Stanęliśmy na stanowisku, że za dynamikę rozwoju nie można być karanym. Mamy świadomość, że powinniśmy otrzymać mniej, ale nie w sposób skokowy. Musimy stabilizować rozwój, a dopiero wtedy możemy mówić o zmniejszeniu kwot – wyjaśniał negocjacje unijne Cezary Przybylski

Dolny Śląsk otrzymał jeszcze 581 mln euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Razem otrzymał zatem ponad 2 miliardy 300 mln euro do dyspozycji. Więcej niż w poprzednim okresie programowania.

- Zasada jest taka, że trzeba mieć 30 procent wkładu własnego i wówczas otrzymuje się 70 procent dotacji. To przypadek regionu przejściowego, którym jesteśmy. I muszę przyznać, że te 30 procent będzie stanowić dla nas wyzwanie. Ale myślę, że sobie z tym poradzimy – oświadczył Przybylski.

Północ ciągle bogatsza niż południe

Minister w kancelarii premiera Michał Dworczyk przyznał, że samorząd to podstawowy element do diagnozowania potrzeb, problemów i wypracowywania projektów. Współpraca między rządem, a samorządem wydaje się absolutnie niezbędna.

- Pod tym względem Dolny Śląsk pozytywnie wyróżnia się na tle Polski. Współpraca na poziomie gmin, powiatów i województwa od kilku lat układa się coraz lepiej. W moim przekonaniu województwo dolnośląskie to najbardziej demokratyczne województwo. Koalicja na poziomie samorządu województwa jest trudna, ale przynosi dobre efekty. Wymusza dialog – komentował minister Dworczyk.

Przywołał wciąż widoczne różnice między północą a południem regionu. Dlaczego tak się stało?

- W moim przekonaniu dużą rolę odegrał model inwestycyjny polegający na tym, że w dużej mierze inwestycje realizowane były w dużych ośrodkach miejskich. My zaproponowaliśmy po 2015 roku, jako rząd Prawa i Sprawiedliwości, model zrównoważonego rozwoju. Regiony przez lata zaniedbane powinny mieć szansę przyśpieszonego rozwoju. To oczywiście wzbudza emocje. Bo większe środki płyną do tych biedniejszych regionów – jak subregion wałbrzyski – wyjaśniał Michał Dworczyk.

Jego zdaniem, by minimalizować różnice między południem a północą, należy inwestować w rozwój gospodarki i rozwój turystyki. Do tego potrzebujemy infrastruktury kolejowej i drogowej. Żeby miejscowości na południu Dolnego Śląska się po prostu nie wyludniały.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT ZNAJDZIESZ W PIĄTKOWYM MAGAZYNIE GAZETY WROCŁAWSKIEJ - 24 MARCA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dolny Śląsk otrzymał sporo unijnych środków. W co teraz inwestować? Ruszyło Dolnośląskie Forum Gospodarcze - Gazeta Wrocławska

Wróć na lwowekslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto