Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziecięce stany niepokoju

(mat)
Najczęściej płacz i niepokój są sygnałem, że dziecko jest głodne, chce mu się pić, ma mokrą pieluszkę, jest mu zimno lub gorąco Występują u niemowląt i małych dzieci dość często.

Najczęściej płacz i niepokój są sygnałem, że dziecko jest głodne, chce mu się pić, ma mokrą pieluszkę, jest mu zimno lub gorąco

Występują u niemowląt i małych dzieci dość często. Wyrażane są płaczem, nadmiernym pobudzeniem, zmiennością nastrojów, zaburzeniami snu.

Do pewnego wieku jest to jedyny sposób porozumiewania się dziecka z otoczeniem, dlatego rodzice powinni być na tego typu zachowania szczególnie wyczuleni.

Najczęściej płacz i niepokój są sygnałem, że dziecko jest głodne, chce mu się pić, ma mokrą pieluszkę, jest mu zimno lub gorąco. Bywa, że maluch reaguje w ten sposób na zmianę otoczenia, nieznane mu twarze. Często stresująca jest dla niego również wizyta w gabinecie lekarskim, np. podczas badań profilaktycznych czy szczepień ochronnych.

Przyczyną rozdrażnienia mogą być również:

Ząbkowanie - rozpoczyna się zwykle w 6 miesiącu i trwa do 30 miesiąca życia. Kilka tygodni przed pojawieniem się pierwszych ząbków widoczne jest rozpulchnienie dziąseł. Podczas wyrzynania zębów dziecko staje się często niespokojne, płaczliwe, czasami nadmiernie się ślini i nie chce jeść.

Przejściowo może pojawić się też stan podgorączkowy i rozluźnione stolce. W przypadku nasilonych dolegliwości należy zgłosić się do lekarza. Może on zalecić podawanie ziołowych herbatek uspokajających na bazie melisy oraz smarowanie dziąseł preparatami łagodzącymi, np. w postaci żelu. Pomocne mogą okazać się również gryzaczki, które poprzez masowanie dziąseł zmniejszają dokuczliwe dolegliwości.

Infekcje - u małych dzieci choroby infekcyjne, zwłaszcza w obrębie górnych dróg oddechowych, pojawiają się najczęściej sezonowo. W 80 procentach przypadków wywołane są one przez wirusy. Częstotliwość zachorowań wynika głównie ze słabo rozwiniętego układu odpornościowego. Dopiero około 5 - 6 roku życia ilość infekcji zmniejsza się.

Przeziębieniom często towarzyszy stan podgorączkowy lub gorączka, rozdrażnienie, płaczliwość, zaburzenia snu, rzadziej wymioty. Leczenie powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem pediatrą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto