Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

FOLKLORUM – festiwal po obu stronach Nysy

ARO
Już w najbliższy weekend 1-3.09.2017 zapraszamy na niezwykłe wydarzenie, jakim będzie 24 FOLKLORUM – Festiwal Turisedyjski. Ten drugi co do wielkości festiwal folkowy w Niemczech od kilku lat odbywa się on również po polskiej stronie Nysy Łużyckiej – we wsi Bielawa Dolna. Podczas 3 dni, zawsze w pierwszy weekend września, na kilkunastu scenach już od 24 lat rozbrzmiewa muzyka z całego świata.

Jürgen Bergmann, założyciel i pomysłodawca Parku Przygody Kulturinsel

„Pomysł festiwalu narodził się spontanicznie przed 24 laty i był niejako naturalną konsekwencją naszego położenia. Krótko po przemianach politycznych 1989/1990 roku, w tej części Niemiec ze świecą było szukać jakichkolwiek wydarzeń kulturalnych. Postanowiliśmy to zmienić. Tutaj na terenach pogranicza, tematyka tego wydarzenia była dla nas zupełnie oczywista – mieszanka i przenikanie się kultur. Szukaliśmy jednak tematu, który pokarze jak szaleni jesteśmy i jak niestandardowe podejście do życia mamy. Od 4 lat imprezą towarzyszącą festiwalowi są igrzyska turisedyjskie, podczas których skupiamy się na szalonych grach legendarnych Turisedyjczyków. Nasi goście doskonale odnajdują się w tych wariacjach. Walcząc o tytuł honorowego Turisedyjczyka jeszcze bardziej utożsamiają się z miejscem i naszym nieco przewrotnym mottem: „jesteśmy szczęśliwi, że nie jesteśmy normalni”. Jedną z rzeczy, których jesteśmy pewni po latach organizowania festiwalu, jest to, że mamy najlepszą na świecie publiczność”.

Publiczność
Rokrocznie na festiwal przybywa około 20 tyś publiczność. Są to miłośnicy muzyki folk, ethno i world. Ogromną większość stanowią rodziny z dziećmi.

Igrzyska Turisedyjskie
Igrzyska Turisedyjskie – to podtytul festiwalu. W tym roku odbywaja się one po raz czwarty. Można określić je mianem imprezy towarzyszącej, stanowiącej mocne nawiązanie do miejsca i historii ludu Turisede. Podczas 10 zabawnych konkurencji, każdy ze śmiałków może stanąć przed szansą zdobycia tytułu Honorowego Turisedyjczyka, z którym wiążą się liczne przywileje.

O miejscu
Tajemnicza Kraina Turisede (Park Przygody Kulturinsel) znajduje się niemalże na trójstyku polsko – niemiecko – czeskim w regionie centralnych Łużyc , w miejscowości Neißeaue niedaleko Zentendorf (20 km na północ od Zgorzelca/Görlitz, dogodny dojazd autostradą A4) wśród lesistych krajobrazów Niziny Śląsko-Łużyckiej. Jest to eklektyczne połączenie parku tematycznego, skansenu, muzeum, ogrodu zoologicznego oraz hotelu domków na drzewie. Goście w każdym wieku znajdą tu coś dla siebie: począwszy od ponad 500 m podziemnych przejść, gigantycznych huśtawek, fantazyjnych drewnianych budowli do wspinania, moczeniem się w Baliach Kanibala (staroturisedyjska strefa Wellness), a skończywszy na poznawaniu kultury i legend tajemniczego ludu Turisede.
Miejsca zabaw i odpoczynku przygotowane są na każdą pogodę: upalne dni najmilej spędzić w Dolinie Demonów Wody z wieloma instalacjami do zabaw w wodzie, np. trampoliną, z której skakać można do morza piasku, pralnią pieniędzy i wieżą wodną. Kto zgłodnieje może zjeść pstrąga z grilla lub wybrać coś innego z bogatej karty dań kilku punktów gastronomicznych. A gdy nadejdzie noc… jest jeszcze fajniej. W koronach drzew zbudowano wygodne, w pełni wyposażone drewniane domki noclegowe – każdy jest inny, każdym opiekuje się jeden z turisedeńskich duchów. Absolutną koniecznością jest odwiedzenie Zakątka Turiusa w Wiosce Przygód Bielawa Dolna (na wysokości parku po polskiej stronie Nysy), by m.in. podziwiać krajobraz z wieży widokowej Camera Obscura, postrzelać z łuku 3D, rozwiązać zagadkę hrabiego Welldone w grze typu escape room, odbyć szalony spływ pontonem, pooglądać bawoły wodne i uraczyć się kawą w pływającej kawiarni na Nysie.

Współpraca polsko – niemiecka

Od kilku edycji festiwal odbywa się również po stronie polskiej w Wiosce Przygód Bielawa Dolna, gdzie mają miejsce koncerty, program dla dzieci, pokazy walk rycerskich. W tym roku również konkurs na najlepsze wypieki – upieczone przez mieszkańców Bielawy Dolnej ciasta, zostaną ocenione przez 5 osobowe jury, a nastepnie wystawione na licytacje. Zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczone będą na zakup sprzętu rekreacyjnego dla dzieci.
Pomysł na zaangażowanie strony polskiej wyszedł od organizatorów festiwalu, którzy zdawali sobie sprawę z zainteresowania, jakie dostępna na wyciągnięcie ręki polska wioska budzi wśród gości festiwalowych. Kulturinsel połączony jest z Bielawą mostem dla pieszych, zbudowanym jako projekt transgraniczny ze środków Unii Europejskiej. Kilkuminutowy spacer dzieli Niemcy i Polskę.W przygotowaniach festiwalu uczestniczą mieszkańcy wsi oraz Stowarzyszenie Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej. W tym roku po stronie polskiej koncerty odbywać się będą na 2 scenach z udziałem m.in. zespołów Bethel, Obierek, Big Up, Blizna Terror Sound System. Na scenie dla dzieci zaplanowane są warsztaty i programy muzyczne. Goście po niemieckiej stronie festiwalu na jednej z 14 scen usłyszą Folibę, Radykalną Wieś, Vespa Ska Band, Radek Szarek & Marcin Węclewski.
Jak co roku, w gościnnych progach plenerowej pracowni Pana Mieczysława Grabuńczyka odbędzie się sympozjum artystów rzeźbiarzy, którzy przez 3 dni tworzą swoje niesamowite dzieła. Po festiwalu rzeźby te umieszczone są na ścieżkach spacerowych Wioski Przygód Bielawa Dolna. Tegoroczną nowością będą warsztaty plecionkarskie prowadzone przez 3 dni w Zakątku Turiusa. Uczestnicy festiwalu, pod opieką artystów, stworzą wyplatane dzieła sztuki, które w przyszłości stanowić będą oprawę międzynarodowego miejsca spotkań.

Festiwal odbywa się od 1 do 3 września 2017 w Parku Przygody Kulturinsel (Kulturinsel Einsiedel 1 , 02829 Neißeaue OT Zentendorf) oraz w Wiosce Przygód Bielawa Dolna (powiat zgorzelecki).

Bilet dzienny na stronę niemiecką festiwalu dla osoby dorosłej kosztuje, w zależności od dnia, od 30 euro, dla dziecka od 9 euro.Po stronie polskiej za wstęp płacą tylko osoby dorosłe i kosztuje on 10 zł/dzień/osoba. Osoby, które posiadają bilet wstępu (opaskę festiwalową) na stronę niemiecką nie płacą dodatkowej opłaty po stronie polskiej.

FOLKLORUM – Igrzyska Turisedyjskie 2017 – 16 scen, ponad 400 artystów
Wydarzenia:
Koncerty
10 zwariowanych konkurencji w ramach Igrzysk Turisedyjskich
Program dla dzieci
Bazar rękodzieła wszelakiego
Warsztaty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto