Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GOPR przestrzega - nie lekceważ potęgi gór. Mogą być śmiertelnie niebezpieczne

HAK
Karkonosze to piękne pasmo górskie, jednak wielu turystów zapomina o tym, że potrafią być równie niebezpieczne. Świadczy o tym liczba akcji ratunkowych przeprowadzanych każdego roku przez Grupę Karkonoską GOPR.

Od kilku lat górscy ratownicy notują wzrost liczby wypadków. Związane jest to przede wszystkich ze wzrostem turystów odwiedzających Karkonoski Park Narodowy i Góry Izerskie. Rocznie jest ich ponad 2 miliony! To ogromna liczba osób.

- Niestety Karkonosze są traktowane lekceważąco przez turystów, z tego względu, że są to góry dość niskie. Karkonosze są górami bardzo kapryśnymi, mają zmienny i trudny klimat. Klimat panujący u nas na wysokości 1400 m.n.p.m. jest porównywalny z klimatem panującym w Alpach na poziomie 2500 m.n.p.m. Gór nigdy nie wolno lekceważyć - przestrzega Sławomir Czubak, naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR.

Wigilię spędziliśmy przy stole, ratownicy w zaspach

Od Bożego Narodzenia ratownicy górscy udzielili pomocy wielu osobom. Codziennie turystom zdarzają się upadki, potłuczenia czy złamania. Oprócz tego dochodzą akcje ratunkowe na szlakach, również w godzinach nocnych.
- W okresie świątecznym codziennie ratownicy wyruszali na pomoc osobom, które utknęły na szlakach. Pomocy udzielono 9 osobom. Panowały bardzo trudne warunki atmosferyczne. Ludzie wychodzili za późno w góry i przede wszystkim przeceniali swoje możliwości – mówi Sławomir Czubak. - Nie trzeba długo szukać przykładów. Ostatnio ratownicy GOPR pomogli grupie turystów, którzy nie byli sami w stanie zejść ze szlaku na Śnieżkę. Tego dnia wiał bardzo silny wiatr, widoczność była mocno ograniczona. Turyści chociaż byli dosyć dobrze przygotowani to mieli przy sobie światła, ani raków, ani kijów – dodaje naczelnik.

Weekendowi turyści, którzy odwiedzają Karpacz czy Szklarską Porębę powinni pamiętać, że o ile w niższych partiach gór może panować jesienna aura, o tyle na szczytach Karkonoszy, Gór Izerskich czy Gór Sowich może być mroźnie i śnieżnie. Przed wyprawą zawsze należy sprawdzić pogodę. Aktualne warunki w górach publikowane są codziennie na stronie internetowej www.gopr.org.

Informacji o aktualnych warunkach pogodowych udzielamy również telefoniczne. Przed wyprawą w góry warto najpierw się upewnić czy panująca aura i warunki w górach są odpowiednie na wyprawę. Apelujemy do wszystkich turystów by nie narażali swojego zdrowia i życia, a przede wszystkim zdrowia i życia swoich dzieci. Karkonosze są piękne ale też niebezpiecznie, nawet śmiertelnie. Nie wolno tego lekceważyć

Przestrzega Sławomir Czubak. Przypomnijmy, że w wigilię Bożego Narodzenia ratownicy Wałbrzysko-Kłodzkiej Grupy GOPR musieli wyruszyć na poszukiwania rodziny, która zagubiła się okolicy Małego Śnieżnika. Jak podkreślają ratownicy, praktycznie żaden z członków rodziny nie był przygotowany na takie warunki. Kiedy dotarła do nich pomoc, byli już w pierwszym stopniu hipotermii. Na rodzinę posypała się fala krytyki internautów. Jak wskazywało wiele osób, rodzinn, za swoją nieodpowiedzialność powinna ponieść koszty finansowe przeprowadzonej akcji, ponieważ wyruszyli w góry nieprzygotowani, dodatkowo z dziećmi.

- Nie chciałbym oceniać tej sytuacji. Pokazuje skrajnie jak lekceważąco ludzie mogą podchodzić do gór, powiem jednak, że ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR również przeprowadzają takie akcje. Działamy jako stowarzyszenie. Niestety za nocną pomoc turystom nie otrzymuje ani złotówki. Jednak tą pomoc niesiemy bo każdy z nas czuje się ratownikiem i poczuwa się do odpowiedzialności. Ludzie jednak zapominają o tym, że również dla ratowników GOPR warunki panujące w górach są trudne, tak samo jak dla nich. To brak szacunku do gór i naszej pracy. Oczywiście pomożemy każdemu, kto tej pomocy potrzebuje, jednak wielu sytuacji można by było po prostu uniknąć – opowiada naczelnik Czubak.

Zgubiliśmy się w górach, co zrobić?

A co zrobić, jeśli już zgubimy się w Karkonoszach, Górach Izerskich czy Górach Sowich? Ulegniemy wypadkowi lub wpędzimy się w inne tarapaty? Należy wezwać pogotowie górskie pod numerem alarmowym 985. Wszystkim osobom wybierającym się w góry poleca się też zainstalowanie w telefonie aplikacji „Ratunek”. Jest to aplikacja, która w trakcie zgłoszenia wypadku przez osobę potrzebującą pomocy podaje jej dokładną lokalizację (na podstawie danych GPS). Dzięki zastosowaniu aplikacji „Ratunek:, ratownicy będą wiedzieć gdzie udać się z pomocą. Zawsze też należy pozostać w miejscu, z którego zgłasza się pomoc.

Najlepiej jednak dmuchać na zimne. Przed wyprawą w góry, niezależnie czy jest się doświadczonym czy tzw. „weekendowym turystą”, zawsze sprawdzać aktualną pogodę w górach. Nie przeceniać też swoich umiejętności. Zwiedzać owszem ale nie kosztem bezpieczeństwa.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Miała 2 promile, rozbiła auto i uciekła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto