Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gryfów Śląski: Sołtysi protestują

WIK
Fot. Marcin Oliva Soto
Gospodarze gryfowskich wsi protestują przeciwko likwidacji funduszu sołeckiego.

List otwarty sołtysów do Radnych Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski
Uchwałą Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski z dnia 29 marca 2011 roku o nie wyodrębnianiu w budżecie gminy funduszu sołeckiego w roku 2012, nasze sołectwa zostały całkowicie pozbawione środków finansowych. Fundusz sołecki w różnej formie funkcjonował w naszej gminie przez kilkadziesiąt lat, zanim Sejm Rzeczypospolitej usankcjonował go prawnie. Ustawa z dnia 20 lutego 2009 roku o „funduszu sołeckim” dała możliwość corocznego wyodrębniania w budżecie gminy środków finansowych, którymi dysponować mogą społeczności wiejskie. Ustawodawca bardzo mocno obwarował sposób ich wydawania. Zgodnie z ustawą, pieniądze z funduszu sołeckiego mogą być przeznaczone wyłącznie na realizację zadań własnych gminy, służących poprawie życia mieszkańców. Wydawanie ich odbywa się pod ścisłym nadzorem burmistrza i skarbnika gminy. Założeniem ustawodawcy było, ażeby to społeczności lokalne same decydowały co jest dla nich najważniejsze, a przy tym uczyły się racjonalnie i efektywnie wydawać pieniądze. Wspólne działanie mieszkańców miało też pobudzać aktywność społeczną, zacieśniać więzi międzyludzkie i budować poczucie współodpowiedzialności za swoją małą ojczyznę. Warto wspomnieć, że najaktywniejsze sołectwa, posiadające plany odnowy wsi, przystąpiły do zakładania stowarzyszeń i zamierzały fundusz sołecki wskazywać jako środki własne przy staraniu się o dotacje unijne.
Utworzenie funduszu sołeckiego umocniło w nas chęć wspólnego działania, zmotywowało do realizacji planów odnowy wsi, zmierzających do poprawy standardów życia mieszkańców. Bez wątpienia podniesiono też rangę wspólnot sołeckich. Mogliśmy wreszcie sami realizować marzenia i oczekiwania mieszkańców, podejmować drobne inwestycje, które czasami nie mogły doczekać się spełnienia – na przykład place zabaw, drobne remonty pomieszczeń świetlicowych czy też wiat przystankowych.
Niestety, 29 lutego nasi radni zabili w nas zapał do działalności społecznej. Stłamszona została aktywność liderów i działaczy wiejskich, a sołtysom pozostawiono jedynie prawo do wywieszania plakatów, ogłoszeń i zbierania podatków. Uznano, że to władze gminne a nie społeczności lokalne najlepiej wiedzą na co wydawać pieniądze podatników. Decyzję odebrania nam funduszy wiejskich radny pan Dariusz Wojciechowski uzasadniał koniecznością cięć budżetowych. Szkoda, że nie wspomniał o tym, iż te cięcia najbardziej dotykają wiosek, a w przypadku funduszu soleckiego wyniosły 100%.
Radców miejskich nazywa się często ojcami miasta. W tym przypadku okazało się, że są nimi tylko dla części mieszkańców. Dla nas, tych gorszych dzieci ze wsi, okazali się ojczymami. Utworzenie funduszu sołeckiego było wyrazem chęci budowania społeczeństwa obywatelskiego i demokracji ustrojowej również w naszej gminie. Jego likwidacja przewróciła demokrację do góry nogami. Jak mamy wytłumaczyć mieszkańcom naszych sołectw, że skończyły się nasze nadzieje na realizację planów, że gminie jesteśmy potrzebni do płacenia podatków i ewentualnie przed wyborami? Jak mamy spojrzeć ludziom w oczy i powiedzieć, że hasła o samorządności były tylko pozorne i miały zmobilizować „frajerów” do bardziej wytężonej pracy. Czy ci radni, którzy głosowali za wnioskiem skutkującym pozbawieniem nas możliwości realizacji naszych miejscowych planów zapomnieli, że powinni reprezentować interesy wszystkich mieszkańców gminy a nie tylko wybranych?

Sołtysi wsi gryfowskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lwowekslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto