Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karkonosze. KPN chce ukarania przewodniczki, która zabrała grupę na zamknięte szlaki

Alina Gierak
KPN zamyka zimą szlaki dla naszego bezpieczeństwa
KPN zamyka zimą szlaki dla naszego bezpieczeństwa KPN
Karkonosze. Przewodniczka sudecka zabrała grupę na zamkniętą trasę w Białym Jarze oraz Drogę Jubileuszową na Śnieżkę. Pochwaliła się tym na facebooku. Ruszyła lawina... komentarzy. KPN żąda ukarania przewodniczki

Karkonosze. Poszli zamkniętym żółtym szlakiem przez Biały Jar.
Wpis, w którym oprócz przebiegu wycieczki były uwagi, że tak naprawdę to zimy nie ma w Karkonoszach, został szybko usunięty. Ale internauci byli czujni. Ruszyła lawina komentarzy. Niewybrednych.
Streszczając: bezmyślny to przewodnik, który łamie zakaz i idzie z grupą na zamknięte trasy. Naraża życie ludzi, którzy mu zaufali. Daje fatalny przykład. -

To tak jakby dać zezwolenie na przejazd kierowców na czerwonym świetle

- porównuje Michał Makowski z Karkonoskiego Parku Narodowego. Co z tego, że nikomu nic się nie stało. Prawo zostało złamane. Gdy KPN dowiedział się o tej wyprawie, zareagował szybko i mocno. - Wystąpiliśmy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, który nadaje uprawnienia, o zawieszenie usług przewodnickich tej pani- mówi Makowski.
Przyznaje, że informacja ich zszokowała. Bo z bezmyślnym zachowaniem turystów mają do czynienia na co dzień. Ale tu chodziło o osobę, która odpowiada za bezpieczeństwo ludzi, z którymi wędruje po górach.

Wczoraj zszokowała nas informacja o przewodniczce sudeckiej, która przeprowadziła w niedzielę grupę turystów przez zamknięty i zagrożony lawinami Biały Jar.

napisał KPN na swoim facebooku. Dla przypomnienia zamieścił zdjęcia z wielkich lawin, które zeszły w Białym Jarze- tej najtragiczniejszej z 1968 roku i równe wielkiej z 2008. Przypominał też słowa naczelnika Karkonoskiej Grupy GOPR, Sławomira Czubaka, że ludzie giną pod lawinami najczęściej wtedy, gdy wydaje im się, że są bezpieczni.
Straci uprawnienia?
Przewodniczka pochodzi ze Świeradowa-Zdroju. - Lubię wędrować po górach, cieszyć się ich spokojem, ciszą i majestatem - pisze o sobie. Jeśli zostanie ukarana, czeka ją ponowny, kosztowny egzamin na przewodnika sudeckiego.
- KPN zamyka zimą szlaki głównie ze względu na bezpieczeństwo -tłumaczy Sławomir Czubak, naczelnik karkonoskiej grupy GOPR. -

Łamanie zakazu naraża życie uczestników wycieczki oraz ratowników

- dodaje. Maciej Abramowicz, goprowiec i doświadczony przewodnik górski, podkreśla, że przewodnik nie jest od oceny stanu szlaku. Nawet jeśli nie ma nich śniegu i lodu, wejścia nie ma, skoro przejście zostało zamknięte.
Trasy karkonoskie są zdradliwe. Nawet przy bezśniegowej zimie, trafiają się odcinki całkowicie zalodzone i zawiane. Dlatego KPN zamyka szlaki. Informuje o tym na swojej stronie internetowej. Przed wyjściem w góry warto przeczytać te informacje.

Zamknięte szlaki w Karkonoszach

W czasie sezonu zimowego niektóre odcinki szlaków turystycznych - z uwagi na zagrożenie lawinowe i oblodzenie - są zamykane i tym samym niedostępne dla turystyki pieszej i narciarskiej.
We wschodniej części Karkonoszy w okresie zimowym zamknięte są następujące szlaki:
Droga Jubileuszowa na Śnieżkę (znaki niebieskie), od Śląskiego Domu do zejścia szlaku na Kowarski Grzbiet,

od Schroniska Nad Łomniczką, przez Kocioł Łomniczki do Śląskiego Domu (znaki czerwone),

przez niszę niwalną Białego Jaru (znaki żółte) - w tym czasie wytyczony jest szlak zimowy od górnej stacji wyciągu na Kopę do Strzechy Akademickiej,

od Domku Myśliwskiego do Samotni (znaki niebieskie)
W zachodniej części Karkonoszy w okresie zimowym zamknięte są szlaki:

od Schroniska Pod Łabskim Szczytem nad Śnieżne Kotły (znaki żółte) - obowiązuje tyczkowany wariant zimowy od schroniska do czerwonego szlaku granicznego,

od Schroniska Pod Łabskim Szczytem przez Śnieżne Kotły do Rozdroża Pod Wielkim Szyszakiem (znaki zielone)
W związku ze zmianą przebiegu niektórych szlaków turystycznych w sezonie zimowym (odcinki szlaków powyżej górnej granicy lasu), w miesiącach tych obowiązuje znakowanie w postaci tyczek. Na czas zimy ustawiane są również tablice informujące o trudnych warunkach w górach, m.in. o oblodzeniu szlaku (np. szlak czerwony od Śląskiego Domu na Śnieżkę) lub nawisach śnieżnych (punkty widokowe nad Śnieżnymi Kotłami).

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto