Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiełbasa z wody

Jarosław Rybak
Produkcja żywności z okolic Rybnika, Tychów i Mikołowa powinna zostać przeniesiona na ekologicznie czystą Żywiecczyznę i Ziemię Cieszyńską. To wniosek z powstającej Ekologicznej Mapy Polski.

Produkcja żywności z okolic Rybnika, Tychów i Mikołowa powinna zostać przeniesiona na ekologicznie czystą Żywiecczyznę i Ziemię Cieszyńską. To wniosek z powstającej Ekologicznej Mapy Polski. Jako pierwsze, specjaliści pod lupę wzięli nasze województwo. Kolejny raz okazało się, że Śląsk nie jest jedną wielką brudną plamą.

Wybraliśmy Śląsk, gdyż to symbol zatrutego środowiska - przekonuje dr Zbigniew Hałat, lekarz specjalista epidemiolog, prezes Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Konsumentów, które zainicjowało prace nad Ekologiczną Mapą Polski. Opracowują ją eksperci z Medycznego Centrum Konsumenta. Finansuje zaś Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Gdy ktoś spojrzy na mapę Polski podzieloną na województwa, wystraszy się Śląska - pokazuje dr Hałat. Dlatego ważne jest rozbicie na powiaty. - Specjaliści wyznaczyli strefy skażone i naturalne. Rozdziela je strefa pośrednia. Jest to szczególnie ważne w przypadku województwa śląskiego, które wskutek statystycznego uśredniania całe było brunatną plamą. Po dokładniejszej analizie, widać, że w centrum faktycznie notuje się najwyższe poziomy zanieczyszczeń. Ale za to rozległe obszary Beskidów zawierają niezwykle cenne, nieskażone zasoby podstawowego składnika pożywienia, jakim jest woda - przekonuje Zbigniew Hałat.

Przemysłowy Śląsk emituje do atmosfery potężne ilości kadmu (kraj - 50.385 kg, a Śląsk - 8.790 kg), rtęci (odpowiednio: 25.581 i 4.394 kg) oraz 20 proc. zanieczyszczeń pyłowych wytwarzanych w Polsce. - Ciekawe są jednak wnioski po analizie emisji tych zanieczyszczeń w powiatach rybnickim czy mikołowskim oraz czystym żywieckim. Na Żywiecczyźnie emituje się 40 razy mniej kadmu, 18 razy mniej rtęci i 12 razy mniej pyłów. Ze względu na kierunki wiatrów, zanieczyszczone są też Tychy i okolice - wylicza dr Hałat.
Przekonuje, że produkcja żywności powinna być wycofana ze strefy skażonej. - Ale ten sam problem dotyczy np. Poznania, zaopatrywanego w wodę podejrzaną o zawartość zabójczych dawek mikrocystyn. To efekt przedostawania się do wody azotanów z przemysłowej hodowli trzody chlewnej - kontynuuje naukowiec.

Z opublikowania mapy bardzo zadowolony jest Antoni Szlagor, burmistrz Żywca. Samorządowiec uważa, że to może być kolejny magnes dla inwestorów. - Rozmawiałem z przedstawicielami branży wędliniarskiej. Ich zdaniem, niezwykłą wagę przy produkcji wędlin odgrywa jakość wody. A na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że woda ma niewiele wspólnego z wędliną - opowiada A. Szlagor.

Jeden z biznesmenów z Podbeskidzia chciałby produkować wódkę o nazwie "Żywiecka". To jednak może być argument dla zwolenników tradycyjnej, kiepskiej wody wodociągowej. Nawet najgorsza kranówka pita w potężnych ilościach nie powoduje bowiem uciążliwego kaca...

Cieszcie się Ślązacy

Antoni Szlagor, burmistrz Żywca

Z Mapy powinni się cieszyć mieszkańcy Górnego Śląska, gdyż to oni piją wodę pobieraną na Żywiecczyźnie. W tym opracowaniu widzę szansę dla regionu. Z przemysłowego powinien on stać się turystycznym. Mogą tu wracać firmy zainteresowane produkcją ekologiczną. Nasz powiat liczy 150 tys. ludzi. Przepływa przez niego Soła, która ma 72 dopływy. Na niej są trzy sztuczne zbiorniki: Tresna, Porąbka i Żywiec. To źródła wody dla województwa. W 1998 r. powstał program ochrony wód Jeziora Żywieckiego. Jest nim zainteresowanych 18 gmin. Realizując go, chcemy kompleksowo zlikwidować problem ścieków. Jeśli uda się u nas rozwiązać ten problem, skorzystają mieszkańcy Górnego Śląska.
Not. Jar

Zatruty komisarz

Dr Zbigniew Hałat, prezes Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Konsumentów,
które zainicjowało prace nad Ekologiczną Mapą Polski:

Mapa ma odpowiedzieć na pytanie:
czy dany obszar jest stracony dla produkcji spożywczej? Pierwszym odbiorcą zanieczyszczeń jest woda.
Następnym - człowiek. Na początku
listopada Margot Wallstroem, komisarz Unii Europejskiej ds. ochrony środowiska ogłosiła, że jest zatruta 28 substancjami potencjalnie toksycznymi. W ten sposób otworzyła nowy rozdział w walce o otoczenie wolne od trucizn. Do środowiska trafia bowiem 100 tys. substancji chemicznych. 30 tys. z nich znajduje się w obrocie konsumenckim. Wybierając produkty spożywcze wytworzone w strefach czystych, świadomy konsument odrzuci żywność ze stref skażonych.

Ogromna część Polaków pije wodę nie nadającą się do spożycia.

Jednak ludzie nie widzą jej negatywnego wpływu na zdrowie.
Z powodu wody odnotowujemy jeden dodatkowy zgon na milion mieszkańców korzystających z tego samego
ujęcia wody.
Not. Jar

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto