18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komornik puka do drzwi. Co mu wolno a czego nie?

Teresa Semik
Komornik nie może zabrać dłużnikowi wszystkich pieniędzy.
Komornik nie może zabrać dłużnikowi wszystkich pieniędzy. fot. MACIEJ JEZIOREK.
Jak odzyskać dług z pomocą komornika - radziliśmy 16 lipca. Dziś wyjaśniamy - na życzenie Czytelników - co wolno komornikowi. Ile pieniędzy może nam zabrać i jak trzeba z nim postępować - pisze Teresa Semik.

Jesteś dłużnikiem? Nie płacisz alimentów na małoletnie dziecko? A może brałeś kredyt i nie oddajesz rat, choć bank wysyła ci ponaglenia? Jeśli masz prawomocny wyrok sądowy nakazujący zapłatę kary albo zadośćuczynienie finansowe na rzecz wierzyciela i nic z tym nie robisz, spodziewaj się wizyty komornika. Aby jednak nie zdarł z ciebie ostatniej koszuli i nie odebrał wszystkiego, co da się spieniężyć, musisz wiedzieć, jak z nim rozmawiać i postępować.

Warto wiedzieć, co wolno komornikowi, kiedy musi wyegzekwować należność, a kiedy powinien odstąpić od urzędo-wych czynności. Lepiej się orientować, jaką część naszych miesięcznych zarobków, renty lub emerytury nie wolno mu tknąć. Podpowiadamy, jak sobie radzić w tej trudnej sytuacji i jakie są nasze prawa.


Jak długo to trwa

Komornik - zgodnie z przepisami - ma działać sprawnie i bez zbędnej zwłoki. Nie jest określony czas, w którym powinien wykonać wszystkie czynności nałożone na niego przez sąd. Wszystko zależy od sposobu wyegzekwowania długu. Jeżeli egzekucja ma polegać na sprzedaży auta i ten samochód jest dostępny, formalności mogą nie trwać długo.

Jeżeli natomiast egzekucja jest prowadzona wyłącznie z wynagrodzenia za pracę, bo dłużnik żadnego majątku nie posiada, może to trwać nawet wiele lat.

Nie można zabrać dłużnikowi całej pensji nawet wtedy, kiedy teoretycznie na to zasłużył.

Uwaga: Ograniczenia egzekucji

Generalna zasada jest taka:

- auto prawie zawsze idzie na licytację,

- pod ochroną jest minimalne wynagrodzenie.

Komornik może zająć każdą ruchomość, która znajduje się we władaniu dłużnika, jeśli ma wartość handlową. Nie podlegają jednak egzekucji m.in.:

- przedmioty urządzenia do-mowego (zwłaszcza meble, pościel, bielizna i ubranie co-dzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu

- zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu czło-nków jego rodziny na okres jednego miesiąca (...)

- narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika (np. komputer, jeśli wykaże, że w domu służy mu do pracy zarobkowej) oraz surowce niezbędne do produkcji na okres jednego tygodnia z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych

Uwaga

Ocena, czy poszczególne przedmioty są niezbędne, za-leży od ustalenia, jaki zawód wykonuje dłużnik i od jego kwalifikacji. Samochód osobowy (własność dłużnika) i wykorzystywany do osobistej pracy zarobkowej np. taksówkarza, może być - stosownie do konkretnych okoliczności - uznany za przedmiot niepodlegający egzekucji. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 30 maja 1996 r.

Nie podlegają egzekucji też:

- przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową

- sumy i świadczenia w naturze (np. paliwo do samochodu dłużnika, którym wyjeżdża w sprawach służbowych), wyasygnowane na pokrycie wyjazdów służbowych

- sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele (w szczególności stypendia), chyba że wierzytelność powstała m.in. z tytułu obowiązku alimentacyjnego

- należności wypłacone w związku ze śmiercią na pokrycie kosztów pogrzebu.

Uprzywilejowane są rachunki ROR. Nie podlega egzekucji kwota o wartości do trzykrotnej średniej krajowej. Pod ochroną są m.in. stypendia, świadczenia na pokrycie delegacji, świadczenia z ubezpieczeń osobowych i majątkowych.

Pamiętaj! Dłużnik ma prawo o wszystko pytać

Gdy komornik pojawi się w drzwiach twojego domu, żądaj, by okazał:

- legitymację komornika,

- zawiadomienie o wszczęciu egzekucji,

- tytuł wykonawczy w oryginale.

Komornicy w całej Polsce ma-ją legitymacje służbowe tego samego typu. Jest to metalowa blacha, do której przytwierdzona została plastikowa wkładka ze zdjęciem. Dokument ten można łatwo zweryfikować na podstawie właściwego numeru. Aby sprawdzić, czy dana osoba jest rzeczywiście komornikiem, wystarczy odszukać numer okazanej legitymacji na stronach internetowych komorników. Tam znajdziemy potwierdzenie je-go danych. Można też zasięgnąć informacji we właściwej izbie komorniczej, która jest organem samorządowym tego środowiska zawodowego.

Uwaga!

Dłużnik ma prawo żądać do-ręczenia dokumentów w związku z toczącym się przeciwko niemu postępowaniem. Komornik doręcza je przy pierwszej czynności egzekucyjnej, np. podczas pier-wszej wizyty w domu dłużnika. Jeżeli tą czynnością egzekucyjną jest zajęcie wynagrodzenia za płacę, dokument trafia do domu pocztą.

Tytuł wykonawczy potwierdza istnienie roszczenia. Zaopat-rzony jest dodatkowo w klauzulę wykonalności, co oznacza, że można dług egzekwować w drodze przymusu państwowego. Dłużnik może żądać od komornika, aby mu okazał klauzulę wykonalności w oryginale, ale nie może tego dokumentu zatrzymać, bo pozostaje on w aktach komornika. Klauzulę wykonalności może uzyskać nie tylko wyrok sądowy, ale każdy tytuł egzekucyjny (np. bankowy tytuł egzekucyjny).

Komornik stwierdza każdą czynność egzekucyjną protokołem, który powinien zawierać:

- oznaczenie miejsca i czasu wykonanej czynności,

- imiona i nazwiska stron oraz innych osób uczestniczących w egzekucji,

- sprawozdanie z przebiegu egzekucji,

- wnioski i oświadczenia obecnych osób,

- wzmiankę o odczytaniu protokołu,

- podpisy obecnych lub wzmiankę, dlaczego brakuje ich podpisów,

- podpis komornika.

Uwaga!

Na czynności komornika moż-na złożyć skargę w sądzie rejonowym. Mamy na to tydzień od dnia czynności lub dnia zawiadomienia o jej dokonaniu. Wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego ani wykonania zaskarżonej czynności, chyba że sąd zawiesi postępowanie lub wstrzyma jej dokonanie.

1.317 złotych brutto taka kwota, czyli minimalne tegoroczne wynagrodzenie, jest wolna od egzekucji, chyba że są to alimenty. Generalnie, na spłatę długów można zabrać dłużnikowi 50 proc. jego wynagrodzenia (netto), ale na długi alimentacyjne - 60 proc. (netto). Z renty można ściągnąć 25 proc. kwoty (brutto).


Ważne! Kiedy pracuje komornik

Swoje czynności komornik może wykonywać w dni robocze i soboty w godzinach od 7 do 21.

Na wykonanie czynności w dni ustawowo wolne od pracy lub w godzinach nocnych musi uzyskać pisemną zgodę prezesa sądu rejonowego i okazać ją dłużnikowi na jego żądanie.

Jeżeli komornik rozpoczął czynności przed godziną 21, może je prowadzić w dalszym ciągu bez zgody sądu, jeżeli ich przerwanie może znacznie utrudnić egzekucję.

Wierzyciel i dłużnik mogą być obecni przy czynnościach egzekucyjnych. Na ich żądanie albo według uznania komornika mogą być obecni także świadkowie. Komornik powinien przywołać jednego lub dwóch świadków, jeżeli dłużnik nie jest obecny. Mogą nimi być członkowie rodziny i domownicy dłużnika.

Uwaga!

Komornicy sądowi często są myleni z przedstawicielami firm windykacyjnych, którzy zazwyczaj przedstawiają się jako komornicy. Z treści ich pism wynika potem, że nimi nie są.

Pamiętaj!

Komornik sądowy nie stosuje gróźb karalnych.

Warto wiedzieć! Komornik wykonuje obowiązki bez twojej zgody

Komornik wchodzi do domu dłużnika bez niczyjej zgody. Jeśli dłużnik odmawia wpuszczenia go do środka, a jest to mieszkanie dłużnika, komornik ma prawo wejść przy użyciu siły. To znaczy, że może wyważyć drzwi, jeśli tylko cel egzekucji tego wymaga. Komornik może też wezwać policję, jeśli spotka się z agresją ze strony dłużnika. Policja ma obowiązek udzielić mu ochrony i podjąć konieczną interwencję.

Komornik ma także prawo przeszukać osobę i mieszkanie bez nakazu prokuratorskiego i bez udziału policji. Ma tak duże uprawnienia, ponieważ przychodzi już jako wykonawca prawomocnej decyzji sądu. Wierzyciel uzyskał wyrok, z którego jasno wynika, co mu się należy i od kogo. Dopiero na podstawie takiego wyroku komornik podejmuje czynności egzekucyjne. Na protesty, dyskusje, sprzeciwy jest już za późno. Należało wcześniej odpowiadać na wezwania do zapłaty, na wezwania sądu i w toku postępowania przedstawiać swoje racje.

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, działa jako organ egzekucyjny państwa, więc nie można zamknąć mu drzwi przed nosem i powiedzieć: "Ja z panem rozmawiać nie będę". Jeżeli nie zastanie dłużnika w domu, może rozpytać domowników, sąsiadów o to, czy dłużnik faktycznie tu mieszka, kiedy go można zastać, gdzie pracuje itd. Komornik ma prawo zwrócić się o informację pisemną do każdej osoby, która może posiadać jakąkolwiek wiedzę o dłużniku. I ta osoba ma obowiązek odpowiedzieć.

Dłużnik może być ukarany karą pieniężną, jeśli zaniedba obowiązku powiadomienia o zmianie miejsca swego pobytu. Jeśli bowiem został zawiadomiony o wszczęciu egzekucji, obowiązany jest do powiadomienia w terminie 7 dni organu egzekucyjnego o każdej zmianie miejsca swego pobytu, trwającej dłużej niż jeden miesiąc. O obowiązku tym oraz o skutkach jego zaniedbania dłużnik powinien być poinformowany przy zawiadomieniu go o wszczęciu egzekucji.

Korzystając ze swoich up-rawnień komornik ma prawo zażądać informacji na temat stanu majątkowego dłużnika, jego zatrudnienia, otrzymywanych zarobków, wysokości wszystkich rachunków bankowych, ma dostęp do danych urzędu skarbowego, biura meldunkowego. Jawna jest dla niego sfera chroniona przez głównego inspektora danych osobowych. Każda osoba jest zobowiązana udzielić komornikowi informacji, nawet niewymieniona w wyroku.

W praktyce komornik w pierwszej kolejności zajmuje pensje czy świadczenia otrzymywane przez dłużnika i zajmuje jego konta bankowe. Dopiero później szuka ruchomości.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto