Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lwówek - Festiwal teatralny osób niepełnosprawnych

Kuba Czekała
Ponad 200 niepełnosprawnych wzięło udział w imprezie
Ponad 200 niepełnosprawnych wzięło udział w imprezie Kuba Czekała
Już po raz dziesiąty odbył się Wojewódzki Przegląd Grup Teatralnych Osób Niepełnosprawnych. Festiwal trwał dwa dni. Impreza już po raz kolejny odbyła się w sali widowiskowej Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Lwówku. Jej organizatorem było Polskie Stowarzyszenie na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym Koło Lwówek oraz MGOK. Natomiast patronat honorowy objął burmistrz Urzędu Miasta i Gminy Lwówek.

Podczas festiwalu prezentowały się grupy teatralne z terenu całej Wielkopolski. Występy artystów oceniało jury w składzie: pedagodzy - Elżbieta Gaj, Halina Obolska, Irena Horecka, Monika Nowak, Grażyna Machowska oraz Hanna Suterska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

- W tym roku zgłosiło się bardzo dużo zespołów - opowiada Bożena Łopata. - W sumie 202 osoby niepełnosprawne. Jest to bardzo duże przedsięwzięcie, jednak wszystko się udało się przygotować. Dodam, że każdy z uczestników Przeglądu otrzyma indywidualną nagrodę. Także grupy zostaną wyróżnione za swą twórczość. Dostaną dyplomy oraz statuetki i puchary. Dzięki temu każdy z uczestników będzie zadowolony.

Festiwal poprowadzili konferansjerzy: Przemysław Marszałkiewicz i Paulina Pupka. Nadmienić warto, że organizatorom w dużym stopniu pomogła również grupa wolontariuszek z lwóweckiego gimnazjum: Maria Wojciechowska, Dominika Pigla, Weronika Szajkowska, Alicja Bilewska, Wirginia Piosik, Izabela Cieślarczyk, Marika Górna, Klaudia Owczarzak i Joanna Stoińska.

Pierwszego dnia przeglądu - w czwartek na lwóweckiej scenie zaprezentowały się grupy młodsze ze szkół specjalnych, klas integracyjnych oraz stowarzyszeń na rzecz osób niepełnosprawnych z Poznania, Grońska, Wolsztyna, Sielinka oraz Lwówka. Gościnnie wystąpiło Koło Krótkich Form Teatralnych przy Zespole Placówek Edukacyjno - Wychowawczych z Lwówka Śląskiego - gminy partnerskiej Lwówka Wielkopolskiego.

Drugiego dnia wystąpiły dorosłe grupy. Kolejno swą twórczość zaprezentowały: WTZ Kwilcz, Ośrodek Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi Kościan, Środowiskowy Dom Samopomocy Opalenica, ŚDS Międzychód, Społeczna Fundacja Pomocy dzieciom Niepełnosprawnym Zbąszyń, ŚDS Nowy Tomyśl, Dom Samopomocy Poznań oraz WTZ z Konina koło Lwówka.

Artyści przedstawili wiele ciekawych, jak i pięknych przedstawień, między innymi zaprezentowali "Historię o Janie Pawle II", czy też "Współczesną wersję Romea i Julii", jak i "Dzień z życia warsztatów". Poszczególne przedstawienia były długo oklaskiwane przez publiczność, która szczelnie wypełniła salę widowiskową ośrodka kultury.

- Korzystając z okazji chciałabym serdecznie podziękować KWW PSL za przekazanie nam środków na cele statutowe Warsztatów Terapii Zajęciowej. Dzięki temu wsparciu będziemy mogli jeszcze lepiej funkcjonować.

Impreza wypadła na tyle dobrze, że jej uczestnicy już nie mogą doczekać się przyszłorocznego festiwalu.

Patronat medialny nad Przeglądem objął Tygodnik Dzień Nowotomysko - Grodziski.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na opalenica.naszemiasto.pl Nasze Miasto