Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mały zestaw miłośnika kolei

Sylwia Nowicka
Sylwia Nowicka
Podróż koleją bez wychodzenia z domu? Czemu nie!

Nasza polska kolej pozostawia dużo do życzenia. Często daje się słyszeć same narzekania na nią, na ceny, na opóźnienia, na niewygodne, nienowoczesne przedziały, na odwołane pociągi, na zlikwidowane połączenia. Mimo to, wielu ludzi lubi kolej, magię starych parowozów, moc nowych lokomotyw, konstrukcję różnej maści pociągów, stukot torów. Dla wszystkich miłośników tego środka lokomocji przygotowałam małe zestawienie ciekawych miejsc w sieci. Zapraszam do podróży.

Na początek prezentuję niezwykle interesujący projekt zrealizowany wspólnymi siłami Google Maps, YouTube oraz kolei Rosyjskiej.
www.google.ru/intl/ru/landing/transsib/en.html [lub zupełnie rosyjska wersja: www.google.ru/intl/ru/landing/transsib]
Jest to wirtualna podróż koleją Transsyberyjską od Moskwy aż po Władywostok (na załączonej do niniejszego artykułu mapce jest to czerwona trasa). Nie wychodząc z domu, można obejrzeć widoki z tej niesamowitej wyprawy, a cała podróż, to około 150 godzin wideo w jakości HD 1080p. Film to oczywiście nie tylko ruchomy obraz, zapisany minuta po minucie, ale również dźwięki pędzącego pociągu. Na specjalnie przygotowanej stronie do oglądania gotowego projektu można zamienić naturalnie nagrane dźwięki na np. muzykę pop czy bardziej poważne melodie rodem z Rosji lub lektora czytającego rosyjskie dzieła literatury (L. N. Tołstoj “Wojna i Pokój”, N. W. Gogol “Martwe dusze”, Ilf i Pietrow “Złoty cielec”). Dostępne wersje dźwiękowe wybieramy w menu „Books and music to take along” [„Что послушать?”]. Kolejne odcinki trasy możemy wybierać sobie dowoli z zestawu dostępnych fragmentów (menu „Travel route” [„Что посмотреть?”]). Mapka dostępna na stronie od razu pozwoli nam się zorientować gdzie w danej chwili jedziemy i co widzimy z okna pociągu. Przykładowo polecam kliknąć na filmik z przejazdu przez most w Nowosibirsku (na liście należy wybrać „Ob. River” [„р. Обь”]).

Drugim adresem jaki polecam jest szwajcarska kolej on-line. Spodziewam się, że w naszym kraju doczekanie się takiego projektu graniczy z cudem, dlatego jestem pod wielkim wrażeniem Szwajcarów. Jak zapewne większość z Was wie, kraj ten prócz sera jest również znany z produkcji zegarków. Myślę, że z tego powodu Szwajcarzy są bardzo precyzyjni i wszelkie opóźnienia po prostu nie leżą w ich naturze. Bardzo ciekawą konstrukcją w tym kraju jest organizacja całego transportu - lądowego, wodnego, kolejowego. W przypadku, kiedy już jakimś trafem się zdarzy, że pociąg będzie miał, powiedzmy, trzyminutowe opóźnienie (bo dłuższe to już wynikają raczej z poważniejszych awarii), to cały pozostały transport, który jest skorelowany w jakikolwiek czasowy sposób z tym pociągiem oczekuje na pasażerów, ponieważ niedopuszczalne byłoby, gdyby przez opóźnienie na kolei ktoś nie zdążył np. na inny pociąg, autobus, czy statek.
Zaczęłam długim wstępem, a teraz przejdźmy do konkretów. Strona: www.swisstrains.ch zawiera graficzne przedstawienie na mapie aktualnie poruszających się na torach pociągów. Po najechaniu myszką na dany pociąg wyświetlają nam się informację o stacji, z której wyrusza oraz do której zmierza, czy o prędkości z jaką pokonuje trasę. Dodatkowo, gdy klikniemy na wybrany pociąg, rozwinie nam się lista wszystkich stacji dla danego składu wraz z godzinami przyjazdu i odjazdu. Gdy widzimy tę listę, mamy możliwość śledzenia wybranego pociągu poprzez kliknięcie przycisku „Follow”. Wtedy mapa przełącza się w widok satelity, a obraz przesuwa się wraz z ruchami pociągu. Możemy również kliknąć na wybraną stację (białe strzałeczki w dwóch kierunkach na czerwonym kwadracie), a na liście rozwijalnej pojawią się wszystkie pociągi, które przejeżdżają przez tę stację.

Co prawda w Polsce nie uświadczymy takich interaktywnych usług, jednak powoli zmierzamy w dobrym kierunku. Na razie mamy niedoskonałą mapę interaktywną na stronie mapa.kolej.one.pl. Jak ona działa? Jedną z najbardziej oczywistych funkcji mapy jest obejrzenie połączeń kolejowych na mapie Polski w dowolnych kombinacjach z podkładem satelitarnym, zwykłej mapy, czy samych połączeń. Bardziej zaawansowaną funkcję pozwolę sobie zaprezentować przy użyciu znanej chyba wszystkim wyszukiwarki połączeń kolejowych rozklad-pkp.pl. W wyszukiwarce wpisuje dowolną trasę i pojawiają mi się wyniki wyszukiwania wraz z numerami pociągów, które ową trasą jadą. I tak dla przykładu mogę wybrać skład o numerze TLK18200 z Terespolu do Szczecina. Na stronie z mapą kolei wpisuję sam numer 18200, a po wybraniu konkretnego połączenia z listy po lewej stronie otrzymuję mapkę z zaznaczonymi wszystkimi stacjami. Również możemy się dowiedzieć np. jakie stacje kolejowe są w naszym mieście, wpisując w pole „podaj nazwę stacji” tylko „Bydgoszcz”. Na mapie otrzymamy wszystkie stacje w mieście.

Jakiś czas temu ruszyła pierwsza telewizja kolejowa www.kolejtv.pl. Filmiki w formie reportaży lub wiadomości pokazują nam informacje z Polski o remontach na kolei, zmianach w rozkładzie jazdy, czy inne ciekawe newsy. Są to głównie wiadomości z Warszawy, jednak można też znaleźć kilka fajnych informacji np. o jedynej kojce zębatej w Indiach, czy majowej paradzie parowozów (http://www.kolejtv.pl/odcinek/04112009-kolejtv-koleja-na-lotnisko-parada-parowozow-i-polskie-tgv-29/ [na filmiku od 1:55]).

Miłośnikom kolei na starych mapach polecam stronę www.kolej.one.pl/index.php?dzial=mapy oraz aktualną mapę połączeń kolejowych w Europie www.raileurope.com/europe-travel-guide.

A na zakończenie klasyka humoru w scenerii kolejowej :)


Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto