Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Memento mori i Kaplica Czaszek w Czermnej

Damian Bednarz
Merlin/ Wikipedia commons
Pewniego dnia czeski ksiądz Václav Tomášek w skarpie obok dzwonnicy zauważył kości. Postanowił wykorzystać okazję i wybudował kaplicę.

Park Zdrojowy w Kudo-wie-Zdroju to cel wielu wycieczek szkolnych, kuracjuszy, ale nie tylko. Założony w XVIII wieku w miejscu wypływania źródeł mineralnych u podnóża góry zwanej Parkową, swój najbujniejszy rozkwit notował w latach 20. XX wieku. Bogata, zróżnicowana w zależności od pory roku rolinność parku obfituje w agawy, kaktusy, opuncje, draceny, saganowce i rododendrony. Schodząc do parku Zdrojowego od strony ul. Zdrojowej mijamy Pijalnię Wód Mineralnych wraz z Salą Koncertową.

W Pijalni warto zwrócić uwagę na freski A. Molnara, obrazujące Dolny Śląsk początku XX wieku. Naprzeciwko u podnóża góry Parkowej położony jest budynek zwany Zameczkiem, wybudowany w 1772 r., obecne sanatorium. Obok dominuje wspaniała bryła Sanatorium Polonia, gdzie mieści się m.in. Teatr Zdrojowy im. Stanisława Moniuszki.

Ciekawym miejscem wydarzeń kulturalnych i koncertów w parku jest duża otwarta hala spacerowa tzw. Teatr pod Blachą. W pobliżu ustawiono popiersie Stanisława Moniuszki, którego muzyka rozbrzmiewa w kurorcie już od 42 lat corocznie w czasie Festiwalu Moniuszkowskiego. Od strony zachodniej park zamknięty jest okazałym stawem. Tuż za stawem znajduje się przejście graniczne z Republiką Czeską.

Najstarszą i najbardziej reprezentacyjną częścią jest park Centralny. Oś założenia stanowi główna promenada mająca swój początek w okolicach pijalni, gdzie znajduje się bogactwo ciekawej roślinności. Wszystkie części parku urozmaicone są licznymi ścieżkami i alejkami. Od zachodu park zamknięty jest okazałym stawem. Lata 20. XX wieku uważane są za lata świetności parku. Jego niedawna renowacja przywróciła mu właśnie ówczesny, znany z rycin, obrazów i starych fotografii wygląd.

Obecnie w części parku trwają prace renowacyjne przywracające my wygląd z lat 20. XX wieku.

Około 1 km od centrum Kudowy-Zdroju w dolinie rzeki Czermnicy, znajduje się Kaplica Czaszek. Kaplicę zbudował w latach 1776-1804 ksiądz Wacław Tomaszek (czes. Václav Tomášek), z pochodzenia Czech, proboszcz parafii w Czermnej. Pewnego dnia w 1776 roku w skarpie koło dzwonnicy w pobliżu kościoła ksiądz Tomaszek zauważył ludzkie czaszki i kości. Wezwał grabarza J. Langera i kościelnego J. Schmidta. Razem zaczęli wygrzebywać znajdujące się płytko pod ziemią szczątki. Nie spodziewali się, że natrafią na tak dużą ilość ludzkich kości. Były to kości ofiar prawdopodobnie z czasów wojny trzydziestoletniej, prusko-austriackiej i szerzących się po niej epidemiach cholery w XVII i XVIII w. oraz z wojny siedmioletniej (1756- 1763).

Ksiądz Tomaszek postanowił wydobyć szczątki. Polecił grabarzowi i kościelnemu oczyścić, wybielić kości wraz z czaszkami i zgromadzić w kaplicy. Ten fakt oraz doznany wstrząs podczas zwiedzania w 1775 r. katakumb w Rzymie zrodził pomysł wybudowania kaplicy ossuarium. Budowę kaplicy wspomaganą przez Leopolda von Leslie rozpoczęto w 1776 r. Po zakończeniu prac ks. Tomaszek z grabarzem Langerem przez blisko 20 lat zbierali w rejonie Kudowy-Zdroju, Dusznik-Zdroju i Polanicy-Zdroju ludzkie szczątki i gromadzili je. Prace przy wystroju kaplicy trwały do 1804 roku. Przejęci spotkaniem z przemijalnością świata i śmierci, ks. Tomaszek i grabarz Langer postanowili, aby 20 lat po śmierci ich szczątki też spoczęły w tym miejscu. Ks. Tomaszek zmarł w 1804 r.

Niewielka barokowa kaplica murowana posadowiona na podstawie kwadratu, usytuowana została pomiędzy kościołem pw. Bartłomieja a wolno stojącą dzwonnicą. Na ścianie głównej znajduje się skromny ołtarz z barokowym krucyfiksem, na którym leżą okazy czaszek. W kaplicy eksponowane są czaszki: grabarza Langera, sołtysa Czermnej i jego żony, czaszka Tatara (świadczy o tym jej anatomia), czaszka ze zmianami chorobowymi oraz kość udowa człowieka wzrostu ok. 2 m (prawdopodobnie Szweda), źle zrośnięta kość kończyny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kudowazdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto