Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzygórze. Drewniane kościoły w Sudetach

Witold Hermaszewski, Witold Papierniak
  W tej bardzo znanej miejscowości wczasowej w Masywie Śnieżnika znajdują się blisko siebie dwa kościoły. Górny – murowany, pod wezwaniem św. Krzyża, pochodzi z XIX w.





 
W tej bardzo znanej miejscowości wczasowej w Masywie Śnieżnika znajdują się blisko siebie dwa kościoły. Górny – murowany, pod wezwaniem św. Krzyża, pochodzi z XIX w. Kiedyś służył ewangelikom.

Kościół drewniany pw. św. Józefa stoi niżej, vis-ŕ-vis restauracji „Złoty Róg”. Budowano go w latach 1740-42, a w roku 1920 powiększono. Dziś jego prostokątna bryła ma wymiary 20 x 12 m. Dołączono do niej małe prezbiterium i boczną kruchtę, przez którą prowadzi wejście. Dach był kryty łupkiem, obecnie gontem. Wieńczy go smukła sygnaturka, na ścianach są widoczne dwa rzędy okien.
Do roku 2000 był to jedyny zachowany kościół drewniany o dachu pokrytym łupkiem. Nie każdy rodzaj tej skały nadaje się jednak na dachówki, musi się on łatwo rozłupywać na duże i cienkie płaty. W polskich Sudetach jedyny kamieniołom takiego łupku szarogłazowego znajduje się koło Jarnołtówka w Górach Opawskich. Aż do I wojny światowej pozyskiwano stamtąd płyty o powierzchni ok. 1 m2 i grubości 3-5 mm. Kryto nim kiedyś nie tylko dachy, ale czasem i ściany boczne domów.
Wewnątrz, wokół nawy, do połowy jej długości, po obu stronach biegną balkony połączone z chórem muzycznym. Kościół posiada sufit pseudokasetonowy, na wzór renesansowych stropów. Ma sporo rzeźb Michaela I. Klahra (jego ojciec Michael Klahr zwany Starszym był najwybitniejszym barokowym rzeźbiarzem na całej ziemi kłodzkiej) z końca XVIII w. i obrazy nieznanego autorstwa, pochodzące z połowy XIX w. W absydzie – prezbiterium stoi piękne retabulum ołtarzowe w kształcie bukietu liści z obrazem przedstawiającym św. Józefa i małego Jezuska. Jego autorem jest Hieronim Richter. Na ambonie widoczne są malowane wizerunki ewangelistów, a w zwieńczeniu jej baldachimu tablice z 10 przykazaniami. Stacje Drogi Krzyżowej ufundowano w XVIII w. jako wota z prośbą o deszcz, który nie padał wówczas w ogóle przez trzy miesiące.
Oba kościoły w Międzygórzu są obecnie (z braku proboszcza) obsługiwane przez księdza dojeżdżającego z Wilkanowa. Od kwietnia do września nabożeństwa odprawia się w kościele górnym, natomiast od października przez całą zimę w przedstawionym tu kościele dolnym. Msza św. w niedzielę o godz. 10.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto