Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans zaczyna się w piątek

Małgorzata Matuszewska
Michał Gąciarz
Wersją koncertową opery „Król Roger” Karola Szymanowskiego zaczyna się w piątek we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki jeden z najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce.

Wykonanie dzieła Karola Szymanowskiego, którego koncepcja narodziła się sto lat temu poprowadzi Jacek Kaspszyk. Trzy lata temu wystawiono je w londyńskiej Opera House, tytułową partię zaśpiewał Mariusz Kwiecień, gwiazdor Metropolitan Opera. Wystąpi także w piątek w Narodowym Forum Muzyki w tytułowej roli.
Kwiecień nie pierwszy raz śpiewa partię Króla Rogera. Kilka lat temu wystąpił w tej roli w inscenizacji Michała Znanieckiego, w Bilbao.
Koncerty, w 100-lecie odzyskania niepodległości, odbywać się będą pod hasłem „Wyzwolenie”.
– Opowiadamy nie tylko o polskiej wolności. Przywołując wyzwolenie, przede wszystkim pamiętamy. Również o tym, że w tym czasie, po strasznej wojnie, zmienił się porządek Europy. Wszyscy byli z nowymi nadziejami, które zresztą szybko runęły w gruzach – mówi Andrzej Kosendiak, dyrektor Wratislavii Cantans.
W czasie festiwalu usłyszymy bardzo ważne utwory opowiadające o wolności. – Giovanni Antonini, szef artystyczny festiwalu, poprowadził wątek wynikający ze świętowania rocznicy odzyskania wolności. Pytanie jest szerokie: czym wówczas była wolność, upragniona i wyśniona. Dziś też pytanie o wolność jest ważne, bo zadają je sobie wszyscy. Siłą tegorocznego programu jest to, co od początku było wpisane w ten festiwal. Zestawianie ze sobą różnorodnych dzieł, pochodzących z różnych epok, w ramach jednego koncertu bądź w ramach festiwalu. Mamy bardzo stare dzieła, nieco nowsze i te z początków XX wieku – wylicza Andrzej Kosendiak.
Dyrektor festiwalu i NFM poprowadzi koncert wykonania dzieł Marcina Józefa Żebrowskiego. – Prowadzę koncert kompozytora, któedy działał na Jasnej Górze w czasie I Rzeczpospolitej. Bardzo chciałem się odnieść do I Rzeczpospolitej, ponieważ cały XIX wiek i początek XX wszyscy marzyli, żeby Polska była wolna, mając w pamięci jej świetność również kulturalną, nie tylko polityczną, ale wartości powstałe w czasach I Rzeczpospolitej. Jasna Góra, z którą Żebrowski był związany, jest oczywistością. Bardzo się cieszę, bo muzyka Żebrowskiego kojarzy mi się z muzyką wczesnego Mozarta: to prostota, finezja, nigdy nie są to dzieła banalne, wręcz przeciwnie. Mieliśmy niezwykłego twórcę. Mówiąc o Mozarcie, mówimy o geniuszu – opowiada.
Czy Andrzej Kosendiak czeka na jakieś wydarzenie szczególnie, oczywiście poza wykonaniem Żebrowskiego? – Zawsze odpowiadam, że na wszystkie. Nie chciałbym rekomendować, bo wierzę, że nasza publiczność ma własny gust i rozeznanie. A jeśli nie mają, to proponuję polegać na własnej intuicji, bo różne temperamenty i upodobania mają nasi goście festiwalowi. Program jest tak bogaty i różnorodny, że każdy znajdzie coś dla siebie i się zachwyci. Na pewno zachwyci jakość wykonań. Jak zwykle mamy wspaniałych wykonawców, wielkie gwiazdy: dyrygentów, śpiewaków, wspaniałe zespoły. Nawet, jeśli ktoś nie trafi na swoją muzykę, na pewno będzie zachwycony wykonaniami – opowiada dyrektor festiwalu.

Piątek z Wratislavią Cantans

W piątek w Narodowym Forum Muzyki (o godzinie 17.30) zostanie otwarta wystawy rysunków Eugeniusza Gepperta, związana z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Tematyka prac dotyczy czynu żołnierskiego i kawalerii, wystawę można oglądać do 31 października na pierwszym piętrze Narodowego Forum Muzyki.
Jacek Kaspszyk będzie dyrygować wykonaniem „Króla Rogera” (NFM, godzina 19. Wystąpią: Mariusz Kwiecień – Król Roger (baryton), Arnold Rutkowski – Pasterz (tenor), Krystian Adam Krzeszowiak – Edrisi (tenor), Joanna Zawartko – Roksana (sopran), Agnieszka Rehlis – Dyakonissa (mezzosopran), Remigiusz Łukomski – Archiereios (bas), Aleksandra Turalska (Chór NFM) – sopran solo, Sebastian Mach (Chór NFM) – tenor solo, Chór NFM, Polski Narodowy Chór Młodzieżowy. Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne Chóru NFM, Chór Chłopięcy NFM, Małgorzata Podzielny – kierownictwo artystyczne Chóru Chłopięcego NFM, NFM Filharmonia Wrocławska.
Uwaga, Narodowe Forum Muzyki prosi: „Z uwagi na zaplanowaną transmisję koncertu prosimy o punktualne przybycie. Osoby spóźnione nie zostaną wpuszczone do Sali Głównej”.
W Środzie Śląskiej, w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła, o godzinie 19 planowany jest koncert „Mistrzowie francuskiego baroku”. Tam wystąpią: Benjamin Bayl – dyrygent, klawesyn, soliści – uczestnicy 43. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej, sespół instrumentalny: Joanna Huszcza – I skrzypce, Klaudia Matlak – II skrzypce, Julia Karpeta – viola da gamba, Christopher Suckling – basse de violon, Krzysztof Karpeta – violone, Anton Birula – teorba, Marta Niedźwiecka – pozytyw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto