Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niemcy wykopali w górze sztolnie. Po co?

Janusz Pawul
950 m tyle, według planów, wynosi długość sztolni pod Kamienną Górą
950 m tyle, według planów, wynosi długość sztolni pod Kamienną Górą Tomasz Bernacki
Wszyscy domyślali się, że mogą być. Tomasz Bernacki znalazł dowody, że pod Kamienną Górą w Lubaniu są sztolnie

Tomasz Bernacki jest lubaniakiem i geologiem i choćby dlatego zawsze interesowała go historia Kamiennej Góry. Intrygowały dziwne zapadliska od ul. Parkowej, Górnej, czy Strzeleckiej. Był jednak przekonany, że mogą to być pozostałości po górniczej działalności mieszkańców miasta z początku XVIII wieku, którzy we wnętrzu góry mogli szukać m.in. złota. Aż do czerwca tego roku. Wtedy właśnie przeglądając dokumenty w lubańskim Archiwum Państwowym Tomasz Bernacki natknął się na arkusz kalki technicznej, który miał zawierać plany szczeliny przeciwlotniczej z czasów II wojny światowej. Faktycznie jednak zawiera dokładne plany tuneli wydrążonych pod Kamienną Górą.

- Plany pokrywają się z zapadliskami, które mogą być zasypanymi wejściami do podziemi - mówi T. Bernacki. To wydaje się bardzo prawdopodobne zważywszy jak zaciekle Niemcy bronili Kamiennej Góry i w świetle tego, co mówią najstarsi mieszkańcy miasta. - Dziadek opowiadał mi kiedyś, że z tzw. kociołka, czyli dawnego kamieniołomu, spod ziemi wyjeżdżały czołgi - mówi Karolina Majewska z Lubania.

Co więc kryje wnętrze Kamiennej Góry? Możliwych odpowiedzi jest kilka. Schron przeciwlotniczy dla ludności? Może pomieszczenia przygotowane do przeniesienia do nich produkcji zbrojeniowej, bo przecież w Lubaniu znajdowało się wtedy kilka fabryk produkujących na potrzeby przemysłu wojennego, w tym słynna Gemma Werke? A może to np. miejsce ukrycia dzieł sztuki? - zastanawia się T. Bernacki i wyjaśnia. - W Lubaniu często przebywał u dziadków Gűnther Grundmann, główny konserwator sztuki Prowincji Śląskiej, który odpowiadał za ukrycie zabytków zrabowanych na wschodzie oraz tych niemieckich, w tym dolnośląskich. Przypuszcza się, że jeszcze co najmniej ok. 100 skrytek ze skarbami, które ukrył, nie zostało odnalezionych - mówi T. Bernacki. Czy jedna z nich może się kryć pod Kamienną Górą?

Być może uda się to sprawdzić, bo Tomasz Bernacki wraz z kolegami ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc planują już próbę odkopania wejść do niemieckich sztolni. Muszą być jednak bardzo ostrożni, bo według relacji dawnych mieszkańców Lubania, w czasie działań wojennych cała Kamienna Góra była zaminowana.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto