Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy regulamin opłaty dworcowej. Warszawski dworzec najdroższy w Polsce

SA
Bartek Syta/Polskapress
Jak zapowiedziała, tak zrobiła. PKP SA (Polskie Koleje Państwowe) wprowdziła opłatę za korzystanie z dworców. Dla pasażerów oznacza to jedno - ceny biletów kolejowych pójdą w górę. O ile? Jeszcze nie wiadomo. Dalsza część artykułu poniżej.

Nowy regulamin PKP

O planach tych mówiło się od dawna, teraz stały się faktem. PKP SA (Polskie Koleje Państwowe) wprowadziła wymagane przez Urząd Transportu Kolejowego zmiany w regulaminie tzw. opłaty dworcowej. Od teraz zacznie pobierać tzw. opłatę dworcową za prawo do korzystania z dworców.

Co prawda, nie będzie ona pobierana bezpośrednio od przewoźników. Nie ma jednak wątpliwości, że wpłynie ona na ceny biletów i dotknie wszystkich pasażerów. Jak tłumaczy PKP, opłata ta pozwoli na częściowe pokrycie kosztów związanych z udostępnianiem dworców pasażerom, jak również zwiększy jakość usług dostarczanych przez spółkę.

Budowę Dworca Centralnego w Warszawie rozpoczęto w 1972 r., a zakończono 5 grudnia 1975. Był to wręcz rekord prędkości w tamtych czasach. Dworzec był priorytetową inwestycją ówczesnych władz, które nie narzuciły żadnych ograniczeń finansowych, jedynie czasowe. Prace zakończono oficjalnym otwarciem dworca na przyjazd Leonida Breżniewa.

Tajemnice Warszawy Centralnej. Fontanna i przestronny salon ...

Przypomnijmy, że przeciwko opłacie protestowała część przewoźników. PKP tłumaczyła jednak, że zgodnie z nowelizacją ustawy o transporcie kolejowym z grudnia 2016 r. może pobierać opłaty od przewoźników za dostęp do infrastruktury takiej jak hole, poczekalnie czy ciągi komunikacyjne.

Czytaj też: Remont stacji Warszawa Gdańska. Zmiany w kursowaniu pociągów, trudniejszy dojazd do Legionowa

Wysokość opłaty jest uzależniona od wielu różnych czynników m.in. od jakości dworca, klasy pociągu obsługiwanego przez przewoźnika czy liczby przystanków na trasie. Zmodyfikowany cennik uwzględnia czy chodzi o ruch dalekobieżny czy regionalny. Dodano też osobną kategorię - dworce premium z wyszczególnioną opłatą za każdy z dworców należących do tej kategorii. Zachowany został podział na kategorie stacji pasażerskich. PKP zrezygnowała jednak z podziału na województwa. Do cennika nie wliczają się także stacje, które zgodnie z regulaminem dostępu nie są udostępnianie przewoźnikom kolejowym - stacja w Zakopanem oraz stacja Hajnówka.

I tak najdroższy jest dworzec w Warszawie - Warszawa Centralna. Drugi jest dworzec w Częstochowie.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto