Perspektywy dla rynku gazowniczego

Artykuł sponsorowany
Karol Kalemba Prezes Zarządu BSiPG GAZOPROJEKT SA
Karol Kalemba Prezes Zarządu BSiPG GAZOPROJEKT SA
Rozmowa z Karolem Kalembą, Prezesem Zarządu BSiPG GAZOPROJEKT SA

Na początek zapytam Pana o działalność spółki, aby przybliżyć firmę osobom, które nie miały okazji współpracować z GAZOPROJEKTEM.

W tej kwestii wiele mówi pełna nazwa naszej firmy, czyli Biuro Studiów i Projektów Gazownictwa GAZOPROJEKT SA. W praktyce oznacza to wykonywanie prac studialnych oraz kompleksowej dokumentacji projektowej, szczególnie dla sektora gazowniczego, paliwowo-energetycznego i szeroko pojętej infrastruktury. To najistotniejsze usługi oferowane przez Biuro. Niemniej jednak wykonujemy również szeroki wachlarz opracowań inżynierskich takich jak, m.in.: koncepcje i analizy przedprojektowe, ekspertyzy inżynieryjne, obliczenia wytrzymałościowe, raporty środowiskowe oraz nadzory inwestycyjne i inwestorskie.

W ostatnich latach systematycznie poszerzają Państwo zakres usług. Czy obecnie również starają się Państwo odkrywać nowe obszary aktywności?

Zdecydowanie tak. Ciągłe poszerzenie zakresu świadczonych usług i stałe podnoszenie jakości wykonywanych w Biurze prac to jeden z priorytetów naszej działalności. Staramy się poszarzeć obszary działalności, dzięki czemu możemy pochwalić się realizacją dokumentacji projektowej z zakresu infrastruktury lotniskowej i drogowej, kanalizacji, budownictwa przemysłowego i ogólnego, czy konsultingu inwestycyjnego. Najważniejszą zmianą są jednak podjęte przez nas prace z zakresu Generalnej Realizacji Inwestycji (wykonanie inwestycji „pod klucz”). Najistotniejszą realizacją z tego zakresu jest gazociąg w rejonie Podbeskidzia, który łączy systemu przesyłowe Polski i Czech. Oficjalnego otwarcie, z udziałem premierów z Czech i Polski, odbyło się we wrześniu 2011 roku.

Co w ostatnim czasie stanowiło dla Państwa szczególne wyzwanie pod względem projektowym?

W tym roku zakończyliśmy pracę nad wieloma, niezwykle istotnymi projektami związanymi z rozbudową polskiego systemu gazowniczego, były to tak znaczące projekty, jak chociażby: gazociąg Włocławek-Gdynia o długości blisko 265 km, Tłocznia Gazu Jarosław, Gazociąg Taczalin-Radakowice, czy rozbudowa Podziemnego Magazynu Gazu Wierzchowice. Jest to największy magazyn w Polsce położony koło Milicza na Dolnym Śląsku. Szczególnie ta inwestycja ma istotne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego i sprawności funkcjonowania systemu gazowniczego. PMG Wierzchowice po rozbudowie będzie miał możliwości magazynowe na około 1,2 mld m3. Dzięki temu możliwe będzie regulowanie sezonowych nierówności zużycia gazu. Pozwoli to na magazynowanie gazu w sezonie letnim, gdy zapotrzebowanie na ten surowiec jest najmniejsze, natomiast w sezonie grzewczym system gazowniczy będzie zasilany ze zmagazynowanych zasobów.

Czy uważa Pan, że inwestycje związane z terminalem LNG w Świnoujściu będą miały duże znaczenie dla polskiego rynku gazu?

Z pewnością tak. Przede wszystkim terminal skroplonego gazu pozwoli zasilić polski system gazowniczy o surowiec pochodzący z innych źródeł niż dostawy rosyjskie. Ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Oczywiście widzimy dużą szansę, która pojawiła się w związku z eksploatacją gazów niekonwencjonalnych, w tym niezwykle ostatnio medialnego gazu łupkowego. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na eksploatację tych zasobów potrzebujemy jeszcze dużo czasu. Ostatnie optymistyczne prognozy z pewnością pomogą, bo łatwiej inwestuje się w perspektywiczne projekty. Niemniej jednak wydobycie gazu łupkowego nadal znajduje się w początkowej fazie rozwoju, trzeba czasu i dużych środków finansowych na inwestycje w tym zakresie. Dzięki terminalowi LNG nie tylko otworzymy się na nowe kierunki importu, ale również znamy konkretne ramy czasowe. Horyzont czasowy w tym przypadku to 2014 rok.

Jak ocenia Pan przyszłość rynku gazowniczego?

Z pewnością czekają nas duże zmiany w związku ze wspomnianymi już uprzednio pracami nad złożami gazów niekonwencjonalnych. Również terminal LNG w Świnoujściu to otwarcie się naszego systemu na nowe kierunki importu. Miejmy nadzieję, że trudna sytuacja ekonomiczna, szczególnie w Europie, nie przeszkodzi polskiemu rynkowi gazu i pozwoli na spokojną realizację ambitnych planów inwestycyjnych, jak również będzie szansą otwarcia się na energetykę gazową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto