Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Platforma widokowa na Gomólniku Małym pod Wałbrzychem gotowa, będzie nowy szlak. Urokliwe miejsce z pięknymi widokami. (WIDEO)

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Wideo
od 16 lat
27 kwietnia 2023 otwarto nową platformę widokową na Gomólniku Małym. Dzięki nowej infrastrukturze turystycznej Gmina Głuszyca pod Wałbrzychem ma szansę stać się turystycznym hitem na skalę Dolnego Śląska, bo obok Gomólnika są też ruiny zamku Rogowiec, najwyżej położonego w Polsce. Wkrótce połączy je nowy szlak turystyczny. Zobaczcie, jakie widoku można podziwiać z nowej platformy widokowej. Podpowiadamy też, jak do niej dotrzeć. ZDJĘCIA i WIDEO; Dariusz Gdesz

Spis treści

Platforma widokowa na Gomólniku Małym już gotowa

Długo oczekiwana inwestycja turystyczna pod Wałbrzychem właśnie została ukończona i wielbiciele pięknych widoków mogą do listy wież i platform widokowych w regionie dopisać kolejną atrakcję.

Gomólnik Mały (w literaturze można też znaleźć formę Gomulnik), czyli niem. Schindel Berg to wzgórze o wysokości 807 m n.p.m.. To wzniesienie w Sudetach Środkowych, a dokładnie w Górach Kamiennych - w środkowej części pasma Gór Suchych.
Gomólnik położony jest na zachód od Głuszycy, a dokładnie koło wsi Grzmiąca, w tej okolicy znajdują się też Jeleniec i ruiny zamku Rogowiec uważanego za jedną z najbardziej malowniczo położonych pozostałości średniowiecznej warowni. To - co wciąż niewielu pamięta - najwyżej położony zamek w Polsce! A jednak zarówno ruiny Rogowca, jak i wzgórze Gomólnika nie były popularne wśród turystów m.in. z uwagi na nienajlepsze oznakowanie trasy. Teraz, dzięki nowemu tarasowi widokowemu się to zmieni.

Gomólmik Mały na mapie

Jak dojść na Gomólmnik i co można zobaczyć podczas jednej wycieczki?

Na nową platformę widokową można dojść z kilku lokalizacji, ale najbliżej i najdogodniej jest od miejscowości Grzmiąca.

- Zdecydowanie najwygodniej jest trasa od górnej części Grzmiącej. Stamtąd prowadzi ścieżynka. Na końcu miejscowości jest taka "pętelka" - większe skrzyżowanie, gdzie można zostawić samochód i ruszyć na Gomólnik. Idzie się kawałeczek do góry, a następnie w lewo prowadzi ścieżka do samej góry, dojście trwa około 40 minut - szacuje Jacek Pielich, doświadczony wałbrzyski przodownik turystyki górskiej z uprawnieniami na wszystkie pasma górskie w Polsce, regionalista obeznany z historią naszego regionu, a także członek Koła Turystyki Górskiej PTTK i Przewodnik Sudecki.

Pana Jacka znamy też z mrówczej pracy na lokalnych szlakach, jest bowiem znakarzem górskich szlaków turystycznych i instruktorem krajoznawstwa regionu.

- Nosimy się z zamiarem wykonania tam nowego szlaku turystycznego, czyli połączyć żółty szlak przebiegający przez Grzmiącą przez Gomólnik, a następnie w kierunku Łomnicy, gdzie w 2022 roku powstał nasz nowy żółty szlak. Chcemy zatem te dwa żółte szlaki z Grzmiącej oraz Łomnicy złączyć i przeprowadzić nowy fragment przez szczyt Gomólnika. Nim wystąpimy o zgody m.in. od Lasów Państwowych, musimy jeszcze wybrać najlepszy przebieg szlaku w terenie - wyjaśnia regionalista i zaznacza, że nie wyklucza iż nowy łącznik może też biec przez Rogowiec, a nawet dalej - do zielonego szlaku granicznego.

Nasz ekspert proponuje turystom przyjeżdżającym do nowej platformy na Gomólniku Małym zdobycie przy okazji:

  1. Rogowiec - ruiny najwyżej położonego zamku w naszym kraju;
  2. a także odwiedziny w klimatycznym schronisku PTTK Andrzejówka w Rybnicy Leśnej.
  3. Stąd jest też niedaleko do kolejnego niesamowitego punktu widokowego i jego wieży. Chodzi o Ruprechticki Szpiczak (czes. Ruprechtický Špičák, 880 m n.p.m.).

O inwestycji pisaliśmy - tutaj zawarte są też wizualizacje obiektu.

Taras na Gomólniku Małym - inwestycja turystyczna już na ukończeniu

W 2018 roku władze Głuszycy podpisały z lokalnym nadleśnictwem list intencyjny dotyczący współpracy w sprawie budowy platformy widokowej na Gomólniku Małym. Inwestycja ta jest częścią wykreowanego wówczas projektu nazywanego „Turystyczne zagospodarowanie masywu Gomólnika Małego”.
W październiku 2022 burmistrz Głuszycy Roman Głód podpisał natomiast umowę na budowę tarasu widokowego na Gomólniku Małym, którego wykonawcą była wyłoniona w przetargu firma Sorted z Piaseczna znana z wielu parkowych inwestycji na terenie Wałbrzycha (m.in. budowa tężni solankowej).
Zgodnie z planem budowa tarasu widokowego miała potrwać 3 miesiące od podpisania umowy (czyli prace powinny były zakończyć się w styczniu 2023), zaś ich koszt w postępowaniu przetargowym oszacowano na 273 060,00 zł.

Ciekawostka turystyczna regionu wałbrzyskiego

Inne wieże i puntu widokowe w okolicy Gomólnika

Wieża widokowa Wzgórzu Gedymina

Region wałbrzyski to prawdziwa mekka dla wielbicieli wież i platform widokowych. Te najbardziej popularne wieże to:
Wieża widokowa na Borowej i na szczycie stoku na Dzikowcu

Wieża widokowa na Trójgarbie

Wieża widokowa w Mieroszowie

Wieża kościoła w Głuszycy i kolejna w Jedlinie-Zdroju

Wieża widokowa przy Harcówce w Parku Sobieskiego - w budowie

Film o budowie wieży - autor - Dariusz Gdesz

od 16 lat

Wieża widokowa na Dzikowcu Wielkim - wejdziemy na nią w 2024 roku

Teraz, dzięki nowemu tarasowi widokowemu się to zmieni.

Platforma widokowa na Gomólniku Małym pod Wałbrzychem gotowa...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Platforma widokowa na Gomólniku Małym pod Wałbrzychem gotowa, będzie nowy szlak. Urokliwe miejsce z pięknymi widokami. (WIDEO) - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na lwowekslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto