Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat nowodworski. Kto może ubiegać się o zasiłek macierzyński?

red
pixabay
Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w ubiegłym roku z zasiłku macierzyńskiego korzystało ponad 737 tys. rodziców – zarówno mam jak i tatusiów. Warto więc przypomnieć, czym jest zasiłek macierzyński, z jakiego tytułu można go otrzymać oraz czym różni się od urlopu macierzyńskiego.

Jak informuje regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Krzysztof Cieszyński, każdej pracującej mamie, która urodziła dziecko przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (6 może wykorzystać jeszcze przed porodem). Okres ten może wydłużyć się, jeśli urodzi się więcej niż jedno dziecko.

Warto dodać, że 14 tygodni urlopu macierzyńskiego zarezerwowane jest wyłącznie dla mamy dziecka, pozostałe może wykorzystać tata, pod warunkiem, że objęty jest ubezpieczeniem chorobowym.
Długość urlopu ma związek z liczbą urodzonych dzieci. Wymiar urlopu w przypadku urodzenia jednego dziecka to 20 tygodni. A, gdy przy jednym porodzie rodzi się dwoje dzieci, wymiar urlopu to 31 tygodni, z kolei na trojaczki przysługuje urlop w wymiarze 33 tygodni.
Na czworo dzieci można otrzymać 35 tygodni urlopu, a na pięcioro i więcej dzieci - wymiar urlopu wynosi 37 tygodni.

Co po urlopie macierzyńskim?
Po urlopie macierzyńskim rodzice mogą też skorzystać z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego, którymi mogą dysponować miedzy sobą.

Nie musi być on wykorzystany w pełnym wymiarze. Można go podzielić nawet na cztery części i brać sukcesywnie aż do roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.
Dodatkowo, ojcowie mogą do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia skorzystać z 14-dniowego urlopu ojcowskiego.

Może zostać wykorzystany jednorazowo albo w nie więcej niż w dwóch, tygodniowych częściach.
Komu przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego?
Osoby, które korzystają z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego oraz są objęte ubezpieczeniem chorobowym mają prawo do zasiłku macierzyńskiego.
W ubiegłym roku na Pomorzu taki zasiłek pobierało w sumie ponad 47 tys. rodziców z czego niemal 13 tys. mężczyzn.

To, w jakiej wysokości otrzymamy zasiłek zależy też od formy w której z niego korzystamy.
Opcji jest kilka. Jeśli zdecydujemy się wykorzystać jedynie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego otrzymamy całość wynagrodzenia.

Jeżeli po tym czasie weźmiemy urlop rodzicielski, to przez 6 tygodni dostaniemy 100 proc. wynagrodzenia, a później 60 proc.

Gdy od razu zdecydujemy się na urlop macierzyński i rodzicielski to od początku do końca jego trwania, czyli przez 52 tygodnie, otrzymamy 80 proc. wynagrodzenia. Na złożenie wniosku mamy 21 dni od urodzenia dziecka.
Matka dziecka nie musi składać wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego. Musi natomiast donieść skrócony odpis aktu urodzenia do pracodawcy lub do ZUS, jeśli składki odprowadza dobrowolnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto