Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemoc zamiatana pod dywan. Debata w Świdnicy

Ewa Dryhusz
- Lokalne programy przeciwdziałania przemocy w rodzinie często są przygotowywane bez namysłu, a nawet kopiowane z innych miejsc. Z wielu tak naprawdę niewiele wynika – mówiła Joanna Piotrowska, świdniczanka, założycielka i prezeska Feminoteki, przedstawiając raport z badań lokalnych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie z perspektywy płci.

- Kwestia przemocy wciąż obarczona jest schematycznym myśleniem. Po pierwsze: myślimy o przemocy w kontekście alkoholu i patologii, po drugie: nie jest mówione jasno i wprost, że w 90 proc. ofiary przemocy to kobiety i dziewczęta - wyjaśniała Alina Szeptycka z Grupy Nieformalnej Nazywam Się Miliard Świdnica, także zaangażowana w badania. - Nie ocenialiśmy żadnego programu, skupialiśmy się raczej na tym, co dokumenty zawierają, jak definiują przemoc, czy patrzą na nią z perspektywy płci, skoro 90 proc. ofiar przemocy domowej to kobiety – dodała.
Kiedy płeć jest przezroczysta
Program powiatowy zyskał wysoką ocenę. - Kiedy obejrzałam nasz gminny, przyznaję, wiele jest do poprawy. Niestety, o przemocy wciąż mówi się zbyt cicho. Żałuję, że problem przemocy wobec kobiet jest tak mało obecny w mediach. Mówi się w atmosferze skandalu i niezrozumienia o gender, a o faktycznych przyczynach złego traktowania ze względu na płeć już nie. Trzeba zacząć mówić głośno, zwłaszcza teraz, gdy na nas wszystkich próbuje się dokonać przemocy, co jest po prostu grandą! – mówiła prezydent Beata Moskal-Słaniewska w kontekście całkowitego zakazu aborcji. - Czasem zwyczajnie brakuje narzędzi, o czym przekonuję się podczas wizyt bitych i maltretowanych kobiet, które trafiają na wtorkowe dyżury prezydenta. Czasem trzeba je natychmiast zabrać z domu, a nie ma dokąd.
Beata Galewska z PCPR zaznaczyła, że w Centrum Interwencji Kryzysowej są dwa pokoje, gdzie mogą schronić się kobiety z dziećmi, z czego w ubiegłym miesiącu skorzystało 10 osób. Prezydent podkreśliła, że pilne jest utworzenie mieszkań chronionych. – Udało nam się pozyskać środki i takie mieszkają w Świdnicy powstaną – zadeklarowała.
Władze miasta w latach 2016/2017 planują modernizację budynku przy ul. 1-go Maja 23 z przeznaczeniem na mieszkania chronione, wspierane i treningowe  - w sumie 17 lokali. - Obecnie opracowywana jest wstępna koncepcja zagospodarowania budynku przy ul. 1-go Maja 23 – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy świdnickiego magistratu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto