Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przygotuj się na Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi w Kowarach [ZDJĘCIA/FILM]

HAK
Już niebawem – w sobotę 23 lutego 2019 r., kolejny raz w Kowarach ożyje ponad 200 letnia tradycja turystycznych zjazdów saniami rogatymi. W tym dniu odbędzie się „Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi”. Ta zimowa zabawa na nietypowych saniach co roku przyciąga wielu amatorów śnieżnego szaleństwa z całej Polski. Impreza ta odbędzie się już po raz piętnasty!

Dwuosobowe załogi sań wystartują z punktu poniżej Sulickiego Rozdroża, by następnie zjechać leśnym duktem w dół w pobliże przepięknie położonego Hotelu „Jelenia Struga MEDICAL SPA” (Kowary, ul. Podgórze 55). Dojechanie do mety nie jest jednak dla zawodników końcem sportowych emocji. Muszą oni wziąć jeszcze udział w kolejnych, nie zawsze łatwych konkurencjach. Piłowanie pniaka, wiązanie stosu drewna, czy rzut śnieżką do dzwonka nie jest wcale tak banalne jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Trzeba tego najpierw spróbować. Dodatkowe punkty zdobyć można także za oryginalny strój. Organizatorzy liczą na kreatywność oraz poczucie humoru zawodników.

Jak informują organizatorzy, nawet jeśli warunki pogodowe nie będą sprzyjające impreza i tak się odbędzie. Jeśli chcecie wziąć udział w Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi w Kowarach możecie się zapisać klikając TUTAJ

A czym tak w ogóle są sanie rogate?
Są one znacznie większe od zwykłych, dziecięcych sanek. Ich konstrukcja jest niezmienna od stuleci: drewniana rama na płozach z miejscem dla dwóch osób: pasażera i przewodnika. Na przedzie śnieżnego wehikułu umieszczone są dwa rogi, pomagające przewodnikowi w kierowaniu. W rejonie Kowar sanie rogate znane są od XVI wieku. Drwale i chłopi używali ich jako środka transportu aż do początków XX w. Oficjalnie do przewozu ludzi po raz pierwszy sanie posłużyły w roku 1737. Natomiast turystyczne walory zjazdów na rogatych saniach odkryto dopiero na początku XIX wieku. Pierwszy rekreacyjny zjazd odnotowano w 1815 r. Trasa o długości siedmiu kilometrów prowadziła od schroniska na Przełęczy Okraj do zjazdu „Pod Złotą Gwiazdą” w Kowarach. To pierwszy i najstarszy szlak zjazdowy w Karkonoszach. Właściciel kowarskich schronisk, Stefan Hübner i Karl Nagel, odtąd co roku organizowali zimowe zjazdy turystyczne saniami rogatymi. Hübner dostosował ich budowę do wygodnego przewożenia ludzi. Zjazdy saniami rogatymi szybko zdobyły dużą popularność wśród gości odwiedzających Kowary. Ówczesne grafiki i karty pocztowe przedstawiają rozbawione towarzystwo podczas zjazdów na saniach rogatych z Przełęczy Okraj do Kowar. Eleganckie ubrania turystów: fraki, lekkie płaszcze, eleganckie suknie, kapelusze na głowie, świadczą o tym, że zjazdy miały swój ciąg dalszy. Na ogół kończyły się hucznymi imprezami w schroniskach i gospodach.

Zobaczcie na filmie jaka to świetna zabawa!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto