Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem przez Góry Bystrzyckie

Martyna Garbacz
Blisko Wrocławia znajdziemy piękne trasy turystyczno-rowerowe
Blisko Wrocławia znajdziemy piękne trasy turystyczno-rowerowe
Ścieżki są momentami dość strome, ale trudności są w pełni rekompensowane przez malowniczy krajobraz Dusznik-Zdroju, Zieleńca i Gór Orlickich

Tym razem proponujemy trasę wycieczki rowerowej, która wiedzie przez malownicze okolice Dusznik-Zdroju, popularnej miejscowości uzdrowiskowej, oraz Zieleńca, znanego między innymi ze stoków narciarskich. Trasa nie jest trudna, należy się jednak przygotować na zmiany wysokości.

Podróż zaczynamy na pl. Warszawy w Dusznikach-Zdroju. Jedziemy niebieskim szlakiem przez ulice Bohaterów Getta i Sportową aż do skrzyżowania z ul. Sprzymierzonych. Jeśli zboczymy na chwilę z trasy wycieczki i skręcimy w lewo, dotrzemy do zabytkowego młyna papierniczego, położonego nad rzeką Bystrzycą Dusznicką. Pochodzący z początków XVII w. młyn jest unikatowym zabytkiem techniki. Niegdyś znajdowały się tutaj zarówno pomieszczenia mieszkalne, jak i produkcyjne oraz suszarnia papieru.

Młyn jest od zachodu ograniczony drewnianym szczytem wolutowym (schodkowym). Do budynku przylega pawilon, wybudowany przypuszczalnie w XVIII w. Obecnie działa tu muzeum papiernictwa. Można w nim obejrzeć wystawy związane z historią papieru, a także pokaz rękodzielniczej produkcji papieru.

Z ul. Sprzymierzonych kierujemy się na ul. Wiejską, gdzie zaczyna się stromy, 300-metrowy podjazd pod górkę. Różnica poziomów pomiędzy jego początkiem i końcem wynosi ok. 200 m. Następnie trasa wiedzie w dół, możemy więc przez chwilę dać odpocząć nogom.

Kierujemy się na leśną drogę i serpentyną wjeżdżamy naWzgórze Rozalii. Znajduje się na nim Pustelnik - dawna kaplica Świętej Trójcy, zbudowana w 1679 roku. Obecnie jest ona pod opieką Młodzieżowej Rady Miasta.

Po powrocie na szlak kierujemy się stromym podjazdem w górę, aż docieramy do rozwidlenia dróg. Możemy zatrzymać się tutaj na chwilę, aby podziwiać przepiękny górski widok. Następnie kierujemy się w prawo, w stronę oznaczonego na drogowskazie schroniska PTTK Pod Muflonem. Jest tutaj kolejny punkt widokowy, z którego można oglądać panoramę miasta oraz pasmo Gór Stołowych.

Tu też kończy się najtrudniejszy odcinek trasy - dalej szlak jest dużo łagodniejszy. Mijamy kolejny punkt widokowy - tym razem na Góry Orlickie oraz na Zieleniec. Dojeżdżamy do rozwidlenia tras, kierując się do rezerwatu Torfowisko pod Zieleńcem. Trzymamy się lewej strony rezerwatu, pamiętając, aby nie zbaczać z wyznaczonych ścieżek. Wyjeżdżamy z rezerwatu i docieramy do skrzyżowania z Drogą Dusznicką. Kierując się nią, dojeżdżamy do Zieleńca, który jest typową miejscowością narciarską - przez całą jego długość ciągną się stoki narciarskie. Tu kończy się nasza wycieczka oraz pasmo Gór Stołowych.

Gdzie zjeść?
- PTTK Pod Muflonem, ul. Górska 14, Duszniki-Zdrój, tel. 74-667 -56 -08, 603-544-016;
- Ośrodek Wczasowo-Rehabilitacyjny Stalowy Zdrój, ul. Wojska Polskiego 51, Duszniki-Zdrój, tel. 74-866-93--26, tel./fax 74-866-90-51;
- Restauracja Vital & SPA Resort Szarotka, Zieleniec 72, tel. 74-869-71-00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto