Spis treści
Sępia Góra z widokiem na Stóg Izerski i Góry Izerskie
Świeradów- Zdrój to nie tylko Stóg Izerski i wieża widokowa Sky Walk. Jedną z atrakcji regionu jest Sępia Góra, która położona jest na wysokości 828 m n.p.m. Na jej szczycie znajdują się skały granitowo-gnejsowe określane razem jako Biały Kamień. Jest to punkt widokowy pozwalający podziwiać Karkonosze, Pogórze Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską oraz pasmo Gór Łużyckich.
Na szczyt prowadzi szlak turystyczny pośród lasu spod dawnego dworca kolejowego obecnie Stacji Kultury. Kierując się niebieskim szlakiem miniemy po drodze Płókowy Mostek, znajdujący się na potoku Płoka. Przechodzimy także Doliną Kwisy, która swój początek bierze na wysokości 940 m, na północno-zachodnim zboczu Izerskich Garbów, a kończy na 107 km wpadając do Bobru w okolicach Żagania. Marsz zajmuje około godzinę. W centralnym punkcie góry znajduje się grupa granitognejsowych skałek nosząca nazwę Biały Kamień, a widok stąd zapiera dech w piersiach.

Plotki mówią o skarbie III Rzeszy ukrytym na zboczu
Bad Flinsberg, bo tak przed 1946 roku nazywał się Świeradów Zdrój, kryje sporo tajemnic. Jedną z nich jest skarb, który najprawdopodobniej został ukryty gdzieś na Sępiej Górze, wzniesieniu nad miastem o wysokości 828 m n.p.m.
Podobno w roku 1941 do tej górskiej miejscowości przyjechało kilkanaście ciężarówek z okolic Brna wyładowanych ciężkimi skrzyniami z nieznaną zawartością. Więźniowie, którzy pracowali przy ukryciu skarbu i którym udało się uciec, twierdzili, że skrzynie zakopano bardzo głęboko i starannie gdzieś na Sępiej Górze. Pomimo, iż nie wiedzieli dokładnie, gdzie zostali przywiezieni, widzieli po drodze tablicę z napisem „Flinsberg”, a na szczyt góry, na której tajemniczy skarb został zakopany, wiodły tory kolejowe, którymi transportowane były skrzynie.
Sępia Góra położona jest nad dawnym dworcem kolejowym, co mogłoby wskazywać, że skarb III Rzeszy faktycznie został na niej ukryty. W zeznaniach świadków zgodnie wskazywane jest do izerskie wzniesienie, ale śledztwo, które było prowadzone w tej sprawie zakończyło się bez rezultatów. Poszukiwania prowadzone były w kilku wskazanych miejscach, a cała góra do tej pory nie została przeszukana.
Spotkanie samotnego wędrowca według lokalnych pogłosek, nie wróży niczego dobrego. To strażnik lub poszukiwacz skarbu III Rzeszy, który turystów może potraktować jako intruzów, którzy chcą wykraść skarb.
Sępia Góra- mapa
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?