Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak mieszkała księżna! Apartamenty księżnej Daisy w Zamku Książ w Wałbrzychu oficjalnie otwarte! Zdjęcia i film!

Paweł Gołębiowski
Otwarto apartamenty księżnej Daisy w Zamku Książ w Wałbrzychu
Otwarto apartamenty księżnej Daisy w Zamku Książ w Wałbrzychu Paweł Gołębiowski
Poniedziałek, 11 grudnia 2023 roku będzie pamiętną datą dla Zamku Książ w Wałbrzychu. Tego dnia otwarto tu zrekonstruowane apartamenty księżnej Daisy, najbardziej znanej mieszkanki Książa.

W zamku starano się jak najwierniej odtworzyć te pomieszczenia na drugim piętrze, dawnej siedziby rodu Hochbergów. Daisy von Pless zamieszkała w Książu w 1982 roku. Miała tam miała do dyspozycji: salon dzienny, sypialnię, buduar i łazienkę. Swój książański dom musiała opuścić w 1922 roku, po rozwodzie z Hansem Heinrichem XV.
Bogaty wystrój apartamentów księżnej został zniszczony w 1944 roku, kiedy Ksiąz już nie należał do Hochbergów. W ramach realizowanego przez III Rzeszę tajnego projektu Riese (Olbrzym) w zamku miała powstać reprezentacyjna siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych hitlerowskich Niemiec z pokazowymi apartamentami dla jej przywódców. W apartamentach księżnej Daisy miała być urządzona m.in. jadalnia dla hitlerowskich notabli. Wtedy zburzono marmoryzowane kolumny, usunięto sztukaterie i boazerie.

Sprzęty z apartamentów Daisy odtworzono na podstawie zdjęć

– Dysponujemy zdjęciami, głównie salonu i sypialni. Jest też jedno buduaru – mówi Mateusz Myktyszyn, rzecznik prasowy zamku i prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Teraz odtworzone na podstawie rycin i zdjęć i udostępnione do zwiedzania w ramach stałej wystawy „Apartamenty Księżnej Daisy von Pless w Zamku Książ w Wałbrzychu” są zatem: salon i sypialnia.

– Część znajdujących się tu sprzętów jest oryginalna, inne zostały zrekonstruowane. Te oryginalne to na przykład kominek, lustro, w którym przeglądała się księżna, także kilka obrazów i grafik – wylicza Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu.

Dodaje, że rekonstrukcją zajmowali się znakomici specjaliści z całego kraju, za granicą, m.in. w Anglii i Francji kupowano też np. część materiałów na obicia. Wszystko to kosztowało około 2 mln zł - wszystko ze środków własnych Zamku.

Kominek był przy ul. Moniuszki, grafiki w Warszawie

– Obudowa kominka została wywieziona za zamku w 1940 roku do willi przy obecnej ulicy Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu. Tam po wyprowadzce z Ksiaża zamieszkała księżna. Niektóre grafiki z apartamentów były w prywatnych rękach w Warszawie – opowiada Mateusz Mykytyszyn.

Trzy obrazy jako bezterminowy depozyt przekazał nieżyjący już (zmarł w ubiegłym roku) Bolko von Pless, książę pszczyński, hrabia von Hochberg i baron na Książu - wnuk księżnej Daisy i księcia Jana Henryka X.

- Apartamenty Daisy znacząco różniły się od pozostałych wnętrz Zamku Książa, ponieważ były realizowane według autorskich projektów i pomysłów księżnej – informują w Zamku Książ.

Jak wyglądały, każdy może zobaczyć na własne oczy już od 12 grudnia.

(Aby zobaczyć Apartamenty Daisy wystarczy zakupić bilet na zwiedzanie zamku w kasie lub online)

My prezentujemy zdjęcia i film zrobione dzień wcześniej, podczas uroczystości otwarcia.

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto