Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tatry. Idziesz na Orlą Perć? Przygotuj się do wyprawy

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Żleb Honoratki - to jedno z niebezpieczniejszych miejsc w paśmie Orlej Perci. Często dochodzi tam do wypadków
Żleb Honoratki - to jedno z niebezpieczniejszych miejsc w paśmie Orlej Perci. Często dochodzi tam do wypadków Jan Latała
Wybierasz się na Orlą Perć w Tatrach? Zabezpiecz się w kask. - To powinno być podstawowe wyposażenie każdego turysty, na pewno dzieci. Przy takim tłumie turystów na szlaku mogą na nas spadać kamienie - radzi Jan Gąsienica-Roj, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Orla Perć - trudny szlak
To jeden z najtrudniejszych szlaków turystycznych w Tatrach. Co roku giną tam nie tylko lekkomyślni wędrowcy, ale i bardziej doświadczeni turyści. Orla zdążyła już sobie wyrobić opinię najtrudniejszego, ale i najbardziej śmiercionośnego szlaku w Tatrach.

- Od początku istnienia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, czyli od 1909 roku, w Tatrach zginęły 872 osoby, z czego aż 122 osoby na samej Orlej Perci wraz ze szlakami dojściowymi - mówi Andrzej Marasek, ratownik TOPR zajmujący się statystykami górskiego pogotowia.

Pasmo Orlej ma kilka miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków. - W ciągu ostatnich 20 lat uwzględniliśmy parę takich newralgicznych rejonów. Na pewno takim rejonem, cieszącym się złą sławą, jest szlak dojściowy ze Świnicy na Zawrat, sam Zawratowy Żleb, Zmarzła Przełęcz czy Żleb Honoratki, ale także zejście z Krzyżnego w stronę Doliny Roztoki - wylicza Marasek.

- Ludzi na Orlej Perci zginęło rzeczywiście dużo, ale dlatego, że tam chodzi dużo ludzi. Dlatego statystyka jest jaka jest - dodaje Jan Gąsienica-Roj, ratownik TOPR.

Trzeba się asekurować
- Orla Perć to szlak bardzo trudny, zwłaszcza dla turystów, którzy nie mają doświadczeń wspinaczkowych. Wymaga on obycie w ekspozycji, siły, dobrej kondycji. Do tego może się zrobić naprawdę niebezpiecznie, gdy spadnie nawet niewielka ilość deszczu. Skały wyślizgane przez tysiące butów stają się bardzo niebezpieczne. Każda krótka chwila nieuwagi może spowodować bardzo poważne konsekwencje - mówi Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. - Mając asekurację jesteśmy bezpieczniejsi.

Z badań Tatrzańskiego Parku Narodowego wynika, że wśród ludzi młodych, którzy wybierają się na Orlą Perć, czy na Rysy, a więc na najtrudniejsze szlaki w polskich Tatrach, dominują turyści, którzy są w górach po raz pierwszy, czy drugi. A więc ludzie zupełnie niedoświadczeni.

- W związku z tym, że jest tam coraz więcej ludzi, chcemy zachęcić turystów do stosowania autoasekuracji - mówi Jan Krzysztof.

Idąc na taki szlak powinniśmy się wyposażyć w kask, uprząż, lonżę z absorberem energii. - Kask jest moim zdaniem wyposażeniem, które powinniśmy włożyć idąc na Orlą Perć. Niestety, niewiele osób nosi kaski na głowie. Tymczasem na takich szlakach i przy takiej ilości ludzi może dojść do zrzucenie kamienia z góry. Jak dostaniemy w rękę, to pół biedy. Gorzej jak oberwiemy w głowę. To może się bardzo źle skończyć - mówi Jan Gąsienica-Roj. Jan Krzysztof dodaje, że nie wystarczy mieć sprzęt, ale konieczna jest także wiedza, jak się nim posługiwać.

Via ferraty nie będzie
- Sytuacja na Orlej poprawiła się, gdy kilka lat temu został wprowadzony ruch jednokierunkowy na odcinku Zawrat - Kozia Przełęcz. Dużo wygodniej wędruje się po tym szlaku, nie ma zatorów - ocenia Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dodaje zarazem, że park nie rozważa - co każdego roku podnoszą niektórzy miłośnicy gór - by wprowadzić na Orlą tzw. via ferratę, czyli stalową linkę do autoasekuracji. - Obecnie znajdujące się tam łańcuchy spokojnie mogą spełniać rolę linki via ferrata - mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dodaje, że park rozważa możliwość utworzenia szlaków jednokierunkowych na innych odcinkach Orlej. - Będziemy o tym z TOPR-em rozmawiać - dodaje dyrektor parku.

- My dodatkowo zalecamy wynajęcie przewodnika, który pomoże nam przejść całą trasę i wyposaży nas w odpowiedni sprzęt - radzi Andrzej Marasek z TOPR.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto