Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uważaj, kradną pieniądze z kont bankowych przez duplikat kart SIM i przekierowania!

Katarzyna Paczewska
Uwaga na oszustów, którzy kradną przez duplikat kart SIM.
Uwaga na oszustów, którzy kradną przez duplikat kart SIM. Pixabay
Oszuści czyszczą nam konta podszywając się pod nas w salonach operatorów i wyłudzając duplikat karty. Albo przekierowując komunikaty bankowe. Dzięki temu zdobywają dostęp do kont.

- Mój tata odebrał SMS-a ze swojej sieci telefonicznej, że ustawiono przekierowanie rozmów przychodzących na jego numer na inny obcy numer telefonu. Niedługo później zorientował się, że ktoś ukradł mu pieniądze z konta w banku - tak opisywał na Wykopie sposób kradzieży pieniędzy z konta ojca, syn jednego z poszkodowanych w tym roku w ten sposób mężczyzny.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) poinformował właśnie, że prezes tej instytucji wystąpił do dostawców mobilnych usług telekomunikacyjnych i Związku Banków Polskich z wnioskiem o podjęcie działań przeciwdziałających nadużyciom na rynku telekomunikacyjnym i bankowym, w wyniku których dochodzi do kradzieży pieniędzy z kont bankowych użytkowników.
Nadużycia związane są przede wszystkim z podmianą kart SIM (SIM-swap-fraud) i usługą przekierowywania połączeń.

Przestępcy, którzy znają dane użytkownika, w tym jego numer telefonu oraz dane banku, w którym posiada on rachunek, w sposób nieuprawniony dokonują przekierowania połączeń na swoje numery.

Zobacz także:Studenci rozpoczęli poszukiwania mieszkań. Na co uważać przy wynajmie lokalu?

Inną metodą jest podszywanie się pod użytkownika w salonie operatora i wyłudzania duplikatu karty SIM.

- W ten sposób dochodzi do przejęcia numeru telefonu, który kolejno wykorzystywany jest do sparowania mobilnych aplikacji bankowych instalowanych na telefonach i realizacji przelewów bankowych lub przejęcia kont poczty elektronicznej użytkowników czy kont w serwisach społecznościowych - wyjaśniają eksperci z UKE. - Przestępcy mają dzięki temu dostęp do autoryzacji lub uwierzytelnienia operacji bankowych, np. w formie kodów otrzymywanych SMS-em.

- Ze względu na ochronę interesów użytkowników będących uczestnikami rynku telekomunikacyjnego i bankowego, prezes UKE rekomenduje dostawcom usług telekomunikacyjnych przedsięwzięcie stosownych działań, które mogą przyczynić się do wyeliminowania opisanego zjawiska, a użytkownikom zachowanie szczególnej ostrożności - podaje urząd.

Zobacz wideo. Jak napisać dobre CV?

Jak radzą eksperci portalu „Niebezpiecznik”, którzy opisują różne sposoby jakich używają złodzieje, przede wszystkim, stosuj unikatowe hasła, czyli inne do każdego konta i włącz dwuskładnikowe uwierzytelnienie na swojej skrzynce e-mail.

Dobrze byłoby też zablokować możliwość przekierowania swojego numeru telefonu na inny po stronie operatora. Uwaga, niestety nie są znane takie blokady w przypadku niektórych sieci. Zmień limit w banku dla aplikacji mobilnych. Ustaw go na zero, jeśli nie korzystasz z aplikacji mobilnej.

Redaktorzy „Niebezpiecznika” zwracają jeszcze uwagę na trzy triki, które warto zastosować, a które nie tylko minimalizują ryzyko kradzieży środków, ale także pozwalają szybko wykryć ewentualny nieautoryzowany dostęp do naszego rachunku.

Czytaj więcej:Ustawa o dopłatach do czynszu. Ile wyniesie dopłata do najmu w Bydgoszczy, Toruniu i okolicach

Po pierwsze, ustaw limity autoryzacyjne także dla innych typów transakcji. Przede wszystkim dla kart płatniczych (robi się to w innym miejscu niż limity dla konta).

Po drugie, ustaw powiadomienia e-mail i SMS o przelewach wychodzących w ustawieniach konta.

- Dowiesz się, jeśli jakieś środki opuszczą twój rachunek, a po dodatkowej konfiguracji, dostaniesz też informację, że ktoś zalogował się do twojego konta w serwisie internetowym banku lub uwierzytelnił się jako ty na infolinii. Jeśli to nie byłeś ty - powiadom jak najszybciej swój bank - wyjaśniają eksperci zajmujący się internetowym bezpieczeństwem.
Jeśli tylko jest taka możliwość, włącz szyfrowanie wyciągów.

- Dzięki temu, ktoś kto włamie ci się na pocztę, nie będzie w stanie poznać wysokości twojego salda, szczegółów rachunku, historii ostatnich operacji i innych danych, które mogą być przydatne w atakach socjotechnicznych między innymi na infolinię banku - tłumaczą specjaliści portalu „Niebezpiecznik”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto