Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lubaniu będzie system ostrzegania przed powodzią

Paulina Gadomska
PAG
Zeszłoroczna powódź w powiecie lubańskim skłoniła włodarzy do poszukiwań rozwiązania, które zapobiegnie kolejnym kataklizmom.

- Planujemy utworzenie na terenie powiatu 8 automatycznych stacji pomiaru wód, które pozwolą na wczesne ostrzeganie mieszkańców o zagrożeniu powodziowym- mówi Walery Czarnecki, starosta powiatu lubańskiego.
- Dzięki takiemu systemowi każdy mieszkaniec będzie mógł sprawdzić przez internet, jak kształtuje się sytuacja na terenie powiatu - dodaje.
Koszt takiego systemu to ponad 500 tysięcy złotych.
- Chcielibyśmy, aby inwestycja została zrealizowana jeszcze w tym roku. Potrzebne będzie w tym celu porozumienie z gminami powiatu lubańskiego - mówi starosta. - Zależy nam również na uzyskaniu dofinansowania. Obecnie rozglądamy się za możliwościami skorzystania z dotacji.
System automatycznych stacji pomiaru stanu wody w rzekach miałby wyglądać podobnie jak ten stworzony po powodzi w 1998 r. w Kłodzku.
Lokalny System Osłony Przeciwpowodziowej został ostatecznie uruchomiony w 2002 roku. Po kilku modyfikacjach składa się z 21 automatycznych punktów pomiaru stanów wód w rzekach, 18 automatycznych punktów pomiarów opadów atmosferycznych, stanowiska dyspozytorskiego w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego. Są także stanowiska dyspozytorskie w Gminnych Centrach Zarządzania Kryzysowego oraz straży pożarnej w Kłodzku oraz w stacji hydrometeorologicznej IMGW w Kłodzku.
Dane z LSOP przekazywane są co 15 minut do służb kryzysowych, inspekcji i straży oraz do serwisu internetowego. Dzięki temu są aktualizowane przez całą dobę.
Dostęp do odczytów ma każdy mieszkaniec powiatu kłodzkiego, co zdecydowanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa.
Burmistrz zalanej dwukrotnie Olszyny Leszek Leśko nie kryje, że projekt ten znacznie pomógłby mieszkańcom oraz władzom w radzeniu sobie z niszczycielską wodą.
Starosta lubański, Walery Czarnecki, wierzy, że włodarze gmin przychylą się do budowy systemu, który będzie służył wszystkim.
W lipcu 2012 roku Olszyna została doszczętnie zniszczona. Ludzie stracili dobytki całego życia, pracę, a cała gmina wymagała ogromnych nakładów finansowych, aby odbudować zerwane mosty, ulice i chodniki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto