Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie ruszają wyprzedaże. Po co kupujemy?

gonzo19
gonzo19
Tańsze ubrania, buty, meble, wyposażenie mieszkań – w styczniu rozpoczyna się sezon wyprzedaży. Sprawdziliśmy na jakie obniżki mogą liczyć warszawiacy.

W Złotych Tarasach wyprzedaże ruszyły już dzisiaj i potrwają aż do Walentynek. W Arkadii sezon obniżek rozpoczyna się w styczniu. Podobnie w Blue City. Z kole outlet Factory w Ursusie, który na co dzień ma towary tańsze niż winnych sklepach, przygotował dla klientów specjalną promocję. Ceny niektórych towarów mają być niższe nawet o 80 proc. – zapowiadają sprzedawcy.

– Polacy kupują coraz więcej. Nie tylko dlatego, że mają więcej pieniędzy, ale też dlatego, że czują satysfakcję z możliwości kupowania – mówi Leszek Malibruda, psycholog biznesu. Okazuje, że blisko 20 proc. Polaków robi zakupy spontanicznie, nie mając pomysłu na to co jest im potrzebne.

Mentalne księgowanie

– To co kupujemy na wyprzedażach zawsze wydaje nam się tanie. To zabieg marketingowców, który uruchamia w nas tzw. mentalne księgowanie. Widzimy hasła: „wyprzedaż”, „taniej”, „obniżki”, w dodatku wyrażone w procentach. Zmusza nas do zakupów, bo myślimy o oszczędzaniu – wyjaśnia Malibruda.

Dodaje, że wyprzedaże to naturalny proces handlowy stosowany na całym świecie. – Są osoby, które specjalnie jeżdżą z Warszawy do Berlina, bo tam wyprzedaże sezonowe sięgają nawet 70 proc. Ja zajmowałem się porównywaniem cen podczas wyprzedaży w Polsce. Okazuje się, że wiele z nich to raptem 5-10 proc. obniżki – podkreśla Leszek Malibruda.

Jak kupują mężczyźni, a jak kobiety?

Wyprzedaże w Berlinie rozpoczną się w połowie stycznia. Tymczasem sezonowe obniżki dotyczą już nie tylko obuwia czy ubrań, ale wyposażenia domów, sprzętu AGD i RTV, mebli czy usług kosmetycznych. Przykładowo klienci Złotych Tarasów mogą taniej zlikwidować sobie zmarszczki, a w Arkadii napić się kawy za niższą cenę.

Istnieją całe działy nauki zajmujące się zakupami. Mężczyźni i kobiety różnią jeśli idzie o kupowanie towarów, zwłaszcza ubrań i butów. W przypadku mężczyzn, jeśli jakieś ubranie na nich pasuje podczas przymierzania, to 70 proc. z nich je kupi. W przypadku kobiet tylko 25 proc. tak zrobi.

W dodatku kobieta robiąca zakupy w towarzystwie mężczyzny spędza w sklepie około 4 minut. Jeśli jest z koleżanką przebywa w sklepie już 9 minut. – Kobiety lubią robić zakupy w obecności przyjaciółek. To delektowanie się innym światem, wzajemna podróż w kosmos szczegółów – zaznacza Leszek Malibruda.

Nie daj się naciągnąć na obniżki

Psycholog daje kilka rad jak nie dać się szałowi wyprzedażowych zakupów. – Należy uważać na księgowanie mentalne. Jeśli widzimy, że możemy kupić trzy rzeczy w cenie jednej, zastanówmy się czy jest nam to potrzebne. Przygotujmy plan B, czyli komu oddamy kupiony przez nas towar, albo z kim go wymienimy. Powinniśmy też co jakiś czas robić wietrzenie własnej garderoby, czyli sprzedawać bądź oddawać stare ubrania. Bo gromadzenie rzeczy może w nas budzić poczucie winy – podkreśla Malibruda.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto