Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wataha" w Warszawie. Przyjeżdżają Ukraińcy i Brytyjczycy, Rosjanie i Turcy wnioskują o azyl. Deportowano 3 tys. cudzoziemców

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
fot. Michał Dyjuk
Rok 2019 dla funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej był intensywny i pracowity. Mundurowi odprawili o 9% więcej podróżnych niż w roku 2018, a ponad 1015 cudzoziemcom nie zezwolili na przekroczenie polskiej granicy. Wiemy, jakie narodowości najchętniej odwiedzały nasz kraj oraz ilu obcokrajowców zobowiązano do powrotu. Szczegóły w artykule poniżej.

"Wataha" w Warszawie. Tak pracowała straż graniczna

Nadwiślański Oddział Straży Granicznej sprawuje kontrolę nad czterema lotniczymi przejściami granicznymi w województwach mazowieckim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Funkcjonariusze tego oddziału są więc odpowiedzialni za lotnisko Chopina, lotnisko w Modlinie oraz porty w Bydgoszczy i Łodzi. Za mundurowymi zasilającymi szeregi "Nadwiślańskiej" pracowity i intensywny rok. W samym 2019 r. odprawili o 9% więcej podróżnych niż w roku 2018, a ponad 1015 cudzoziemcom nie zezwolili na przekroczenie polskiej granicy. Wzrosła również liczba przeprowadzonych kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP.

W obrębie lotnisk w Warszawie, Modlinie, Łodzi i Bydgoszczy ruch lotniczy wyniósł ponad 23,5 mln osób. Ponad 9 mln z nich zostało odprawionych przez funkcjonariuszy straży granicznej. Do Polski najchętniej przyjeżdżają obywatele:

  • Ukrainy (16%)
  • Wielkiej Brytanii (11%)
  • Stanów Zjednoczonych (8%)
  • Izraela (7%)

Kogo strażnicy najczęściej nie mogą wpuścić na terytorium RP? Najliczniejszą grupę obcokrajowców niespełniających warunków przekroczenia granicy stanowili Ukraińcy, Rosjanie, Gruzini i Chińczycy. - Główną przyczyną wydania decyzji o odmowie wjazdu do naszego kraju był brak ważnej wizy lub dokumentu pobytowego bądź brak dokumentacji potwierdzającej cel wjazdu i warunki pobytu w naszym kraju - wyjaśnia NOSG.

Co ciekawe, największą grupą pasażerów, którym nie zezwolono na wyjazd z Polski ponownie są nasi rodacy. Dzieje się tak, ponieważ podróżni często zgłaszają się do kontroli granicznej bez dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy lub z dokumentami, które utraciły ważność.

W minionym roku funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili ogółem 2532 osoby, z czego 1915 stanowili cudzoziemcy. Wśród nich znalazło się 170 osób, które posługiwały się fałszywymi paszportami dowodami osobistymi, wizami, czy też odbitkami stempli kontroli granicznej. W tym procederze prym wiedli Gruzini, Ukraińcy, Turcy i Syryjczycy - czytamy w komunikacie.

Kontrole legalności pobytu

Oprócz intensywnej pracy na lotniskach, strażnicy graniczni przeprowadzili również wiele wnikliwych kontroli związanych z legalnością pobytu i zatrudnianiem cudzoziemców w Polsce. W trzech województwach ujawniono 3322 obcokrajowców, którzy nie spełniali warunków pobytowych. Zobowiązano ich do powrotu. Kontrole objęły w sumie ok. 20 tys. cudzoziemców, co stanowi 34-procentowy wzrost względem poprzedniego roku.

Jeśli chodzi o ochronę międzynarodową - przyjęto 868 wniosków o azyl od 1383 cudzoziemców. Największą grupę ubiegającą się o ochronę na terytorium RP stanowili Rosjanie, Ukraińcy i Turcy.

Zobaczcie też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto