Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiemy jak będzie wyglądała toaleta nad Wisłą

MaW
MaW
W dwóch drewnianych pudełeczkach ukryta zostanie miejska toaleta, która stanie nad Wisłą przy Stadionie Narodowym.

Z betonowej podbudowy chodnika przy Wybrzeżu Szczecińskim wejdziemy na drewniany pomost umocowany na drobnych palikach. Na pomoście umieszczono dwa prostopadłe pudełka z jasnego materiału otulone drewnianym lub drewnopodobnym chodnikiem - takim samym jak ten, z którego wykonano pomost. Z tego samego materiału zbudowane są także prowadzące na plażę schodki przystosowane dla niepełnosprawnych.

Wewnątrz tych pudełek jeszcze przed Euro 2012 ma znaleźć się publiczna toaleta i prysznice. W poniedziałek rozstrzygnięto konkurs na projekt koncepcyjny publicznych sanitariatów, które staną w okolicy Mostu Łazienkowskiego i Stadionu Narodowego. Zwycięszczynie konkursu, Katarzyna Szpicmacher, Maja Matuszewska, Aleksandra Krzywańska postanowiły połączyć lekkość konstrukcji i ideę wspólnego korzystania z tego terenu ludzi i ptaków - obszar gdzie powstanie konstrukcja graniczy, bowiem ze strefą ochronną Natura 2000. Dlatego też, jak przyznają autorki, skojarzenie ich projektu z budką dla ptaków, nie jest im obce.

Jury w składzie: Ewa Kuryłowicz, Marek Piwowarski, Maciej Miłobędzki, Andrzej Jakubiak, Jan Godlewski, oraz Przemysław Powalacz doceniło także szacunek, z jakim autorki odniosły się do żywiołu, jakim jest woda. - Wybieraliśmy tę pracę, kiedy przez Warszawę przechodziła najwyższa od dziesiątek lat fala powodziowa - mówi Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca komisji konkursowej. - Umieszczenie podestu, jak i samych sanitariatów na podwyższeniu całkowicie uwzględnia zmienność stanu wód w cyklach rocznych i wieloletnich - tłumaczyła Kuryłowicz.

Jury przypadła do gustu także nie inwazyjność i przyjazność projektu młodych architektek. - Wnika w topografię terenu i struktury lasu w mało inwazyjny sposób, bez konieczności eliminacji drzew i zakłócenie naturalnego obrazu lasu łęgowego - argumentuje Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydent miasta ds. Wisły. - Zakładamy, że do końca tego roku uda nam się przygotować wszystkie niezbędne dokumenty do realizacji zwycięskiego projektu. Chcielibyśmy, aby toaleta nad Wisłą powstała do końca 2011 roku – dodaje Piwowarski.

Konkurs zorganizował producent wyrobów łazienkowych, firma KOŁO. Jest to już 12 edycja zmagań studentów architektury, organizowana przez tego producenta. Zwykle konkurs polega na zaprojektowaniu oryginalnej łazienki, jednak czasami we współpracy z różnymi instytucjami państwowymi wychodzi do przestrzeni publicznej. W ramach tego konkursu, zaprojektowano łazienki, które miały powstać na Dworcu Centralnym, publiczne toalety w Tatrzańskim Parku Narodowym, a także w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.


Komentarz Mateusza Witczyńskiego:

Cieszę się, że stolica małymi, ale zawsze krokami dąży do bycia miastem przyjaznym. W planowanym budynku pośród chronionej przez unijne przepisy zieleni powstanie miejsce, gdzie zarówno po spędzonym na plaży czasie, ale także przejażdżce na rowerze, będzie można odświeżyć się w cywilizowanych warunkach.

Te z pozoru błahe czynności, stanowią zwykle lwią część opinii na temat miasta w oczach turystów. Odwiedzając jakiekolwiek miasto na świecie, możemy być oczarowani architekturą, klimatem, czy komunikacją, ale jeśli zdarzy się taka konieczność i będziemy musieli skorzystać z sanitariatu, a ten okaże się odrażający - wiadomo jak wspominać będziemy takie miasto.

Martwi mnie jednak monotematyczność tego miejsca, są tam nawet dwa tarasy widokowe, jest plaża w pobliżu. Ale nadal to miejsce jest pośrodku niczego. Owszem będzie tam stadion, ale to dobre kilkaset metrów. Jest Most Łazienkowski, ale jakie to ma znaczenie, przecież nikt z niego nie dostrzeże osłoniętych drzewami autorów napisów "Legia Chy", a "Polonia Ky".

Nie wierzę niestety także, że na Euro 2012 przyjadą sami kulturalni kibice, którzy nie będą chcieli zostawić po sobie jakichś znaków, a przecież drewniane posadzki świetnie się do tego nadają. Innymi słowy, brakuje tam miejsca, na restaurację, pub, w którym będzie obsługa i goście, których obecność skutecznie odstrasza poetów warszawskich murów. Takie rozwiązanie już jest i działa wyjątkowo dobrze. Nie do wiary? Proszę odwiedzić Skwer Hoovera.

Zapraszam do dyskusji w komentarzach. Najlepsze zostaną opublikowane w osobnym artykule, a wybrany przeze mnie najlepszy komentarz nagrodzę drobną niespodzianką.
__


Nagrody i wyróżnienia w tegorocznym konkursie Grand Prix  „Łazienka KOŁO 2010" – 20000 zł
praca nr  44,  godło 12 26 11
Autorzy:
Katarzyna Szpicmacher
Maja Matuszewska
Aleksandra Krzywańska
Wyróżnienie I stopnia – 9000 zł

Praca nr 216, godło 82 76 31
Autorzy:
Bartosz Wróbel
Urszula Świtaj
__216.
Nagrodzona praca stanowi zamkniętą i skończoną formę doskonale wpisującą się w miejsce pomiędzy Stadionem Narodowym, nawiązującym do kształtu koszyka, a Wisłę. Zastosowanie pustki powietrznej gwarantuje utrzymywanie na powierzchni w okresach podwyższonych stanów wody w Wiśle. Przyjęte rozwiązania zapewniają wypełnianie wszystkich funkcji wymaganych dla tego typu obiektów. Na szczególną uwagę zasługuje podkreślenie klimatu lasu łęgowego oraz nastroju, po zapadnięciu zmroku, w nawiązaniu do oświetlonego przeciwległego brzegu Wisły.
Wyróżnienie równorzędne II stopnia – 4000 zł __
Praca nr 56, godło 87 88 00
Autorzy:
Marta  Fomienko
Jakub Dakowicz**
**Za konsekwentnie dobrze rozplanowany układ funkcjonalny zespołu sanitarnego wydzielający część zewnętrzną (natryski) od części wewnętrznej zespołu toalet, przy jednoczesnym zachowaniu zwartej bryły obiektu. Na uwagę zasługuje harmonijne połączenie architektury wnętrza zespołu sanitarnego z ustrojem architektonicznym bryły pawilonu – utrzymanym w nastroju plażowym. Projekt  w sposób przekonujący rozwiązuje problemy wynikające ze zmieniającego się poziomu wód w Wiśle.


Wyróżnienie równorzędne II stopnia –  4000 zł__

Praca nr 118, godło 01 09 01
Autorzy:
Michał Czerwiński
Izabela Nowak
Marcin Perka
Projekt niezwykle nastrojowy i wrażliwy – z dużą umiejętnością osadzony
w naturalnym krajobrazie zalewowym  terenów łęgowych nad Wisłą.
Wnętrza zaprojektowane z wielką kulturą stanowią naturalne rozwinięcie przyjętej myśli architektonicznej – tworzenia specyficznego niepowtarzalnego nastroju. Udany dobór materiałów, naturalnie starzejącego się drzewa, ciemnych powłok malarskich skontrastowanych z białą ceramiką sanitarną.
Mankamentem pracy jest dość zawiły sposób skomunikowania za pomocą rampy dla niepełnosprawnych, dolnego, plażowego poziomu z pomostem, na którym umieszczono toalety.
Wyróżnienie równorzędne III stopnia –  2000 zł__

Praca nr 16, godło 86 84 87
Autorzy:
Henryk Struski
Anna Dzierżon
Marek Struski Ciekawy koncept pawilonu – mostu, którego dolna część służy sezonowej obsłudze plaży (prysznice, przebieralnie). Górna zaś – usytuowana na poziomie ulicy – to używane przez cały rok toalety.
Zaletą pracy są również powściągliwie i elegancko rozwiązane wnętrza oraz  dobór materiałów wykończeniowych. Pewnym mankamentem architektonicznym, zdaniem sądu są diagonalnie ustawione schody zewnętrzne i portal wejściowy.
Wyróżnienie równorzędne III stopnia –  2000 zł__
Praca nr 36, godło 16 25 05
Autorzy:
Maciej Bednarski
Jakub SkowronZa neutralną – adekwatną do funkcji obiektu zwartą bryłę budynku sanitariatu, który dzięki lokalizacji i rozwiązaniom funkcjonalnym na dwóch poziomach stanowi dobrą artykulację między ulicą Wybrzeże Helskie (z sąsiadującym Stadionem Narodowym) a terenami wiślanymi. W szczególności na uwagę zasługuje czytelne i proste wydzielenie części zewnętrznej zespołu sanitarnego i powiązanie go na dolnym poziomie z terenami plaż a także rozwiązanie komunikacji pieszej i dostępności dla niepełnosprawnych w tym rejonie poprzez obiekt.  Zwracają uwagę także utrzymanie w rygorze formy zewnętrznej ascetyczne wnętrza obiektu. Pewnym mankamentem projektu jest zastosowanie ślepych ścian obiektu od strony Wisły.
Wyróżnienie równorzędne III stopnia –  2000 zł __

Praca nr 128, godło 69 23 36
Autorzy:
Krzysztof Czech
Grzegorz Ostrowski
__Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby stanowić swoisty portal wejściowy na teren plaży/nadbrzeża, a zarazem ułatwić dostęp do obiektu dla spacerowiczów (usytuowanie wzdłuż traktu pieszego). Linearne usytuowanie wzdłuż Wisły tworzy wrażenie spójności i harmonii z głównymi aktem krajobrazu czyli rzeką. Dominującym materiałem jest drewno, lekka konstrukcja budynku jest uzupełniona wełną mineralną i obita deskami, całość nie stanowi nadmiernej konkurencji dla otaczającego krajobrazu i dobrze komponuje się z pobliskim drzewostanem łęgowym. Obiekt składa się z 3 segmentów, z których każdy zaopatrzony jest w samodzielny pływak pod płytą żelbetowa na wypadek powodzi. Pewną słabość koncepcji stanowią wnętrza toalet, zarówno ze względu na zastosowane materiały wykończeniowe, jak i dość ciasne przestrzenie wokół urządzeń sanitarnych, ograniczając funkcje użytkowania. Autor nie proponuje również żadnych rozwiązań proekologicznych np. wykorzystanie wody deszczowej czy energii słonecznej.

Wyróżnienie Internautów –  2000 zł__
Praca nr  139 , godło  33 71 85
Autorzy:
Michał Antos
Mateusz Góra
__

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto