Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybór dywanu - jaki do jakiego pomieszczenia?

Agata Markowicz (Dziennik Zachodni)
Polskapresse
Dywany są w modzie od zawsze - od starożytnej Persji przez francuski Wersal po nowoczesne mieszkania trzeciego tysiąclecia. Moda na dywany jest ponadczasowa, jednak same wzory, kolory oraz rodzaj włókien, z jakich je wykonywano, były bardzo różne w zależności od regionu i epoki. Dziś, kiedy na rynku oferta dywanów jest ogromna, im więcej ich oglądamy - tym większe mamy problemy z wyborem podczas zakupów. Niżej kilka praktycznych porad, które przydadzą się podczas zakupów.

Praktyczność czy estetyka?

Dywan może być wspaniałym uzupełnieniem aranżacji wnętrza lub elementem centralnym, wokół którego budujemy jakąś koncepcję wystroju. Wszystko zależy od wyboru koloru i wzoru. Tak czy inaczej z pewnością doda każdemu pomieszczeniu przytulności i ciepła. Decyzja o rodzaju i wyglądzie dywanu zależy oczywiście od pomieszczenia, w którym zamierzamy go położyć. Inny wybierzemy do przedpokoju, inny do jadalni, a jeszcze inny do salonu czy sypialni. Trzeba pamiętać, że w niektórych pomieszczeniach dywan będzie pełnił funkcję bardziej praktyczną, a w innych estetyczną.

Czytaj także: Polacy zaczynają kochać wzornictwo we wnętrzach

- Obecnie odchodzi się od wielkich dywanów zakrywających całą podłogę, a raczej wybiera mniejsze, bardziej wyraziste, które pełnią rolę dekoracyjną lub ocieplają miejsca, w których często siedzimy - mówi Katarzyna Skąpska, stylistka firmy Praktiker. - Położenie dywanu jest dobrym sposobem na oddzielenie części jadalnej od salonu. Można też zdecydować się na dwa dywany, wtedy jednak należy pamiętać, aby włosie dywanu w części pomieszczenia, w której jemy posiłki, było krótkie i łatwe w utrzymaniu, natomiast w części wypoczynkowej możemy pozwolić sobie na puszysty kolorowy dywan, w który tak przyjemnie jest zanurzyć stopy po ciężkim dniu pracy.

Elegancja czy wyrazistość?

Oto jest pytanie. Przy wyborze dywanów, tak jak wszystkich dodatków, najważniejsze jest dopasowanie do stylu wnętrza. Jeśli pomieszczenie samo w sobie jest wyraziste pod względem obecnych w nim kolorów lub wzorów, pełne ulubionych bibelotów albo po prostu małe, lepiej wybrać dywan o mniej zdecydowanym charakterze, który harmonijnie wkomponuje się w otoczenie, zamiast wprowadzać do niego niemiły dysonans. Natomiast do wnętrza przestronnego, otwartego i ascetycznego pasować będzie każdy rodzaj wzoru, zarówno szalony geometryczny, kwiatowy, jak i elegancki, monochromatyczny.

- W tym sezonie modne są zarówno wyraziste motywy roślinne, jak i delikatne, stonowane kolorystycznie wzory w spokojnych odcieniach szarości, srebra i złota - mówi Katarzyna Skąpska. - Te pierwsze polecałabym do przestrzeni dziennej, do której wprowadzą żywy, mocniejszy akcent, natomiast drugie będą idealnie komponować się we wnętrzu intymnym, nocnym, czyli sypialni, która zyska dzięki nim wyrafinowanej elegancji.

I jeszcze słówko o...

...włóknach. Zanim zdecydujemy się, jaki dywan kupić, zastanówmy się, z jakiego rodzaju materiału powinien być wykonany. Jeśli chcemy, aby był naturalny, a jednocześnie trwały, pomyślmy o wełnie. Jeśli jednak mamy w domu alergika, to najlepszym wyborem będą dywany z włókien sztucznych.

- Mówi się, że wełna "oddycha": wchłania i wydziela z siebie wilgoć, dzięki czemu w pomieszczeniu panuje przyjemny klimat - tłumaczy Katarzyna Skąpska. - Z drugiej strony dywany wełniane są bardziej narażone na atak grzybów, bakterii i moli, które z kolei stronią od dywanów z tworzyw sztucznych. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o kupnie musimy zastanowić się, który z tych czynników jest dla nas ważniejszy.

Zobacz także: Ciekawe rozwiązania w małym mieszkaniu

Sprawdzone sposoby na wywabianie plam

Plamy na dywanie to nic strasznego pod warunkiem, że od razu zaczniesz działać! Pamiętaj, że czyścimy je od brzegów ku środkowi, delikatnie (ostre tarcie
może zniszczyć runo), nie dopuszczając przy tym do przemoczenia dywanu.

Alkohol, likier - przemyć szamponem, a następnie przeciągnąć gąbką nasączoną spirytusem.
Masło, oliwa - usunąć gąbką nasączoną spirytusem, zmyć szamponem.
Piwo - usunąć gąbką nasączoną letnią wodą.
Wino - usunąć gąbką nasączoną wodą z 50% roztworem octu, a następnie szamponem.
Kawa, herbata - przemyć szamponem. Gdy plama pozostaje nadal, należy zastosować 10% roztwór amoniaku.
Pasta do butów - czyścić gąbką nasączoną spirytusem, a następnie zmyć szamponem.
Czekolada - zmyć ciepłą wodą (max 50 stopni C) lub 5% roztworem amoniaku.
Mleko, jogurt - przemyć szamponem, a następnie zmyć gąbką nasączoną 5% roztworem amoniaku lub spirytusem.
Krew - zmyć gąbką nasączoną zimną wodą, a następnie szamponem, można też na koniec zastosować 5% roztwór amoniaku.
Rdza - zastosować 3% roztwór szczawianu potasu lub odrdzewiacz typowy dla tkanin, a następnie przemyć szamponem. Podobny efekt uzyskuje się przy użyciu soku z cytryny.
Guma do żucia - przyłożyć kostki lodu i odczekać kilka minut. Gdy guma stwardnieje, rozkruszy się i będzie można łatwo ją usunąć. W wypadku jeśli guma zostawi kolorowy ślad na dywanie - przetrzyj plamę szmatką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną.
Wosk - ułóż kilka warstw bibuły lub papieru toaletowego i przyłóż do nich rozgrzane żelazko nastawione na średnią temperaturę. Ciepło sprawi, że wosk lub parafina przejdzie z dywanu w papier i po plamie nie będzie śladu. W razie konieczności czynność te powtórz, pamiętając, by za każdym razem układać nowe warstwy papieru.

Czytaj też: Domowe triki z farbą tablicową [GALERIA]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto