Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z kościołów na Dolnym Śląsku złodzieje wykradają zabytki

Mariusz Junik
Neobarokowy krucyfiks z końca XIX wieku
Neobarokowy krucyfiks z końca XIX wieku Archiwum parafii w Grudzy
Cztery lichtarze, krucyfiks, kadzidło i patena zostały skradzione z kościoła w Grudzy (pow. lwówecki). Policja bada okoliczności zdarzenia, bowiem nie ma śladów włamania do świątyni.

Skradzione zabytkowe przedmioty mogą się pojawić na targach staroci lub aukcjach internetowych.

- Przestrzegamy przed kupowaniem tych rzeczy, bowiem grozi za to kara do 5 lat więzienia - mówi Mateusz Królak z lwóweckiej policji.

Mimo że w ostatnich latach na zabezpieczenia świątyń przeciwko złodziejom wydano na Dolnym Śląsku kilkaset tysięcy złotych, to nadal wiele spośród 1500 naszych kościołów jest łatwym łupem dla złodziei.

Zdecydowana większość z nich nie jest chroniona alarmem. Księża ufają, że wystarczą grube mury i wysokie okna.

W tym roku systemy alarmowe zostały zainstalowane jedynie w dwóch kościołach. Za 25 tys. zł zamontowano alarm przeciwłamaniowy w kościele w Złotowie, a za 12 tys. zł - sygnalizację włamania i napadu w zabytkowym kościele pw. Matki Chrystusa i św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Strzelinie.

W diecezjach nie ma jednego, wspólnego systemu zabezpieczeń kościołów przed włamaniami. Każda z parafii na własną rękę stara się chronić swoje obiekty. Bogatsze same montują systemy alarmowe, zaś uboższe muszą liczyć na pomoc samorządów lub Unii Europejskiej. Przy kurii świdnickiej już dwa lata temu powstało muzeum diecezjalne, dokąd trafiło wiele cennych przedmiotów. Muzeum nie ma być jednak miejscem przechowywania kościelnych skarbów.

- Trafiają do nas rzeczy zaniedbane, zniszczone, które w niewielkiej pracowni konserwatorskiej staramy się odnowić - tłumaczy ks. Piotr Śliwka, dyrektor muzeum. - Najcenniejsze zabytki pozostają w parafiach.

Podobne muzeum ma powstać również przy kurii w Legnicy. Wytypowano już budynek, jednak brakuje pieniędzy na jego remont i urządzenie tam muzeum. Miałaby w nim powstać również pracownia konserwatorska.

- W tej chwili całkowicie pochłania nas renowacja sanktuarium w Krzeszowie. Współfinansujemy tę inwestycję - informuje ks. Piotr Nowosielski z diecezji legnickiej.

Współpraca: MM

Za kupno tych przedmiotów grozi 5 lat więzienia

Zniknięcie tych przedmiotów jest dla nas ogromną stratą - przyznaje ks. Ryszard Kamyk, proboszcz parafii w Grudzy. XVIII-wieczne lichtarze, patena z końca XIX wieku i pozostałe przedmioty są dla kościoła i całej parafii niezwykle cenne. Tworzą naszą historię.

Jeśli ktokolwiek ma informacje o skradzionych przedmiotach, proszony jest o kontakt z policją w Lwówku Śl., tel. 75-782-45-03 lub 997.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lwowekslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto