Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagrożenia związane z ASF i obowiązki dla właścicieli świń. Trwają spotkania Powiatowego Lekarza Weterynarii z producentami trzody chlewnej

Damian Cieślak
Trwają spotkania Powiatowego Lekarza Weterynarii z producentami trzody chlewnej. Andrzej Długiewicz odwiedzi każdą gminę. Głównym tematem zebrań jest walka z afrykańskim pomorem świń, czyli groźną, zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową świń domowych, świniodzików oraz dzików.

Wirus został stwierdzony w Polsce po raz pierwszy w historii w lutym 2014 r. w województwie podlaskim. Premierowe przypadki zdiagnozowano u dzików. Walka trwa już 6 lat. W tym czasie rolnicy nie raz spotykali się z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, dyskutowali o problemie, zapoznawali się z zasadami bioasekuracji. Na początku 2020 r. Andrzej Długiewicz uznał, że jeszcze raz warto spotkać się z producentami trzody chlewnej. W ciągu kilkunastu dni odwiedzi wszystkie gminy naszego powiatu. 17 lutego rozmawiał z rolnikami z gminy Pleszew.

Bioasekuracja to podstawa

ASF pod koniec ubiegłego roku przekroczył granice Wielkopolski. Do tej pory mamy około 130 potwierdzonych przypadków wirusa u dzików, wszystkie w powiecie wolsztyńskim. Wyznaczono dwie strefy ochronne: czerwoną i żółtą. Tą drugą od granic powiatu pleszewskiego dzieli około 80-100 km.

To, że będziemy mieli do czynienia z afrykańskim pomorem świń jest według wielu opinii więcej niż pewne. Pytanie, jak się do tego przygotujemy? To zależy od was i od nas

- mówił Andrzej Długiewicz. Podstawą wszystkiego jest bioasekuracja. Jeśli rolnicy odpowiednio nie zabezpieczą swoich gospodarstw, a zostanie w nich stwierdzony ASF, to producenci trzody chlewnej mogą zapomnieć o odszkodowaniu za likwidację stada. - Na szczęście w Wielkopolsce jeszcze nie odnotowano wirusa u świń. Aby do tego nie doszło musi być wdrożona bioasekuracja, która wymagana jest prawem we wszystkich miejscach, gdzie hodowana jest trzoda chlewna - podkreśla Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Zasady działania zwalczania chorób zakaźnych od lat są takie same. Na czym polegają? Na gaszeniu ogniska w miejscu, w którym się pojawiło. Metody są tylko administracyjne, nie ma półśrodków, nie ma możliwości leczenia. Zwierzęta z zapowietrzonego stada są zabijane, a ich zwłoki wywożone do utylizacji.

Wspólny interes

Wirus nie zagraża człowiekowi, ale w sensie ekonomicznym zagraża nam wszystkim. - My w tej chwili kibicujemy Niemcom, po to, żeby u nich nie zdarzył się ASF. Bo jak do tego dojdzie, to Chińczycy przestaną od nich brać wieprzowinę. W związku z tym rynek unijny się zrównoważy w sensie cenowym i wszyscy to odczują. Już od nas nie chcą brać wieprzowiny czy drobiu ze względu na ptasią grypę. To jest nasz wspólny interes. Gramy do jednej bramki i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec wystąpieniu ASF na naszym terenie - podkreślał Andrzej Długiewicz.

Rolnicy od dłuższego czasu domagają się ograniczenia populacji dzików, które są jednym z wektorów przenoszących wirus. W poniedziałek wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podpisał rozporządzenie w sprawie sanitarnego odstrzału dzików. Powiat pleszewski nie został objęty terenem działań.

Te przepisy, które zostały wcześniej wprowadzone m.in. specustawą, jak choćby strzelanie z broni z tłumikiem, to nie są żadne fanaberie. Chodzi o to, żeby nie płoszyć, nie przeganiać pozostałych dzików i tym samym nie doprowadzić do rozniesienia wirusa i rozszerzenia strefy czerwonej oraz żółtej. Zgadzam się, że niektóre zapisy brzmią kontrowersyjnie i nie wszyscy muszą się z tym zgadzać, ale państwo jako hodowcy najlepiej zdajecie sobie sprawę, że zmniejszenie populacji dzika działa na waszą korzyść

- tłumaczył Andrzej Długiewicz.

Inspektorat pomoże

Powiatowy Lekarz Weterynarii podkreślał, że trwają prace nad szczepionką dla świń, ale póki co do jej stworzenia prowadzi daleka droga. Andrzej Długiewicz zapewniał, że pracownicy Inspektoratu są do dyspozycji producentów trzody chlewnej. - Będziemy jeździć, sprawdzać, podpowiadać, ale wiadomo, że w tydzień czy dwa nie damy rady skontrolować wszystkich gospodarstw. W razie wątpliwości prosimy o telefon. Pracownicy wyjaśnią wszystkie kwestie, która w jakiś sposób są dla państwa niejasne - mówił.

We wtorek 18 lutego w sali widowiskowo - sportowej w Broniszewicach Andrzej Długiewicz spotka się z rolnikami z gminy Czermin. Dzień później odwiedzi Gminne Centrum Kultury w Dobrzycy. Początek obu spotkań o 11.00.

Zasady bioasekuracji zawarta w przepisach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

  • Karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących.
  • Prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń wjeżdżających na teren gospodarstwa oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.
  • Zabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych.
  • Utrzymywanie świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których są utrzymywane tylko świnie, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne.
  • Wykonywanie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie.
  • Stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń, przed rozpoczęciem tych czynności, środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, w tym mycie i odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia.
  • Bieżące oczyszczanie i odkażanie narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanych do obsługi świń.
  • Używanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do wykonywania tych czynności.
  • Wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, i wyjściami z tych pomieszczeń, przy czym szerokość wyłożonych mat powinna być nie mniejsza niż szerokość danego wejścia lub wyjścia, a długość – nie mniejsza niż 1 m, a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.
  • Sporządzenie przez posiadaczy świń spisu posiadanych świń, z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki, oraz bieżące aktualizowanie tego spisu.
  • Zabezpieczenie wybiegu dla świń podwójnym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m, związanym na stałe z podłożem – w przypadku utrzymywania świń w gospodarstwie w systemie otwartym (wolnowybiegowym).
  • Zakaz wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie, zwłok dzików, tusz dzików, części tusz dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pochodzących z 7 dzików oraz materiałów i przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem ASF.
  • Zakaz wykonywania czynności związanych z obsługą świń przez osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na zwierzęta łowne lub odłowie takich zwierząt.
  • Zakaz wykorzystywania w pomieszczeniach, w których są utrzymywane świnie słomy na ściółkę dla zwierząt, pochodzącej z obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, chyba że tę słomę poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa ASF lub składowano w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej przez 90 dni przed jej wykorzystaniem.
  • Zakaz karmienia świń zielonką lub ziarnem pochodzącymi z obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, chyba że tę zielonkę lub to ziarno poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa ASF lub składowano w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej przez 30 dni przed ich podaniem świniom.

Marszałek województwa wydał zgodę na wycinkę drzew w centrum Szczecina. Protestują obrońcy zieleni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto