Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagubione dokumenty od pracodawcy a niższa emerytura. Pytacie, ZUS odpowiada!

Ewa Chojna
Zagubione dokumenty od pracodawcy a niższa emerytura. Pytacie, ZUS odpowiada!
Zagubione dokumenty od pracodawcy a niższa emerytura. Pytacie, ZUS odpowiada! arch.
Wy pytacie, ZUS odpowiada - zgubiliście dokumenty potwierdzające zatrudnienie i boicie się, że naliczona emerytura będzie niższa?

W tym roku chce przejść już na emeryturę, bo skończę 60 lat, ale gdy zaczęłam przeglądać dokumenty to widzę, że niektórych mi brakuje. Jeden z zakładów, w których dawno temu pracowałam został zlikwidowany. Co mam zrobić? Mam jeszcze trochę czasu żeby szukać, ale nie wiem gdzie a boję się, że moja emerytura będzie bardzo niska.
Julia

Pani Julio, rzeczywiści bez kompletu dokumentów ZUS nie naliczy pani pełnego kapitału początkowego a tylko taki, jaki będzie wynikał z posiadanych przez nas dokumentów. Niestety skutek może być taki, że jak się pani słusznie obawia - zostanie pani wyliczona znacznie niższa kwoty comiesięcznej wypłaty niż była by gdyby pani miała wszystkie dokumenty. Pani przypadek nie jest odosobniony.
Oceniamy, że prawie 30 proc. potencjalnych emerytów ma problemy ze zgromadzeniem kompletnej dokumentacji umożliwiającej ustalenie kapitału początkowego. Jeżeli ktoś nie może udowodnić wysokości osiąganych zarobków z powodu likwidacji zakładu pracy lub zniszczenia dokumentacji płacowej wówczas osiągane wynagrodzenie może być ustalone na podstawie dokumentacji zastępczej, jeśli taką ktoś posiada np. na podstawie umowy o pracę, pism o powołaniu, mianowaniu oraz innych pism, w których zawarte są dane dotyczące wynagrodzenia pracownika.
W takim przypadku jak pani, gdy zakład pracy już nie istnieje to na podstawie zachowanych dokumentów (pism kierowanych przez zakład pracy, wpisów w dowodzie osobistym lub w legitymacji ubezpieczeniowej) powinna pani ustalić jego dokładną nazwę oraz adres, a także, w jakich strukturach organizacyjnych był umieszczony, a następnie szukać pomocy w instytucjach i archiwach, które mogą przechowywać dokumentację pracowniczą. Jeżeli zlikwidowanym zakładem pracy było przedsiębiorstwo państwowe, to jego dokumentację osobowo-płacową powinien przejąć następca prawny lub organ założycielski, albo organ nadrzędny pracodawcy. W przypadku braku następcy prawnego należy zwrócić się do organu założycielskiego albo organu nadrzędnego swojego byłego pracodawcy. Najczęściej byli nimi wojewoda lub właściwy minister, którzy mają obowiązek prawny przejmowania, zabezpieczania i udostępniania dokumentacji pracowniczej po zlikwidowanych lub zniesionych państwowych jednostkach organizacyjnych.
W przypadku likwidacji spółdzielni lub organizacji spółdzielczych dokumentację niearchiwalną, której okres przechowywania jeszcze nie upłynął może przechowywać związek rewizyjny, w którym była zrzeszona spółdzielnia, a jeśli takiego związku nie ma lub został zlikwidowany - Krajowej Radzie Spółdzielczej. Spółki prawa cywilnego i handlowego, (czyli firmy prywatne) w przypadku ich likwidacji zobowiązane są do zabezpieczenia dokumentacji pracowniczej i innej dokumentacji niearchiwalnej we własnym zakresie.
Niekiedy dokumentację pracowniczą przechowują byli właściciele danej firmy prywatnej. Pewne wskazówki dotyczące miejsc jej przechowywania można uzyskać za pośrednictwem wydziałów rejestrowych właściwych terytorialnie sądów lub urzędów administracji terenowej. Zasady postępowania z dokumentacją w niepaństwowych jednostkach organizacyjnych, partiach politycznych, organizacjach politycznych, spółdzielczych, społecznych, w kościołach i związkach wyznaniowych - jednostki te ustalają we własnym zakresie. ZUS dysponuje również spisem zlikwidowanych zakładów pracy wraz z wykazem miejsc, gdzie przechowywane są dokumenty tych firm. Spis ten dostępny jest w każdej jednostce ZUS oraz na stronie internetowej ZUS www.zus.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto