Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapomniane zakątki Karkonoszy

Romuald M. Łuczyński
Zalew Bukówka z Paprotek
Zalew Bukówka z Paprotek BASisko
Bardzo ciekawe i mało znane tereny leżą między Wzgórzami Bramy Lubawskiej, Grzbietem Lasockim a Szczepanowskim Grzbietem. Znajduje się tam kilka miejscowości, z których rozpościerają się widoki na ośnieżone jeszcze w maju Karkonosze. Mimo wybitnych walorów krajoznawczych i turystycznych nie ma tu tłoku na szlakach, ścieżkach i górskich drogach. Każdy, kto tu przyjedzie, znajdzie wiele słabo spenetrowanych, cichych i odludnych miejsc.

Między niewysokimi górami Chełmczykiem, Zadzierną (czerwony szlak z Lubawki) i Zameczkiem w latach 1903-1905 wzniesiono niewielką kamienną zaporę na Bobrze, którego źródła znajdują się kilka kilometrów stąd, po drugiej stronie granicy z Czechami. W 1988 r. zbudowano nową zaporę czołową i boczną, dzięki czemu powstało jedno z najwyżej położonych jezior zaporowych w Polsce - Bukówka. Na zalewie można łowić ryby (karasie, karpie, szczupaki), wykupując kartę w Polskim Związku Wędkarskim, którego siedziba znajduje się przy samym zbiorniku.

Poczytaj o skarbach Sudetów w naszym PRZEWODNIKU SUDECKIM

Leżąca przy zaporze wieś Bukówka to niewielka miejscowość wzmiankowana w średniowieczu. Jej powstanie być może łączyć należy z wydobywaniem złota w tej okolicy. W końcu XIV wieku wieś stała się własnością klasztoru w Krzeszowie i było tak aż do sekularyzacji w roku 1810. Nie ma tu ciekawych zabytków architektury, ale miejsce to można traktować jako bazę wypadową. Przez wieś przebiega bowiem Główny Szlak Sudecki im. dr. Orłowicza. Prowadzi do Krzeszowa oraz w Rudawy Janowickie. Niebieskim szlakiem z kolei dojdziemy na przełęcz Okraj. Tu warto zatrzymać się w „Domu Trzech Kultur” Barbary i Dariusza Justów i pogawędzić o sztuce.

Po drugiej stronie zbiornika Bukówka leżą Miszkowice, w średniowieczu należące do książąt świdnicko-jaworskich. Najciekawszym obiektem we wsi jest bardzo zniszczona (w 1996 r. zawaliła się część budynku) karczma książęca na zboczu Książęcej Kostki. Nawet w tym stanie ciągle stanowi jeden z najciekawszych przykładów sudeckiego budownictwa ludowego. Według miejscowych podań, już w 1102 r. stał tu myśliwski dwór czeskiego księcia Michała. Na jego miejscu w XVI wieku zbudowano karczmę sądową, przebudowaną w drugiej połowie XVIII w. Karczma jest dwukondygnacyjnym budynkiem, do którego prowadzą obudowane schody. W jej pobliżu stoi ruina kościoła protestanckiego, niegdyś uważanego za jeden z najpiękniejszych w Sudetach. Niebawem zostanie po nim zapewne pusty plac - wieża i dach runęły już kilka lat temu. Po drugiej stronie drogi znajduje się barokowy kościół katolicki z masywną, wysoką wieżą, pochodzącą ze starszej świątyni.

Zobacz też: Dolnośląskie zamki i pałace

Z Miszkowicami sąsiadują Jarkowice, położone w jednym z najpiękniejszych zakątków tej części Sudetów. Tutejsza ludność w średniowieczu pracowała w kopalniach rud żelaza, a w wiekach późniejszych rozwinęła się tu produkcja płótna lnianego. Już na początku XX stulecia wieś stała się znaną miejscowością wypoczynkową, zawdzięczając to dobrym warunkom śniegowym. Z Lubawki uruchomiono nawet specjalną linię omnibusową przywożącą wczasowiczów. Dla ich wygody funkcjonowały tu m.in. zakład kąpielowy, kawiarnia z kolumnadą, liczne gospody, a dużym powodzeniem cieszyło się piwo z browaru zamkowego. Niestety, do naszych czasów nic z tego nie przetrwało. W górnej części wsi w potoku Srebrnik znajduje się bank genów pstrąga, a w pobliżu - ruiny wapiennika z XIX w. Można stąd dojść żółtym szlakiem do znaków niebieskich i zielonych, i dalej - na Przełęcz Okraj, gdzie jest drogowe przejście graniczne do Czech.

Warto podejść albo podjechać do Opavy, gdzie zachowało się kilka interesujących zabytków. Wśród nich barokowy kościół z kilkoma całopostaciowymi płytami nagrobnymi. Ciekawy jest bardzo zniszczony, renesansowy dwór sołtysa, służący później jako karczma sądowa. Na uwagę zasługuje także wiele starych domów z minionego stulecia, zarówno drewnianych, jak i murowanych.

Zobacz też:
Rybnica Leśna: Kościółek z pelikanem

Śnieżka - krótki poradnik dla początkujących

Stara Kamienica: Kościół ze ściętą głową

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto