Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaproszenie do zamku Książ na obchody 145 rocznicy urodzin księżnej Daisy

Artur Szałkowski
Większość życia księżnej Daisy von Pless związana była z zamkiem Książ
Większość życia księżnej Daisy von Pless związana była z zamkiem Książ Dariusz Gdesz / zbiory Zamku Książ w Wałbrzychu
W dniach 28-30 czerwca w zamku Książ zostanie zorganizowany „Weekend z księżną Daisy”. W tych dniach przypada bowiem 145 rocznica urodzin i 75 rocznica śmierci księżnej.

W czwartek (28 czerwca) przypada 145 urodzin, a w piątek (29 czerwca) 75 rocznica śmierci księżnej Daisy von Pless. Z tej okazji, podobnie jak miało to miejsce w sześciu poprzednich latach, gmina Wałbrzych we współpracy z Zamkiem Książ i Fundacją Księżnej Daisy von Pless organizują obchody tych wydarzeń.

W dniach 28-30 czerwca w zamku Książ zostanie zorganizowany „Weekend z księżną Daisy”. Rozpocznie się w czwartek (28 czerwca) o godz. 18. w Sali Maksymiliana koncertem „Daisy in Memoriam” w wykonaniu Maestra Atsuko Seta. W piątek (29 czerwca) o godz. 17.30 w Sali Krzywej będzie można wysłuchać wykładu Marty Dąbrowskiej „Gdzie są klejnoty księżnej Daisy”. Natomiast w sobotę (30 czerwca) Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless zaprasza na spacer historyczny po „zielonym raju księżnej Daisy”. Zbiórka o godz. 11. przed budynkiem bramnym zamku Książ. Wstęp na wszystkie wymienione wydarzenia w zamku Książ jest darmowy. Ponadto w ramach „Weekendu z księżną Daisy” w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia organizowane będą zajęcia ceramiczne dla najmłodszych.

Księżna Daisy, a właściwie Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless urodziła się 28 czerwca 1873 r. w zamku Ruthin w północnej Walii, zmarła 29 czerwca 1943 r. w willi przy obecnej ul. Moniuszki w Wałbrzychu, gdzie spędziła dwa ostatnie lata swojego życia po wysiedleniu z Książa. 8 grudnia 1891 r. Daisy poślubiła księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga, pana na Książu i dziedzica jednej z największych fortun ówczesnej Europy. Z tego związku narodziła się czwórka dzieci: dziewczynka, która zmarła dwa tygodnie po porodzie, syn - Jan Henryk XVII nazywany Hanselem, Aleksander i Bolko, który zmarł w wieku zaledwie 26 lat. Rozwód książęcej pary nastąpił pod koniec 1922 r. z winy księcia.

Księżna Daisy zasłynęła działalnością charytatywną prowadzoną głównie na Dolnym i Górnym Śląsku. W czasie I wojny światowej pełniła służbę siostry Czerwonego Krzyża, m.in. w pociągach sanitarnych. Jest autorką poczytnych pamiętników.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto