Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zasiłek opiekuńczy

Anna Kontek
Od 14 marca 2008 r. osoby prowadzące działalność pozarolniczą mają prawo do zasiłku opiekuńczego na takich samych zasadach, jak wszyscy inni, którzy opłacają składkę chorobową - obowiązkowo lub dobrowolnie.

Od 14 marca 2008 r. osoby prowadzące działalność pozarolniczą mają prawo do zasiłku opiekuńczego na takich samych zasadach, jak wszyscy inni, którzy opłacają składkę chorobową - obowiązkowo lub dobrowolnie. Jest to związane z tegoroczną nowelizacją ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. nr 93, poz. 582). Wcześniej zasiłek opiekuńczy przysługiwał tylko tym, którzy podlegali ubezpieczeniu obowiązkowemu (pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz osobom odbywającym służbę zastępczą). Dopiero od 16 marca

2007 r., kiedy ogłoszony został wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P45/06), zasiłek przysługiwał przedsiębiorcom tylko w ograniczonym zakresie - w razie opieki nad chorym dzieckiem do 14. roku życia lub innym chorym członkiem rodziny.

Co to oznacza? Osoba prowadząca pozarolniczą działalność i zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nabywa prawo do zasiłku opiekuńczego bez okresu wyczekiwania, a zasiłek ten jest wypłacany w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. I tak:

* zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, m.in. prowadzącemu pozarolniczą działalność, zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

- dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:

- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,

- porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwiają temu małżonkowi sprawowanie opieki,

* pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,

* chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,

* innym chorym członkiem rodziny (tj. małżonkiem, rodzicami, teściami, dziadkami, wnukami, rodzeństwem oraz dziećmi w wieku ponad 14 lat, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki).

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje na równi ubezpieczonej matce i ubezpieczonemu ojcu. Zasiłek ten wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Prawo do tego zasiłku (z wyjątkiem przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza) przysługuje także rodzicom niepozostającym w formalnym związku, lecz pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego jest złożenie przez ubezpieczonego wniosku do uzyskania zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15 oraz:

* zaświadczenie wystawione na zwykłym druku - z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8, w przypadku porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwiają temu małżonkowi sprawowanie opieki lub pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,

* zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA w przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do ukończenia 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez:

* 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do 8 lat lub nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat

* 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innym chorym członkiem rodziny.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innym członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.


Ważne!

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto