Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgorzelec ma swojego brata bliźniaka. W Wielkopolsce jest miejscowość o tej samej nazwie. Ciekawostki i legenda o św. Jadwidze

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Wielkopolski Zgorzelec znajduje się w gminie Rychtal, której 60% stanowią użytki rolne, a 35% leśne. 

Pierwsze wzmianki o okolicy pochodzą z 1222 r. Kronikarze piszą o osadzie Bandlowice (Bandlovici), która ich zdaniem była kolebką Rychtala i Zgorzelca.19 czerwca 1233 r. zostaje podpisany akt, w którym Herman Bolk (prokurator zakonu NMP) zleca kapłanowi Idziemu z Namysłowa lokację osad Lassusio i Bandlovici oraz osiedla na prawie niemieckim: Walonów i Niemców.
Wielkopolski Zgorzelec znajduje się w gminie Rychtal, której 60% stanowią użytki rolne, a 35% leśne. Pierwsze wzmianki o okolicy pochodzą z 1222 r. Kronikarze piszą o osadzie Bandlowice (Bandlovici), która ich zdaniem była kolebką Rychtala i Zgorzelca.19 czerwca 1233 r. zostaje podpisany akt, w którym Herman Bolk (prokurator zakonu NMP) zleca kapłanowi Idziemu z Namysłowa lokację osad Lassusio i Bandlovici oraz osiedla na prawie niemieckim: Walonów i Niemców. Google Street View
Okazuje się, że Zgorzelec niejedno ma imię... I gdzieś tam, w województwie wielkopolskim znajduje się jego brat bliźniak, niewielka wieś o tej samej nazwie. O niej samej wiadomo niewiele, ale przekopaliśmy Internet, żeby trochę lepiej ją Wam przedstawić. Czy chcielibyście się zamienić z jej mieszkańcami?

Spis treści

Zgorzelec nie tylko dolnośląski. Miasto w Wielkopolsce

Zgorzelec to niewielka wioska w położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kępińskim, w gminie Rychtal. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Zgorzelec to 124 osoby, z czego 43,5% mieszkańców stanowią kobiety, a 56,5% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 3,1% mieszkańców gminy.

Legenda o św. Jadwidze

Miejscowa legenda głosi, że w Zgorzelcu znajduje się kapliczka św. Jadwigi z XIX wieku, a przy niej znajduje się kamień z odciskiem stopy św. Jadwigi.

Zgorzelec Zgorzelcowi nierówny. Poznajcie wieś w Wielkopolsce o tej samej nazwie
Okolica Rychtala to bardzo malownicza część Polski. To tutaj przepływają dwa strumienie: Studnica i Głuszynka – lewy dopływ Widawy. Pierwszy ma swoje źródło w rychtalskim lesie, a drugi – w okolicy wsi Drożki.

Tu znajduje się też niewielka wioska o nazwie Zgorzelec, która liczy dziś 138 mieszkańców i ma swoją Klubo-Świetlicę. fotopolska.eu

Legenda mówi, że odcisk stopy w kamieniu przy źródełku to odcisk stopy świętej Jadwigi, która pielgrzymowała z Trzebnicy do Krakowa, aby prosić o uwolnienie męża. Podczas tej długiej i ciężkiej pielgrzymki pokutnej w otoczeniu małego orszaku często się zatrzymywała w różnych miejscach, gdzie modliła się i trochę odpoczywała. Legenda mówi, że księżna Jadwiga, odpoczywając, miała pragnienie, ale w pobliżu nie było wody. Nagle z ziemi wytrysnęło cudowne źródełko czystej wody i tą wodą zaspokoiła pragnienie. Źródełko jest do dziś, a w jego pobliżu kamień z odciskiem stopy świętej i kapliczka.

COMPONENT {"params":{"id":"23017145"},"component":"single_article"}

Inna wersja tej legendy mówi, że księżna Jadwiga wędrowała przez naszą ziemię, udzielając pomocy chorym i potrzebującym. Razem z nią wędrowały zwierzęta, dlatego trzymała się miejsc, gdzie była woda. Zabierała ze sobą najbardziej chorych. Kiedy się zatrzymała przy źródełku, postanowiła się napić. W miejscu, gdzie postawiła stopę, był mały kamień. Później kamień urósł - zachował się w nim odcisk stopy. Pozostał do dziś. Woda ze źródełka ma moc uzdrawiającą. Pomaga przede wszystkim w chorobach oczu. Tu znów podanie wyjaśnia, jak odkryta została niezwykła moc uzdrawiająca wody. Otóż przed wielu, wielu laty wracał z wojny żołnierz – nie widział. Kiedy zatrzymał się przy źródełku, napił się i przemył twarz wodą. Wówczas przejrzał na oczy. Od tej pory wierzono, że źródełko św. Jadwigi ma moc uzdrawiającą. - czytamy na stronie wrotawielkopolski.org.pl

Gdzie leży wielkopolski Zgorzelec? MAPA

Zobacz galerię zdjęć i dowiedz się o ciekawostkach związanych z bliźniaczą wioską Zgorzelec.

Wielkopolski Zgorzelec znajduje się w gminie Rychtal, której 60% stanowią użytki rolne, a 35% leśne. 

Pierwsze wzmianki o okolicy pochodzą z 1222 r. Kronikarze piszą o osadzie Bandlowice (Bandlovici), która ich zdaniem była kolebką Rychtala i Zgorzelca.19 czerwca 1233 r. zostaje podpisany akt, w którym Herman Bolk (prokurator zakonu NMP) zleca kapłanowi Idziemu z Namysłowa lokację osad Lassusio i Bandlovici oraz osiedla na prawie niemieckim: Walonów i Niemców.

Zgorzelec ma swojego brata bliźniaka. W Wielkopolsce jest mi...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto