Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezbadany Zamek Gryf w Proszówce można zwiedzać jeszcze tylko przez dwa weekendy. Potem będzie on niedostępny dla turystów

Paulina Gadomska
To ostatnie szanse, aby zwiedzić Zamek Gryf mieszczący się w miejscowości Proszówka na Dolnym Śląsku. Skrywa on wiele tajemnic i wciąż nie został dokładnie zbadany bez archeologów i historyków. Turyści mogą zwiedzać ruiny jeszcze przez dwie soboty wakacji. Potem obiekt będzie niedostępny.

Zamek Gryf w Proszówce to miejsce tajemnicze.. Obecnie trwają tam prace archeologów i historyków, które pozwalają zgłębić niezwykłą historię tego miejsca. Sporo udało się już odkryć, sporo jest jeszcze do odkrycia. Turyści w okresie wakacji mają możliwość wejścia na teren zamku pod opieką przewodnika. Taka atrakcja jest zupełnie darmowa.

Studnia tajemnic nie ma końca

Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Lubaniu, przeprowadziła skaning laserowy oraz użyli georadaru, aby zapoznać się ze specyfiką Zamku Gryf.

- Studnia na zamku dolnym od dziesięcioleci stanowiła zagadkę. W pierwszej połowie XVIII wieku opisywano ją jako „dużą studnię z dobrą, świeżą wodą”. Jednak w drugiej połowie XX wieku była już praktycznie w całości zasypana. Jej głębokość i okoliczności zawalenia pozostawały zagadką. Gdy rozpoczynał się I etap badawczy w którym zastosowaliśmy m.in. georadar i skaning laserowy, jednym z celów stało się odkopanie studni. Nie była to prosta kwestia. Opracowaniem metody i dobraniem odpowiedniego zespołu zajęło się Muzeum Regionalnym w Lubaniu - współorganizator projektu. Prace okazały się bardzo trudne- opowiadają działacze GEMO.

Studnia wypełniona była różnego rodzaju materiałem i kamieniami, które wskazywały na to, że w dużej części zakopana została długo po II wojnie światowej. Po odkopaniu 10 metrów nastąpił przełom. Odkrywcy dotarli do warstwy, która najprawdopodobniej pochodzi z roku 1945.

- To właśnie w tej warstwie odnaleziono najcenniejsze przedmioty m.in. bagnety, destrukty amunicji i karabin Mauser 1871. Ostatecznie odkopano ok. 20 metrów studni, która nadal się nie kończy, jedynie zwęża się i pochyla- informują członkowie GEMO.

Historia zamku Gryf

Zamek Gryf znajduje się na Gryfiej Skale. Pierwotnie znajdował się tutaj gród plemienny Bobrzan. Około XII wieku przekształcony został w siedzibę kasztelania, aby pomiędzy XIII a XIV wiekiem wybudowany został tutaj zamek. Murowana warownia przechodziła z rąk do rąk królów, książąt, rycerzy i rabusiów.

Podczas wojny trzydziestoletniej zamek był oble­ga­ny dwu­kro­tnie. Po raz pier­wszy pró­bo­wał zdo­być go w ro­ku 1639 szwe­dzki ge­ne­rał Stahl­haus, co za­koń­czy­ło się klę­ską Szwe­dów i śmier­cią 132 żoł­nie­rzy przy zni­ko­mych stra­tach wśród o­broń­ców wa­ro­wni. Sześć lat po tych wy­da­rze­niach Szwe­dzi u­de­rzy­li po­no­wnie, by po czte­ro­dnio­wym o­blę­że­niu zdo­być po­zo­sta­ją­cą pod do­wódz­twem Le­opol­da Schaff­got­scha wa­row­nię, a póź­niej o­ku­po­wać ją aż do koń­ca wo­jny.

Pomimo dużych nakładów finansowych, przebudowanie zamku, aby dawał możliwość odpierania ataków wroga, okazało się ograniczone. śre­dnio­wie­czna kon­ce­pcja nie by­ła w sta­nie sku­tecz­nie sta­wić czo­ła roz­wi­ja­nym te­chni­kom wo­jen­nym, przez co w XVIII wie­ku mi­li­tar­na war­tość za­ło­że­nia by­ła już w zna­cznym sto­pniu o­gra­ni­czo­na. Do­wio­dły te­go od­dzia­ły pru­skie, któ­re w ra­mach dzia­łań zbroj­nych pier­wszej wo­jny ślą­skiej bez wię­ksze­go wy­sił­ku za­ję­ły za­mek. W ro­ku 1798 u pod­nó­ża zam­ko­wej gó­ry roz­po­czę­to bu­do­wę pa­ła­cu wraz z fol­war­kiem, a ki­lka lat póź­niej przy­stą­pio­no do roz­biór­ki go­tyc­kiej bu­do­wli.

W trakcie II wojny światowej, zamek najprawdopodobniej był siedzibą stacjonowania niemieckich służb.

Zobacz, jak wygląda Zamek Gryf obecnie!

Podziemne korytarze i lochy

Najciekawszym obszarem badań dla archeologów i historyków mają być podziemne korytarze oraz lochy.

Z za­bu­do­wań, w tej czę­ści zam­ku bę­dą­cych, są da­lej god­ne wi­dze­nia ru­iny wię­zie­nia z lo­chem pod nim się mie­szczą­cym, w któ­ry da­wny­mi cza­sy na śmierć ska­za­nych wrzu­ca­no. Nie­mniej za­słu­gu­je na uwa­gę stu­dnia ze źró­dla­ną wo­dą, któ­ra po­mi­mo zna­cznej wy­so­ko­ści jest ob­fi­tą.- tak o tej części zamku pisał Tygodnik Ilustrowany w 1881 roku.

Odkrywcy zbadają podziemną część warowni, będą poszukiwać znaków przeszłości, których możliwe będzie bliższe datowanie. Zamek Gryf to prawdziwa skarbnica wiedzy historycznej. Za parę lat miejsce to może być hitem turystycznym na mapie Dolnego Śląska.

Perełka turystyczna dostępna dla zwiedzających w wakacje

W każdą następną sobotę wakacji, będzie możliwe bezpłatne zwiedzanie ruin zamku z przewodnikiem. Zwiedzanie odbywa się w godzinach 10.00- 17.00. Rozpoczęcie o każdej pełnej godzinie- ostatnie wejście o godz. 16.00. Zwiedzanie odbywa się po ściśle wytyczonych szlakach, a przewodnik opowiada fascynującą historię tego miejsca.

Niezbadany Zamek Gryf w Proszówce można zwiedzać jeszcze ty...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Niezbadany Zamek Gryf w Proszówce można zwiedzać jeszcze tylko przez dwa weekendy. Potem będzie on niedostępny dla turystów - Jelenia Góra Nasze Miasto

Wróć na lwowekslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto